Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4030        SUBSKRYBUJE: 7537
Tematy, które interesują czytelników:  Porzucenie pracy, Urząd pracy, Franczyza w Polsce, Umowa o dzieło, Medycyna pracy

Urlop okolicznościowy na ślub - jak się o niego postarać?

Urlop okolicznościowy na ślub - jak się o niego postarać?
Umowa o pracę jest najkorzystniejszą umową z punktu widzenia pracowników, bo pozwala im korzystać z różnych przywilejów. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z urlopu okolicznościowego. Dzięki takiemu osoba zatrudniona może przygotować się do ważnej dla siebie uroczystości.

Jeżeli w tym roku staniesz na ślubnym kobiercu, a pracujesz na umowę o pracę, to mogą przysługiwać ci dodatkowe dni wolnego. Mogą, bo nabycie prawa do nich zależy od rodzaju ślubu. Aby zatem przygotować się do uroczystości, nie zawsze będziesz musiał korzystać z urlopu wypoczynkowego.


Ślub – cywilny, konkordatowy czy wyznaniowy?

Urlop okolicznościowy przysługuje wyłącznie tym pracownikom zamierzającym wziąć urlop cywilny lub konkordatowy. W przypadku ślubu wyznaniowego dodatkowe dni wolne nie przysługują zatrudnionym, bo taka uroczystość wiąże się ze skutkami jedynie w świetle prawa kanonicznego, nie zaś cywilnego.

Powyższe rozróżnienie jest o tyle istotne, że powszechnie przyjęło się mówić, że pracownikowi przysługują dodatkowe dni wolnego, gdy bierze ślub. Tymczasem sprecyzowanie, o jaki ślub chodzi, jest niezbędne, bo od tego zależy prawo do nabycia urlopu okolicznościowego.


O ile dni urlopu możesz wystąpić?

Informacji na temat urlopów okolicznościowych nie znajdziesz w kodeksie pracy, ale w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy. W przypadku ślubu cywilnego lub konkordatowego przysługują ci 2 dni wolnego.

Kiedy zawnioskować o ten urlop? Zasadniczo musi istnieć związek między złożeniem wniosku a zaplanowaną uroczystością. Przyjmuje się, że pracownik może skorzystać z dodatkowych dni wolnych np. kilka tygodni przed wyznaczoną datą, aby załatwić prywatne sprawy związane ze ślubem (np. zakup odzieży, wynajęcie sali, zorganizowanie zabawy dla gości, znalezienie fotografa czy umówienie się z trenerem personalnym) lub bezpośrednio przed uroczystością.


Skorzystaj, bo pieniędzy nie dostaniesz

Urlop okolicznościowy jest przez ustawodawcę traktowany w inny sposób niż urlop wypoczynkowy. Jeżeli nie wykorzystasz przysługującego ci urlopu wypoczynkowego, to możesz liczyć na ekwiwalent pieniężny. Ten nie zostanie ci wypłacony wówczas, gdy zrezygnujesz z przysługujących ci dni – ustawodawca nie przewidział takiego rozwiązania. Jeżeli zatem zrezygnujesz ze skorzystania z urlopu okolicznościowego, to przepadnie on.

Chcesz wykorzystać dodatkowe 2 dni wolnego, aby przygotować się do uroczystości? Wypełnij wniosek, wskazując jako przyczynę ślub. Pamiętaj przy tym, aby zaznaczyć, czy jest to ślub cywilny czy też konkordatowy. We wniosku możesz również zobowiązać się do dostarczenia dokumentu potwierdzającego zawarcie ślub (odpis aktu ślubu).


Urlop również dla najbliższych

Ślub uznaje się za jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Przyszli małżonkowie najczęściej zapraszają do wspólnego świętowania zarówno rodzinę, jak i znajomych. Ci pierwsi również mogą skorzystać z urlopu okolicznościowego, choć w mniejszym wymiarze.
Zgodnie z przywołanym rozporządzeniem na 1 dzień wolnego mogą liczyć rodzice przyszłych małżonków czy ich rodzeństwo, pod warunkiem oczywiście, że są zatrudnieni na podstawie umowy o pracę.

Oceń ten wpis
Urlop okolicznościowy na ślub - jak się o niego postarać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 6

Zobacz inne porady

Opinie

Gosc
2018-06-13, 17:42
Dzień dobry,
proszę o poradę. Ślub biorę 25sierpnia, a urlop wypoczynkowy od 22(sroda) do 31 sierpnia. Chciałabym skorzystać z urlopu okolicznościowego w celu załatwienia ostatnich spraw w dniach 20(poniedziałek) i 21(wtorek) sierpnia. Czy pracodawca może odmówić mi tego urlopu okolicznościowego czy on mi się należy?
Z tego co się doczytałam urlop okolicznościowy można wykorzystać również wczesniej lub pozniej jesli jest to powiazane ze slubem, ale w internecie jest duzo sprzecznych informacji, że jest biorę ślub w okresie urlopu wypoczynkowego to taki urlop okolicznosciowy mi się nie nalezy
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.