Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 4079        SUBSKRYBUJE: 7524
Tematy, które interesują czytelników:  Systemy czasu pracy, Certyfikaty językowe, Ergonomia, Coworking, Kiedy zus wypłaca chorobowe

Moje CV i luki w nim, czyli trudne pytania pracodawcy

Moje CV i luki w nim, czyli trudne pytania pracodawcy
Praca na czarno? Choroba? Zagraniczny wyjazd? W dokumentach aplikacyjnych może być wiele tak zwanych ?czarnych plam?. Każdy kandydat musi mieć jednak świadomość, że wszystkie te luki z pewnością zostaną zauważone przez dobrego rekrutera. Z tego względu, odpowiednio wcześniej, należy zadbać o to, aby nie wahać się i plątać podczas rozmowy. Dobrze przygotowana odpowiedź może pozwolić na zdobycie wymarzonej posady.

Luki w CV mogą wynika z różnych przyczyn. Niekiedy będzie to kwestia szkół, na przykład zaczynania od szkoły zawodowej, w innym zagraniczny wyjazd, który podreperować miał domowy budżet. Część z kandydatów mogła ? nie mając innego wyboru ? podjąć pracę, która nie odpowiadała ich ambicjom czy też wykształceniu. O takich pracach większość z kandydatów nie chce pamiętać i nie chce umieszczać ich w dokumentach aplikacyjnych. Co wtedy? Możliwości jest kilka. Można oczywiście po prostu nie umieszczać określonych informacji, niemniej jednak prawdopodobieństwo, że osoba rekrutująca zapyta właśnie o lukę jest bardzo prawdopodobne.

Pochwal się tym, co robisz najlepiej!

Pomocne może być przeorganizowanie CV. Aktualnie coraz więcej kandydatów stawia na ciekawe i niecodzienne zaprezentowanie swojej osoby. W takim przypadku liczy się jedynie kreatywność samego zainteresowanego. W ten sposób możliwe jest też wyeksponowanie swojego doświadczenia lub cech osobowości i jednoczesne odwrócenie uwagi od ewentualnych dat. Wskazanie zaś w pierwszej kolejności na dotychczasowe doświadczenie, jak i nabyte zdolności umożliwi nakierowanie rozmowy na dalsze tory dotyczące ścieżki zawodowej danego kandydata.

Byłem bezrobotny

Z problemem luk borykać mogą się również osoby, które nie pracowały przez pewien czas. Taka przerwa, w zależności od tego, jak długo trwała, wcale nie musi wyglądać źle. Wykorzystanie tego okresu na doskonalenie swoich umiejętności przez branie udziału w bezpłatnych warsztatach czy wolontariatach sprawia, że rekrutujący ma świadomość tego, że siedzi przed nim osoba zdeterminowana i ambitna. Taka aktywność świadczy również o tym, że bezrobotny jest elastyczny, chce się rozwijać, nie poddaje się porażkom oraz ma świadomość swoich możliwości.

To Cię powinno też zainteresować: Jak napisać CV - przyciągnij uwagę rekrutera

Nie miałem umowy

Współczesne czasy nie sprzyjają zatrudnianiu na umowę o pracę. Część osób nie dostaje do ręki nawet tak zwanej ?umowy śmieciowej?. Z tego właśnie względu niekoniecznie trzeba martwić się tym, że pracowało się na czarno. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli nie jest ona przeprowadzana w urzędzie, można wspomnieć, że świadczyło się pracę na rzecz podmiotu, z którym nie podpisało się stosownej umowy. Pracodawca, jako osoba zorientowana w aktualnej sytuacji rynkowej, nie powinna być tym faktem zdziwiona czy zaskoczona. Szczerość może za to zaowocować przyjęciem do pracy.

Moje życie osobiste...

Luka w życiorysie może wynikać też ze stanu zdrowia. Długa choroba, urodzenia dziecka... Wbrew pozorom warto pamiętać, że takie informacje nie muszą znaleźć się w życiorysie. Wiele młodych mam ma wątpliwości, czy wpisać do CV fakt posiadania potomstwa. Odsetek szefów, którzy przychylnym okiem patrzą na kobiety mające dzieci wciąż jest niewielki. Z drugiej strony, warto pamiętać, że w życiorysie muszą znaleźć się informacje na temat wykształcenia czy ścieżki zawodowej oraz podstawowe dane, zaś wiadomości o naszym życiu prywatnym nie są wymagane i żaden kandydat ani żadna kandydatka nie musi ich zamieszczać.

O czym pamiętać?

Wielu kandydatów popełnia ten sam błąd. Mowa o wyszczególnianiu stanowisk pracy według kolejności chronologicznej. Warto pamiętać, że poprawnie jest zupełnie odwrotnie.

Pracodawcę interesuje najbardziej ostatnie miejsce pracy potencjalnego pracownika. Z tego właśnie względu warto postawić na odwrotną kolejność. Dzięki temu osoba przeprowadzająca rekrutację będzie wiedziała, że ma do czynienia z osobą zorientowaną w kwestiach formalnych. Kandydaci nie powinni zapomnieć również o odpowiednio dopasowanej szacie graficznej. Ta również świadczy o każdym poszukującym zarobkowego zajęcia.

CV to nie wszystko!

Choć dokumenty aplikacyjne mówią o kandydatach wiele, to zazwyczaj są tylko pierwszym etapem rekrutacji. W drugim dochodzi do spotkania rekrutera z wybranymi osobami, które mają możliwość osobiście zaprezentować swoje doświadczenia i umiejętności oraz dopełnić informacji, które znajdują się w dokumentach aplikacyjnych. I choć do przygotowania zarówno CV, jak i listu motywacyjnego należy się odpowiednio przygotować, to należy też pamiętać, że to tylko pierwszy etap rekrutacji. To, co ciekawsze ? i w opinii wielu znacznie gorsze ? wciąż przed nami!

A Wy, jakie macie sprawdzone sposoby na uniknięcie ?czarnym plam? w swoich dokumentach aplikacyjnych? Czy osoby, które przeprowadzały z wami rozmowy o pracę zwróciły uwagę na brak ciągłości w datach?

Oceń ten wpis
Moje CV i luki w nim, czyli trudne pytania pracodawcy
Ocena: 3.5, liczba głosów: 23

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.