Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 949        SUBSKRYBUJE: 6969
Tematy, które interesują czytelników:  Wypowiedzenie umowy, Rodzaje umów, Zakres obowiązków pracownika

5 kroków, które musisz wykonać przed wyjazdem do pracy za granicę

5 kroków, które musisz wykonać przed wyjazdem do pracy za granicę

Maj i czerwiec to miesiące, w których najwięcej osób zainteresowanych sezonowym wyjazdem do pracy za granicę, przegląda oferty pracy publikowane na portalach ogłoszeniowych. Nie brakuje też osób zgłaszających się od razu do agencji zatrudnienia.

Chcesz mieć pewność, że praca będzie na ciebie czekała po przyjeździe? Zatem musisz wykazać się ostrożnością. Podejmowanie pochopnych decyzji nie jest tu dobrze widziane.


Krok pierwszy – gdzie szukać ofert?

Być może od razu udzielisz odpowiedzi na tak postawione pytanie – na portalach ogłoszeniowych, których w sieci nie brakuje. Pamiętaj jednak, że takie portale dzielą się na lokalne i takie, na których znajdziesz oferty zatrudnienia z całej Polski.

W okresie tuż przed sezonem na portalach ogłoszeniowych uaktywniają się oszuści. Nie chcesz zostać bez pieniędzy i perspektywy pracy? W takim razie musisz zdawać sobie sprawę z tego, że nie możesz odpowiadać na wszystkie pojawiające się oferty pracy – zwróć uwagę na ilość informacji, które podaje ogłoszeniodawca. Szczególnie podejrzane powinny ci się wydać anonse, w których pracodawca zapewnia bardzo wysokie wynagrodzenie za wykonywanie najprostszych prac.

Ofert pracy możesz również szukać w agencjach zatrudnienia. Plusem takiego rozwiązania jest to, że zawsze możesz sprawdzić opinię o wybranym podmiocie. Dodatkowo agencje działające legalnie muszą posiadać certyfikat i znaleźć się w bazie.


Krok drugi – jakiej pracy szukasz?

Zastanów się, jaką pracę za granicą chciałbyś wykonywać. Czy posiadasz uprawnienia na obsługę np. wózków widłowych? Jak wygląda twoje dotychczasowe doświadczenie? Pamiętaj, że zawężając obszar poszukiwań, masz większą szansę znaleźć interesujące cię oferty pracy.

Decydując się na współpracę z agencją zatrudnienia, powinieneś również przygotować zestaw dokumentów aplikacyjnych, np. CV czy list motywacyjny. Znając język lub języki obce, dobrze, abyś przygotował również wersję obcojęzyczną. W ten sposób masz szansę zainteresować pracowników agencji zatrudniania swoją osobą.


Krok trzeci – podpisz umowę jeszcze w Polsce

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się w wyjechać do pracy przez agencję zatrudnienia czy też znalazłeś pracę samodzielnie, powinieneś dążyć do tego, aby podpisać umowę wstępną będąc jeszcze w Polsce. Taka zabezpieczy twoje interesy – gdyby okazało się, że organizator pracy nie wywiązał się ze swoich obowiązków, będziesz mógł dochodzić swoich praw w sądzie.

Zamierzając pracować w jednym z krajów spoza Unii Europejskiej, musisz mieć świadomość tego, że będzie ci potrzebne zezwolenie na pracę. Dowiedz się, czy np. agencja zatrudnienia pomoże ci w dopełnieniu formalności, czy też będziesz musiał samodzielnie zdobyć niezbędne dokumenty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.


Krok czwarty – przygotuj niezbędne informacje

Jeżeli agencja zatrudnienia zawiedzie, będziesz zdany wyłącznie na siebie. Przygotuj zatem numer telefonu do ambasady, sprawdź, czy na terenie kraju, do którego się udajesz działają podmioty pomagające pracownikom. Każdy kontakt, który znajdziesz jeszcze przed wyjazdem może okazać się niezwykle cenny.

Szczegółowe informacje na temat miejsca swojego pobytu powinieneś przekazać również najbliższej rodzinie. Dobrym pomysłem jest zostawienie w Polsce kopii umowy, którą podpisałeś z podmiotem organizującym wyjazd do pracy.


Krok piąty – załóż konto walutowe i… wykup ubezpieczenie

Wyjeżdżając do pracy za granicę musisz pamiętać o założeniu konta walutowego, na które pracodawca będzie przelewał twoje wynagrodzenia. Zanim zdecydujesz się na konkretny bank, porównaj oferty poszczególnych podmiotów. Sprawdź, jak wygląda kwestia opłat za prowadzenie rachunku bankowego i wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Ponieważ różnice w opłatach mogą być bardzo duże, konieczne jest dokonanie porównania.

Pracując za granicą leganie, będziesz musiał być objęty ubezpieczenie zdrowotnym. Pamiętaj jednak, że na czas przejazdu do pracy najprawdopodobniej nie będziesz posiadał polisy. Jeżeli myślisz o swoim bezpieczeństwie, powinieneś zainteresować się wykupienie ubezpieczenia na czas podróży.

Teraz jesteś odpowiednio przygotowany, aby wyruszyć do pracy za granicę!

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.