!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Zawód taksówkarz pod lupą

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 13 głosów

13 głosów

3 komentarze

Zawód taksówkarz pod lupą
Taksówkarz to osoba zawodowo zajmująca się transportem osób i rzeczy. Za każdy kurs taksówkarz otrzymuje wynagrodzenie. Najczęściej jest ono uzależnione od ilości przejechanych kilometrów, czasem dodatkowo kierowcy naliczają tzw. opłatę stałą lub początkową.
Współcześnie zapotrzebowanie na taksówkarzy jest znacznie mniejsze niż jeszcze kilkanaście lat temu. Nie oznacza to jednak, że chętnych brakuje. Przeciwnie, zawód ten najchętniej wykonują mężczyźni. Część taksówkarzy dorabia sobie w ten sposób do pensji.
 

Jak zostać taksówkarzem?

Taksówkarz to jeden z zawodów, który został objęty ustawą deregulacyjną. Mimo że zmian jest niewiele, to osoby zainteresowane w dalszym ciągu muszą spełnić szereg wymagań, by móc zarabiać na przewożeniu osób. O jakich wymaganiach mowa?

Jeżeli chcesz zarabiać zarobkowo, prowadząc taksówkę, musisz:
  • złożyć oświadczenie o niekaralności za przestępstwa umyślne przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, mieniu wiarygodności dokumentów lub środowisku oraz przeciwko życiu i zdrowiu oraz przeciwko wolności seksualnej i obyczajności,
  • posiadać zaświadczenie lekarskie,
  • posiadać dokument poświadczający dopuszczenie pojazdu do ruchu drogowego jako taksówki,
  • posiadać świadectwo legalizacji urządzenia kontrolno-pomiarowego.
  • Jeżeli chodzi o szkolenia i opłatę za udzielnie licencji, to decyzję pozostawiono samorządowi gminnemu. Oznacza to, że część kandydatów może być zobowiązana do odbycia szkolenia, które jest odpłatne.


Czy sprawdzisz się w tej pracy?

Podstawą jest, aby taksówkarz potrafił doskonale jeździć pojazdem mechanicznym. Jeżeli nie będzie prowadził samochodu sprawnie, to kolejni pasażerowie mogą rezygnować z kursów.

Od taksówkarza wymaga się doskonałej znajomości topografii miast, w obrębie których oferuje on swoje usługi. Ważna jest również odporność na stres i dyskrecja – taksówkarz może przewozić różnych klientów. Zdarza się, że pasażerowie chcą być wysłuchani. W takiej sytuacji kierowca musi wykazać się umiejętnością słuchania.
 

Gdzie szukać pracy?

Jako osoba zainteresowana wykonywaniem pracy w charakterze taksówkarza powinieneś wiedzieć, że masz kilka możliwości. Ponieważ współcześnie o pasażera trudno, najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie współpracy z jedną z korporacji działających na rynku. Takie dbają o szeroką reklamę oferowanych usług, dzięki czemu zatrudnieni taksówkarze nie muszą samodzielnie poszukiwać pasażerów. Aby nawiązać współpracę z działającą na rynku korporacją, nie musisz przeglądać ogłoszeń w lokalnej prasie czy serwisach z ofertami pracy – wystarczy, że skontaktujesz się z jej pracownikami.

Inną drogą jest założenie własnej firmy. W takiej sytuacji konieczne jest założenie działalności gospodarczej i zadbanie m.in. o reklamę. Z uwagi na powyższe, to rozwiązanie cieszy się mniejszą popularnością wśród osób potencjalnie zainteresowanych. Znaczenie ma bowiem wysokość nakładów, które trzeba ponieść na samym początku.
 

Ile można zarobić?

Zarobki taksówkarza są uzależnione od ilości przewiezionych w ciągu dnia pracy pasażerów i wielkości miasta, w którym oferuje on swoje usługi. Ponieważ o klientów najłatwiej w godzinach popołudniowych i wieczornych, to właśnie wówczas pracuje większość taksówkarzy. Ile mogą oni zarobić? Praca na taksówce nie przynosi dużych pieniędzy – zazwyczaj 2-3 tys. zł netto.

Taksówkarz, który zadba o to, by klient był zadowolony z jego usług możesz szybko zdobyć rzeszę stałych klientów. Wówczas jego zarobki wzrosną.

 

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

Bolko

Bolko

W każdym mieście jest potrzeba takiego zawodu jednak nie jest to rynek gdzie każdy się odnajdzie.
Agnes

Agnes

Taksówkarzem generalnie może być każdy kto lubi jeździć samochodem i zdobędzie licencje. Zarobki teraz są bardzo różne.
klient

klient

Minęły czasy, że ludzie czekali na taksówki. Teraz taksówki czekają na klientów. Uważam, że ten zawód upada. Zarobki na pewno taksówkarzy wysokie nie są. Dużo szczęścia musi mieć taksówkarz, aby miał stale jakiś klientów.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.