!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Zawody i ich potencjał

Instruktor Nordic Walking - zawód na topie

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 8 głosów

8 głosów

3 komentarze

Instruktor Nordic Walking - zawód na topie
Osoby aktywne fizycznie, które nie wyobrażają sobie życia bez sportu, najczęściej nie mogą narzekać na brak pracy. W ostatnich latach niemal w każdym większym mieście powstała siłownia.

Instruktor Nordic Walking - zajęcie dla aktywnych

To właśnie główne miejsce pracy wszystkich aktywnych fizycznie. Nie brakuje również osób stawiających na własną działalność gospodarczą i pracujących w charakterze trenera personalnego. Oni też najczęściej decydują się dokształcać tak, by oferować klientom szeroką ofertę zajęć.

W ostatnich latach coraz częściej można spotkać osoby, które maszerując, wykorzystują specjalne kije. Nordic Walking, bo o nim mowa, to technika marszu. Ponieważ zakup kijów i wypracowanie właściwej techniki marszu wcale nie jest łatwe, wielu trenerów postanowiło pomóc osobom zainteresowanym taką aktywnością.
 

Instruktor Nordic Walking. Jak wygląda jego praca?

Praca instruktorów Nordic Walking sprowadza się do tego, że przygotowują oni osoby zainteresowane do marszu. Wygląda to w ten sposób, że instruktorzy – w pierwszej kolejności – sprawdzają, czy osoba zainteresowana zakupiła właściwy sprzęt. Na rynku można znaleźć różne kije, m.in. o zmiennej i stałej długości. Wybór odpowiednich kijów to zupełna podstawa.

Mając sprzęt, można przystąpić do treningów. Te polegają na wykonaniu rozgrzewki i przygotowaniu osoby zainteresowanej do marszu. Ważna jest technika. Wypracowanie tej zajmuje od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Dużo zależy też od celu, jaki stawia sobie ćwiczący – większość chce po prostu zrzucić zbędne kilogramy.
 

Predyspozycje do bycia instruktorem

Większość instruktorów Walking Nordic decyduje się odbyć specjalny kurs. Takie organizuje m.in. Polska Federacja Nordic Walking. Ukończenie wybranego kursu pozwala rozpocząć pracę z osobami zainteresowanymi. Jeśli też myślisz o wykonywaniu tej pracy, to powinieneś wiedzieć, że fakt odbycia szkolenia wcale nie jest wystarcza do tego, by rzeczywiście mieć klientów – istotne są predyspozycje.

Większość osób rozpoczynających przygodę z marszem ma konkretny cel, np. poprawę wydolności organizmu. Twoje zadanie sprowadza się do mobilizowania swoich podopiecznych do pracy nad sobą, nieustannego obserwowania ich i korygowania pojawiających się błędów. W praktyce to praca wymagająca doskonałego przygotowania – zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
 

Czytaj również: Własna firma. Od czego zacząć jej tworzenie?

 

 Instruktor nordic walking - zarobki

Instruktorzy Nordic Walking najczęściej nie pracują tylko i wyłącznie z osobami chcącymi uprawiać marsz. Większość z nich łączy organizację takich kursów z pracą na siłowni czy w charakterze trenera personalnego. W praktyce zatem trudno mówić o konkretnych zarobkach. Dużo zależy również o liczebności grupy, którą instruktor prowadzi – im większa, tym tańsze są zajęcia dla osób zainteresowanych.

O ile trudno wskazać kwotę, jaka wpłynie na konto instruktora Nordic Walking, o tyle z pewnością można powiedzieć, że praca ta ma wiele zalet. Przede wszystkim to nie instruktor musi szukać pracy np. tutaj. Zainteresowanie jest tak duże, że większość instruktorów intensywnie pracuje przez cały dzień. Znaczenie ma również możliwość przebywania przez większą część dnia na zewnątrz. Jeżeli chodzi o minusy pracy, to jako główny należy wskazać uzależnienie od czynników atmosferycznych – praca w deszczowe dni na zewnątrz na pewno nie należy do najprzyjemniejszych.

Jak wygląda kurs instruktora nordic walking

Coraz więcej młodych osób wchodzących na rynek pracowniczy lub chcących się przebranżowić zastanawia się nad nowymi zawodami, które jeszcze parę lat temu były uznawane za zupełnie niszowe, a teraz są bardzo modne. Wiąże się to nie tylko z tym, że praca w takim charakterze jest najczęściej niezwykle interesująca, ale również z tym, że coraz więcej firm szuka tego typu pracowników, więc popyt na kształcenie w takim zakresie pojawia się niejako naturalnie.

Kurs trenera nordic walking jest jednym z najbardziej popularnych kursów zawodowych w ostatnich latach. Dlaczego tak się dzieje i co przekonuje nowe osoby do pracy właśnie na takim stanowisku?

 

Nordic walking - zalety i wady

Praca na stanowisku instruktora „marszu z kijkami” jest bardzo atrakcyjna. Przede wszystkim z tego powodu, że za godzinę prowadzenia tego typu zajęć można otrzymać nawet kilkadziesiąt złotych, a dodatkowo przy tym nie trzeba mieć specjalnego wyższego wykształcenia, choć oczywiście wiele osób po Akademii Wychowania Fizycznego decydują się na pracę na takim stanowisku.

Kolejną zaletą jest to, że instruktor może w miarę swobodnie zarządzać swoim grafikiem pracy, ustalając stałe godziny treningów w najbardziej odpowiadający mu sposób, nie koniecznie codziennie od 8 do 16. Dodatkowo instruktorzy najczęściej nie pracują w pełnym wymiarze godzin, przez co mają wiele wolnego czasu dla siebie i dla rodziny. Ważne jest również to, że instruktor w każdym momencie może dorobić sobie do pensji, którą dostaje z klubów fitness, organizując sobie klientów na prywatne treningi. Niektórzy instruktorzy traktują pracę na takim stanowisku jako dodatek do normalnego etatu, ponieważ jest to ich przede wszystkim ogromną pasją.

Kurs nordic walking trwa zazwyczaj kilka dni i składa się z dwóch części; teoretycznej i praktycznej. Po skończeniu kursu i zdaniu egzaminu uczestnicy otrzymują dyplomy lub certyfikaty, które są dokumentami otwierającymi im drzwi przed nową posadą.

To może Cię również zainteresować

Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Podziel się

3 komentarze

Ulry222

Ulry222

Fajne są takie zawody gdzie jakby aktywność fizyczna wiąże się z zarabianiem To praca bardzo ciekawa.
Barnaba

Barnaba

Bycie instruktorem nw jest fajne ale nie wiem tylko co tutaj instruować. Przecież nauczyć się chodzić z kijkami to chwila i co tutaj dalej instruować?
Jędrek A

Jędrek A

Zainteresował mnie ten artykuł. Instruktor Nordic Walking - zawód na topie. Nie miałem pojęcia, że taki zawód jest. Chyba zrobię "Kurs nordic walking", bo za rok muszę gdzieś pracować.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.