Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1060        SUBSKRYBUJE: 7263
Tematy, które interesują czytelników:  Umowa zlecenie, Pracownik młodociany, Nienormowany czas pracy, Pierwszy dzień w pracy, Zwolenie dyscyplinarne, Staż a lata pracy, Klauzula poufności

Praca w hotelu - od czego zacząć?

Praca w hotelu - od czego zacząć?

Słowo „recepcjonistka” niesłusznie kojarzy się głównie z pracą w hotelach. Recepcjonistki znajdują bowiem zatrudnienie nie tylko w hotelarstwie, lecz także ośrodkach zdrowia, salonach odnowy biologicznej czy fryzjerskich.

W większości miejsc praca w hotelu sprowadza się jednak do wykonywania tych samych czynności – do telefonicznej lub osobistej obsługi pacjentów lub klientów. W takcie rozmów, recepcjonistka informuje o wolnych terminach, umawia na spotkania czy udziela informacji o cenach lub oferowanych zabiegach.

Zakres czynności pracy recepcjonistki zależy głównie od miejsca, w którym pracuje ona. Najwięcej obowiązków mają recepcjonistki zatrudnione w niewielkich hotelach. One bowiem muszą liczyć się z tym, że poza wprowadzaniem do kalendarza rezerwacji, będą musiały odprowadzać gości do pokoi czy pomagać pozostałym pracownikom, jeżeli pojawi się taka konieczność.

 

Czy potrzebne jest wykształcenie?

Ponieważ recepcjonistki często zajmują się zarządzeniem hotelem, tylko pozornie nie muszą posiadać wykształcenia. Przeciwnie, to – zwłaszcza z zakresu zarządzania – jest nieocenione. Zdecydowana większość pracodawców wymaga od potencjalnej kandydatki tego, by posiadała ona wykształcenie co najmniej średnie. Nie brakuje również stawiających na pracowników wyłącznie z wykształceniem wyższym. Gdzie zatem zdobyć umiejętności? Który kierunek ukończyć?

Jeśli zamierzasz w przyszłości pracować jako recepcjonistka w hotelu, to powinnaś pomyśleć o tym, by ukończyć studia na kierunku np. hotelarstwo. Przyda się również zainwestowanie w kursy języków obcych – większość pracodawców wymaga znajomości co najmniej jednego języka obcego. Idealnie jednak, gdy potencjalny pracownik bez problemów może porozumieć się w co najmniej dwóch językach.

Osoby myślące o pracy w charakterze recepcjonistki nie mogą też zapomnieć o obsłudze komputera. Mowa głównie o różnych programach ułatwiających kontrolowanie rezerwacji. Przydaje się również umiejętność obsługi urządzeń biurowych, bo z takich recepcjonistka będzie korzystać na co dzień.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

 

Wizytówka firmy, czyli predyspozycje

Recepcjonistka to często pierwsza osoba, która ma kontakt z klientem. Z tego też względu jest ona wizytówką firmy i to wymusza, by prezentowała się nienagannie. Recepcjonistka musi być zadbana i pilnować, by jej strój zawsze był oficjalny. Jest to szczególnie istotne, gdy pracodawca nie wprowadził zasad dress code lub strojów firmowych.

Przyszłe recepcjonistki muszą być też opanowane i zawsze uprzejme. Jako osoby mające kontakt z klientem, muszą pamiętać również o tym, by go odpowiednio powitać lub pożegnać. Ponieważ gości hotelowi najczęściej właśnie do recepcji zgłaszają swoje uwagi czy skargi, istotne jest również to, by recepcjonistka zawsze szybko reagowała i potrafiła rozwiązać pojawiające się spory.

 

Wynagrodzenie i możliwości rozwoju

Pensja recepcjonistki zależy od miejsca, w którym ona pracuje, jej doświadczenia, umiejętności i zakresu umiejętności. Przyszłe recepcjonistki nie powinny mieć problemu ze znalezieniem pracy, bo lokalne portale ogłoszeniowe, na których są publikowane ogłoszenia o pracę, są pełne takich ofert. Początkujące recepcjonistki zarabiają najczęściej ok. 2 000 zł brutto.

Warto również zapoznać się z tekstem: Wynagrodzenie - czy wiesz, ile... zarabiają twoi współpracownicy?

Ścieżka rozwoju zależy od firmy, w której recepcjonistka znajdzie zatrudnienie. Jeżeli hotel jest duży, to dobra recepcjonistka może po pewnym czasie awansować i zarządzać całym personelem zatrudnionym na recepcji.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.