Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Rozmowa kwalifikacyjna pytania, Praca w szczególnych warunkach, Umowa zlecenie składki, Mobilność zawodowa, Wypowiedzenie umowy

Przedstawiciel handlowy - tu potrzebna jest smykałka do handlu

Przedstawiciel handlowy - tu potrzebna jest smykałka do handlu
Przedstawiciela handlowego można uznać za wizytówkę firmy, dla której wykonuje on pracę. Z tego względu nie każdy ma szansę wykonywać pracę właśnie na tym stanowisku. Sprawdź, jakie umiejętności powinieneś szlifować, jeżeli w przyszłości zamierzasz starać się o posadę przedstawiciela handlowego.

Czym na co dzień zajmuje się przedstawiciel handlowy? Jego zadanie sprowadza się do zachęcania potencjalnych kontrahentów do zakupu produktów znajdujących się w ofercie danej firmy. Przedstawiciela handlowego nie można jednak uznać za sprzedawcę. Dlaczego? Bo nie spotyka się on z klientami indywidualnymi, ale przedsiębiorcami, np. właścicielami sklepów. W zależności od wartości zamówienia i rodzaju współpracy, najczęściej jest upoważniony do negocjowania cen w imieniu swojego pracodawcy. Zasadniczo zatem przedstawiciel handlowy ma spore możliwości i uprawnienia.


Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Jeszcze kilka lat temu pracodawcy nie zwracali uwagę na wykształcenie kandydatów ubiegających się o zatrudnienie – liczyło się przede wszystkim doświadczenie i skuteczność. Dziś sytuacja wygląda podobnie. Osoby zamierzające pracować w tym zawodzie muszą wykazać się przede wszystkim umiejętnością rozmawiania z potencjalnymi klientami. Konkurencja na rynku jest duża, a większość właścicieli sklepów czy biur ma stałych dostawców. Z tego też względu tak istotne jest to, by przedstawiciel handlowy – już na pierwszym spotkaniu – zainteresował potencjalnego klienta swoją ofertą.

Przedstawiciele handlowi zamierzający zdobyć solidne wykształcenie powinni pomyśleć o ukończeniu np. kierunku związanego z reklamą. Dobrym rozwiązaniem może być też wybranie np. psychologii. Absolwenci tego kierunku lepiej niż inni rozpoznają potrzeby ludzi, a to w pracy przedstawiciela handlowego niezwykle cenne umiejętności.


Predyspozycje – co musisz o nich wiedzieć?

Nie każdy nadaje się na przedstawiciela handlowego. Najlepiej w tym zawodzie wypadają osoby, które potrafią mówić i słuchać. Umiejętność prowadzenia rozmowy jest bardzo istotna. Pamiętać trzeba również o umiejętnościach negocjacyjnych. Ponieważ przedstawiciel handlowy nie zawsze musi współpracować wyłącznie z polskimi firmami, przyda się znajomość języków obcych – szczególnie ważna jest znajomość angielskiego.

Przedstawiciel handlowy to osoba, która spotyka się z klientami najczęściej w ich siedzibach. Jeśli myślisz o wykonywaniu tego zawodu, musisz mieć świadomość tego, że prawo jazdy będzie niezbędne. Dobrze również zadbać o odpowiednią prezentację. Wygląd w tej branży ma znaczenie – musisz wzbudzać zaufanie i prezentować się elegancko podczas każdego spotkania.


Gdzie szukać zatrudnienia?

Jeżeli szukasz pracy w charakterze przedstawiciela handlowego, to masz sporo możliwości. Takich pracowników poszukuje wiele firm, np. firmy budowlane, hurtownie spożywcze, przemysłowe czy producenci sprzętu i artykułów biurowych. Znalezienie pracy nie powinno sprawić ci większego kłopotu – możesz złożyć dokumenty aplikacyjne w wybranych firmach, możesz również szukać ogłoszeń na portalach ogłoszeniowych. Jeszcze innym rozwiązaniem jest zarejestrowanie się w urzędzie pracy – również tam swoje zapotrzebowanie na pracowników również profesji zgłaszają pracodawcy.


Ile może zarobić przedstawiciel handlowy?

Firmy zatrudniające przedstawicieli handlowych uzależniają ich zarobki od obszaru, na którym oni działają i ich skuteczności. Dobry przedstawiciel handlowy jest w stanie zarobić ponad 4 000 zł netto miesięcznie. Jeżeli reprezentuje on np. hurtownię spożywczą, to ma szansę na dodatkowe premie choćby przed świętami czy po zdobyciu dla firmy kolejnego klienta.

Oceń ten wpis
Przedstawiciel handlowy - tu potrzebna jest smykałka do handlu
Ocena: 4.5, liczba głosów: 27

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.