Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Zatrudnienie po stażu, Zmiana pracy, Składka chorobowa

W służbie innym, czyli być ratownikiem medycznym

W służbie innym, czyli być ratownikiem medycznym
Praca ratowników medycznych jest nie tylko odpowiedzialna, lecz także trudna zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jeżeli myślisz o tym, by w przyszłości pomagać ludziom, ale nie chcesz kończyć medycyny, to sprawdź, jak wygląda droga do rozpoczęcia pracy w charakterze właśnie ratownika medycznego.

Ratownicy medyczni to osoby udzielające pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia. To właśnie oni są odpowiedzialni za ocenę stanu zdrowia ratowanego pacjenta, podejmują również działania podtrzymujące funkcje życiowe. Od wiedzy i doświadczenia ratownika medycznego zależy to, czy pacjent otrzyma na czas niezbędną pomoc.

Z uwagi na konieczność podejmowania szybkich decyzji i przede wszystkim odpowiedzialność, ratownicy medyczni muszą posiadać odpowiednie wykształcenie. Warto pamiętać też o predyspozycjach – nie każda osoba posiadająca kierunkowe wykształcenie będzie w stanie rozpocząć pracę, bo ta jest bardzo wymagająca.


Kto może zostać ratownikiem medycznym?

Każda osoba zainteresowana pracą w charakterze ratownika medycznego musi liczyć się z koniecznością spełnienia konkretnych warunków. O jakich mowa? Zgodnie z ustawą z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zawód ten może wykonywać osoba, która:

  • posiada pełną zdolność do czynności prawnych,
  • posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie tego zawodu,
  • wykazuje znajomość języka polskiego w stopniu wystarczającym do wykonywania tego zawodu.

Niezbędne jest też zdobycie odpowiedniego wykształcenie. Ratownicy medyczni muszą ukończyć studia wyższe na kierunku ratownictwo medyczne lub publiczną szkołę policealną lub niepubliczna szkołę policealną, która posiada uprawnienia szkoły publicznej. Osoby, które uczyły się za granicą, nie mają zamkniętej drogi do wykonywania tego zawodu w Polsce – muszą posiadać dyplom i przetłumaczyć go na język polski.


Jakie predyspozycje powinien posiadać ratownik medyczny?

Potencjalny ratownik medyczny powinien być przede wszystkim opanowany. Ważne jest, by potrafił zawsze zachować „zimną krew”, nie dał się ponieść emocjom. To niezwykle istotne, bo w sytuacjach zagrażających zdrowiu czy nawet życia, ratownik medyczny musi – zamiast panikować – zdecydować się na konkretne rozwiązania.

Każdy ratownik medyczny powinien wykazywać się również empatią. Znaczenie ma również umiejętność komunikowania się z pacjentami. Jest to szczególnie trudne w sytuacji, gdy pacjent nie jest kontaktowy, nie potrafi lub nie może określić, co mu dolega.


Gdzie i ile zarobi ratownik medyczny?

Oczywistym jest, że ratownik medyczny znajdzie pracę w szpitalu. To jednak nie jedyne miejsce, w którym może szukać zatrudnienia. Ratowników medycznych chętnie przyjmują do pracy również zakłady produkcyjne czy w placówki szkoleniowe.

Ratownicy medyczni zamierzający pracować za granicą muszą pamiętać o tym, by postawić na lekcje języka obcego obowiązującego w kraju, który obrali za cel podróży. Zdobycie pracy za granicą jest trudne – najlepiej zdecydować się na współpracę z agencją, które wyspecjalizowała się w rekrutowaniu pracowników służb zdrowia.

Oceń ten wpis
W służbie innym, czyli być ratownikiem medycznym
Ocena: 4.0, liczba głosów: 3

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.