NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

"Opowiedz coś o sobie" - jak wybrnąć z tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

"Opowiedz coś o sobie" - jak wybrnąć z tego pytania na rozmowie kwalifikacyjnej?

Na rozmowach kwalifikacyjnych pada wiele pytań. Większość z nich dotyczy dotychczasowej ścieżki zawodowej kandydata. Co jednak, gdy pracodawca lub jego przedstawiciel pyta o nas samych, nasze wady czy silne strony?

Zasadniczo na rozmowie kwalifikacyjnej pracodawca nie może pytać o wszystko. Przepisy to jednak jedno, zaś rzeczywistość to drugie. Każda osoba, która przynajmniej raz poszukiwała zatrudnienia i została zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną, obawiała się pytań odnoszących się do niej samej. O jakich mowa? Jednym z najczęściej pojawiających się jest: „Co może nam pan / pani powiedzieć o sobie?”. Równie ulubionym pytaniem wszystkich osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną jest to: „Jakie są twoje słabe i silne strony?”. Jak wybrnąć z takich pytań?


Gdy pracodawca pyta o ciebie…

… to zasadniczo nie ma na myśli życia osobistego. Zgodnie z przepisami osoba przeprowadzająca rekrutację nie może pytać m.in. o twoje poglądy polityczne, społeczne czy ilość posiadanych dzieci. Pytanie: „Proszę opowiedzieć coś o sobie” jest jednak dość ogólne i wielu kandydatów nie wie, o co dokładnie chodzi pracodawcy. Można je zatem potraktować jako pułapkę – jeżeli sam zaczniesz opowiadać o swoim życiu osobistym, to nie można powiedzieć, że pracodawca złamał prawo.

Jak wybrnąć w powyższego pytania? Masz kilka możliwości. Możesz powtórzyć informacje zawarte w CV, czyli poinformować o wykształceniu czy doświadczeniu, możesz powiedzieć, czemu zdecydowałeś się aplikować do firmy i nawiązać do swojego wykształcenia, możesz również dopytać pracodawcę, co konkretnie chciałby wiedzieć, na czym masz się skupić w odpowiedzi.


Silne i słabe strony

Co w sytuacji, gdy potencjalny pracodawca pyta o silne i słabe strony? Warto je odpowiednio wcześniej poznać. Niestety, wiele osób ma problem z ich wskazaniem. Dlaczego? Bo nie lubimy się chwalić, boimy się również tego, ze pracodawca negatywnie spojrzy na nasze wady. Tymczasem celem tego pytania jest sprawdzenie, czy potrafimy spojrzeć na siebie w sposób obiektywny.

Jeżeli jesteś osobą pracowitą, która nie boi się wyzwań, to powinieneś o tym powiedzieć. Lubisz sobie dłużej pospać? To nie grzech! Nie lubisz pracować w grupie? O ile nie będziesz musiał w firmie, w której ubiegasz się o posadę, to nie powinieneś się obawiać, że wpłynie to na wynik rekrutacji. Z tego pytania możesz wybrnąć z podniesioną głową, to wcale nie jest trudne!


Ćwiczenia czynią mistrzem

Nie każdy potrafi odnaleźć się na rozmowie kwalifikacyjnej. Najwięcej problemu z tym, by dobrze wypaść podczas spotkania o pracę mają ci, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy lub powracają po długiej nieobecności. Co w takiej sytuacji? Okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem jest… ćwiczyć. Każdą rozmowę możesz potraktować jako test swoich umiejętności. Im więcej rozmów o pracę odbędziesz, tym mniejsza szansa, że pojawi się pytanie, które cię zaskoczy.

Ponieważ nie każda osoba poszukująca pracy może pozwolić sobie na to, by brać udział w wielu rozmowach bez konkretnego rezultatu, dobrze pomyśleć również o ćwiczeniach w domu. Jeżeli nie masz wokół siebie kogoś z kim mógłbyś ćwiczyć, to nic straconego – zawsze możesz ćwiczyć przed lustrem. W ten sposób również na bieżąco będziesz mógł kontrolować swoją mimikę. Pamiętaj, że od tej również zależy to, jak wypadniesz przed pracodawcą.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018