Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1099        SUBSKRYBUJE: 6785

Zawody a obsługa komputera

Zawody a obsługa komputera

Komputery i nowoczesne urządzenia są dziś obecne niemal w każdym zakładzie pracy. Wszystko dlatego, że usprawniają wykonywanie pracy. Jesteś pracownikiem? To znaczy, że powinieneś postawić na naukę obsługi komputera i nowoczesnych programów.

Młode pokolenie nie ma problemu z obsługą nowoczesnych sprzętów. Od dziecka dowiaduje się, jak korzystać z komputera, uczy się użytkować smartfony, iPady czy iPody. Wszystko to sprawia, że młodzi pracownicy są doskonale przygotowani do pracy biurowej czy obsługi nowoczesnych urządzeń w zakładach produkcyjnych (tu wystarczy zazwyczaj gruntowne przeszkolenie). Kogo zatem dotyczy problem? Która grupa pracowników w szczególności musi pamiętać o opanowaniu obsługi komputerów, by móc znaleźć zatrudnienie?


Pracownicy 50+ wciąż się dokształcają

Z obsługą komputerów i programów komputerowych wciąż największy problem mają starsi pracownicy. Z tego względu wiele programów aktywizujących i kursów jest skierowanych do pracowników 50+. Nabycie umiejętności w ich przypadku oznacza tyle, że mogą skutecznie konkurować o posadę z młodszymi pracownikami.

Na rynku jest sporo firm zajmujących się prowadzeniem kursów z obsługi komputera. Kompetentna kadra pedagogiczna jest w stanie nauczyć każdego nie tylko uruchamiania sprzętu, lecz pracy w najpopularniejszych programach.


Excel, Word? Okazuje się, że wcale nie jest tak różowo

Każda księgowa musi nauczyć się korzystać ze specjalistycznych programów ułatwiających prowadzenie księgowości. Graficy czy architekci również mają do swojej dyspozycji aplikacje, za pomocą których mogą przygotować projekty. Wszyscy oni uczą się obsługi potrzebnych im w pracy programów jeszcze na studiach lub podejmując pierwszą pracę.

Poza specjalistycznymi programami nie można zapomnieć o zupełnych podstawach. Takimi są m.in. Word czy Excel. Tymczasem sporo osób ma problem choćby z tym drugim. Tworzenie funkcji, tabel czy wykresów czasem okazuje się zadaniem przerastającym możliwości użytkownika komputera. To głównym powód, dla którego każdy pracownik powinien szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście jego wiedza z zakresu obsługi komputera i poszczególnych, podstawowych programów jest wystarczająca.


Tu nie obejdzie się bez znajomości obsługi komputerów

Dziś łatwiej byłoby wymienić zawody czy stanowiska, na których nie jest wymagana znajomość obsługi komputerów niż wskazać te, gdzie wiedza taka jest niezbędna. Z komputerów, jako urządzeń pomagających w prowadzeniu biznesu, korzysta każda firma. Takich urządzeń nie brakuje w biurach rachunkowych, sekretariatach, recepcjach czy nawet zakładach fryzjerskich.

Informatyzacja jest bardzo dynamiczna, a pracownicy muszą przystosować się do nowych oczekiwań pracodawców. Jeżeli masz braki w tym obszarze, to nie powinieneś czekać, aż zostaną one tobie wytknięte. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Edukacja w tym kierunku jest szczególnie istotna, bo trudno oczekiwać, by pracodawcy zrezygnowali z korzyści, jakie niesie wyposażenie firmy właśnie w nowoczesnych sprzęt, w tym komputery.


 

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.