Obsługa komputera – jak napisać o niej w CV?

Komputery i nowoczesne urządzenia są dziś obecne niemal w każdym zakładzie pracy. Wszystko dlatego, że usprawniają wykonywanie pracy. Jesteś pracownikiem? To znaczy, że powinieneś postawić na naukę obsługi komputera i nowoczesnych programów.

Młode pokolenie nie ma problemu z obsługą nowoczesnych sprzętów. Od dziecka dowiaduje się, jak korzystać z komputera, uczy się użytkować smartfony, iPady czy iPody. Wszystko to sprawia, że młodzi pracownicy są doskonale przygotowani do pracy biurowej czy obsługi nowoczesnych urządzeń w zakładach produkcyjnych (tu wystarczy zazwyczaj gruntowne przeszkolenie). Kogo zatem dotyczy problem? Która grupa pracowników w szczególności musi pamiętać o opanowaniu obsługi komputerów, by móc znaleźć zatrudnienie? I czy istnieją obecnie zawody, w których obsługa komputera w ogóle się nie przyda?

Obsługa komputera w życiu zawodowym

Obecnie umiejętność obsługi komputera jest warunkiem koniecznym na współczesnym rynku pracy. Z badań Komisji Europejskiej z 2017 roku wynika, że tylko 44% Polaków potrafi posługiwać się komputerem w stopniu podstawowym. W porównaniu do poprzednich lat można zauważyć tendencję wzrostową, jednak wciąż nie jest to wynik, który satysfakcjonuje pracodawców. „Obsługa komputera” jest niewątpliwie pojęciem nieprecyzyjnym i może dotyczyć szerokiego zakresu umiejętności. Dlatego też zważywszy na różny stopień biegłości z zakresu obsługi komputera i szeroki wybór programów, pracodawca powinien dokładnie określić, jakiej obsługi komputera oczekuje. Również dla pracownika i dla jakości jego CV ważne jest, aby precyzyjnie określić jakie umiejętności posiada.

Znajomość pakietu MS Office – konkretne umiejętności

Program MS Office to obecnie jeden z najpopularniejszych pakietów biurowych. Wiedza na temat jego użytkowania jest niezbędna dla każdego pracownika. Warto, aby zapoznać się z ofertą wszystkich programów wchodzących w skład pakietu i wyszczególnić ich znajomość w swoim CV. W wielu zawodach umiejętność formatowania tekstu, przygotowywania kontrolnych tabel w Excelu czy tworzenia profesjonalnych prezentacji to spory atut. Odpowiednia znajomość pakietu MS Office sprawi, że pracodawca będzie traktował umiejętności zatrudnionego, jako bardziej profesjonalne i biegłe.

Obecnie szczególnie ważna na rynku pracy jest obsługa programów – Microsoft Word, Microsoft Excel oraz Microsoft Power Point. Są to umiejętności podstawowe, które pożądane są na wielu stanowiskach – w administracji, bankowości, marketingu, finansach, dziennikarstwie itd. Aby zachęcić potencjalnego pracodawcę warto zatem, zamiast „dobrej obsługi komputera”, wyszczególnić w CV konkretne programy z zakresu pakietu MS Office, których obsługę przyswoiliśmy. Dobrym sposobem jest również wymienienie poszczególnych umiejętności, które posiadamy w danym programie (np. projektowanie diagramów, praca na tabelach przestawnych i makrach), podanie poziomu naszego zaawansowania w użytkowaniu programów oraz informacja jak długo już korzystamy z jego usług.

Specjalistyczne programy branżowe

Każda księgowa musi nauczyć się korzystać ze specjalistycznych programów ułatwiających prowadzenie księgowości. Graficy czy architekci również mają do swojej dyspozycji aplikacje, za pomocą których mogą przygotować projekty. Wszyscy oni uczą się obsługi potrzebnych im w pracy programów jeszcze na studiach lub podejmując pierwszą pracę.

Poza specjalistycznymi programami nie można zapomnieć o zupełnych podstawach. Takimi są m.in. Word czy Excel. Tymczasem sporo osób ma problem choćby z tym drugim. Tworzenie funkcji, tabel czy wykresów czasem okazuje się zadaniem przerastającym możliwości użytkownika komputera. To głównym powód, dla którego każdy pracownik powinien szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, czy rzeczywiście jego wiedza z zakresu obsługi komputera i poszczególnych, podstawowych programów jest wystarczająca.

Ciężko wyobrazić sobie dzisiaj pracę, która nie wymaga od pracownika obsługi przynajmniej kilku programów komputerowych. Większość ludzi ogranicza się w swoich CV do wpisania tych najbardziej popularnych i podstawowych pakietów. Jeśli jednak posiadamy dodatkowe umiejętności  w zakresie specjalistycznych programów i aplikacji, warto zastanowić się nad ich umieszczeniem w CV. Dzięki temu możemy zdobyć znaczną przewagę na konkurencyjnym rynku pracy.

Wartościowa będzie również znajomość obsługi programów, które używaliśmy w poprzedniej pracy oraz umiejętność posługiwania się aplikacjami oraz programami, których używaliśmy prywatnie (np. Adobe Photoshop, Corel itd.). Jeśli ukończyliśmy jakiś kurs (np. z obsługi Excela) również warto to zaznaczyć w rubryce „Kursy i szkolenia”. Taki zestaw dodatkowej wiedzy na temat obsługi komputera z pewnością sprawi, że będziemy odbierani przez pracodawcę, jako osoby bardziej profesjonalne i wykwalifikowane.

Nauka obsługi komputera – kursy dla osób 50+

Z obsługą komputerów i programów komputerowych wciąż największy problem mają starsi pracownicy. Z tego względu wiele programów aktywizujących i kursów jest skierowanych do osób 50+. 13,5 mln ludzi w Polsce to osoby w tym przedziale wiekowym. Wśród nich prawie 10 mln nie posiada komputera i Internetu. Najczęstszym powodem to brak umiejętności obsługi komputera, przekonanie, że takie zdolności są nieprzydatne oraz strach przed ośmieszeniem wśród młodszych, biegłych w obsłudze współpracowników. Jednak umiejętność obsługi komputera jest bardzo przydatna w pracy również dla osób po 50. roku życia.Nabycie umiejętności w ich przypadku oznacza, że mogą skutecznie konkurować o posadę z młodszymi pracownikami. Nie czują się również wykluczeni ze współczesnych realiów rynku pracy oraz środowiska, w którym pracują.

Na rynku jest sporo firm zajmujących się prowadzeniem kursów z obsługi komputera. Kompetentna kadra pedagogiczna jest w stanie nauczyć każdego nie tylko uruchamiania sprzętu, lecz pracy w najpopularniejszych programach. Kursy komputerowe dla seniorów oferują także Uniwersytety Trzeciego Wieku, które organizują zajęcia na różnym poziomie zaawansowania. Na tego typu szkoleniach osoby 50+ poznają zasady działania komputera, redagują dokumenty w edytorach tekstu (Microsoft Office Word), uczą się jak wyszukiwać informacji w Internecie oraz zakładać skrzynkę e-mailową. Dzięki takim szkoleniom osoby po 50. roku życia nabędą szereg niezbędnych umiejętności, które otworzą im drzwi w dalszym rozwoju ścieżki zawodowej.

W których zawodach znajomość obsługi komputera nie jest niezbędna?

Dziś łatwiej byłoby wymienić zawody czy stanowiska, na których nie jest wymagana znajomość obsługi komputerów niż wskazać te, gdzie wiedza taka jest niezbędna. Z komputerów, jako urządzeń pomagających w prowadzeniu biznesu, korzysta każda firma. Takich urządzeń nie brakuje w biurach rachunkowych, sekretariatach, recepcjach czy nawet zakładach fryzjerskich. Obecnie obsługa komputera i jego podstawowych programów została wręcz warunkiem przyjęcia na jakiekolwiek stanowisko. Wiedza na temat podstawowych programów, prostych narzędzi do tworzenia grafiki oraz pakietów biurowych sprawia, że potencjalny pracownik potrafi napisać dokument, odpowiednio go sformatować, posłużyć się diagramem, wykresem albo tabelą.

Wie także jak dokonać podstawowych obliczeń w arkuszu kalkulacyjnym. Przydatną umiejętnością jest również tworzenie prezentacji, które wymagają poznania podstawowych programów graficznych. Właściwie w każdej pracy niezbędna jest także obsługa przeglądarki internetowej oraz skrzynek mailowych. Obecnie trudno wyobrazić sobie usprawnioną pracę bez takich cyfrowych udogodnień. Najczęściej komunikacja między pracownikami odbywa się poprzez skrzynkę mailową, więc wiedza w tym zakresie jest zdecydowanie niezbędna. Obsługa komputera jest zatem umiejętnością, bez której bardzo trudno obyć się na współczesnym rynku pracy.

Informatyzacja jest bardzo dynamiczna, a pracownicy muszą przystosować się do nowych oczekiwań pracodawców. Jeżeli masz braki w tym obszarze, to nie powinieneś czekać, aż zostaną one tobie wytknięte. Lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy specjalistów. Edukacja w tym kierunku jest szczególnie istotna, bo trudno oczekiwać, by pracodawcy zrezygnowali z korzyści, jakie niesie wyposażenie firmy właśnie w nowoczesnych sprzęt, w tym komputery.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,20 Liczba głosów: 5
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań