Kiedy lepiej nie wysyłać listu motywacyjnego?

Według specjalistów powinniśmy przygotowywać CV i list motywacyjny w odpowiedzi na każde interesujące nas ogłoszenie. Spersonalizowanie tych dokumentów jest o tyle istotne, że osoby je czytające powinny mieć świadomość, że nie są one oparte na wzorach, które łatwo można znaleźć w sieci.

Przygotowanie indywidualnych dokumentów zajmuje sporo czasu, warto wiedzieć, kiedy wystarczy tylko CV. Sporządzenie tego dokumentu jest nie tylko mniej czasochłonne, lecz także mniej problematyczne.

Jakie informacje znajdują się w ogłoszeniu?

By odpowiedzieć na pytanie, kiedy nie trzeba wysyłać listu motywacyjnego, trzeba w pierwszej kolejności sprawdzić treść ogłoszenia. Zdecydowana większość pracodawców precyzyjnie wskazuje, jakich dokumentów wymaga od potencjalnych kandydatów. Jeżeli w ogłoszeniu opublikowanym na łamach np. serwisu z ogłoszeniami o pracę nie znajduje się informacja o liście motywacyjnym, to wysyłanie takiego nie jest koniecznością.

Sytuacja, w której pracodawca nie wymaga listu motywacyjnego jest najczęściej spotykaną – CV bardzo często wystarcza, by rozstrzygnąć, których kandydatów warto zaprosić na rozmowę kwalifikacyjną. Ci jednak, którzy wyślą list motywacyjny, nie popełnią błędu. Wówczas jednak trzeba pamiętać, by dodatkowy dokument był bardzo starannie sporządzony.

Gdy szukasz pracy dodatkowej

Bardzo często studenci poszukują dodatkowej pracy. Zdarza się, że pracą w niepełnym wymiarze godzin (np. w markecie spożywczym) są zainteresowane osoby, które mają stałą posadę. W przypadku, gdy mowa o stanowiskach pracy, na których nie trzeba wykazywać się wykształceniem czy doświadczeniem, wysłanie listu motywacyjnego jest zbędne.

List motywacyjny to dokument, który ma przekonać pracodawcę, że dany kandydat nadaje się do pracy na danym stanowisku. Gdy mowa o pracach dorywczych (np. roznoszeniu ulotek), wysyłanie tego dokumentu w zasadzie mija się z celem.

Rekrutacja ukryta

Współcześnie stosunkowo wiele firm decyduje się na przeprowadzanie rekrutacji ukrytej. Taka polega na tym, że pracodawca nie ujawnia swojej nazwy. W efekcie informacje znajdujące się w ogłoszeniu nie zawsze pozwalają na zidentyfikowanie firmy czy nawet stanowiska pracy. Czy w takiej sytuacji możliwe jest napisanie dobrego listu motywacyjnego? Niekoniecznie. Ponieważ pracodawcy o tym wiedzą, najczęściej wystarcza im CV.

Jeżeli natrafiłeś na ogłoszenie o pracę, które można uznać za część rekrutacji ukrytej, to powinieneś wiedzieć, że napisanie listu motywacyjnego może się okazać niemożliwe. Jeżeli mimo to podejmiesz trud istnieje prawdopodobieństwo, że twój dokument nie spełni oczekiwań osób odpowiedzialnych za rekrutację. W efekcie ryzykujesz zmarnowaniem swojego czasu. W przypadku rekrutacji ukrytej najlepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie, czy informacje zawarte w ogłoszeniu pozwolą na stworzenie solidnego listu motywacyjnego. Jeżeli nie, to lepiej zrezygnować z tego pomysłu.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,00 Liczba głosów: 2
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań