5 informacji, które musisz zawrzeć w życiorysie

Niegdyś życiorys miał dość rozwiniętą i rozbudowaną formę. Obecnie zupełnie się zmienił i nie praktykuje się rozwleczonego sposobu wyrażania treści. Dokładnie chodzi o układ i wypunktowanie najważniejszych informacji. Taką możliwość daje nam współczesna forma Curriculum Vitae, która nazywana jest także życiorysem zawodowym.

Jak napisać życiorys?

Życiorys wciąż musi posiadać jednak kilka swoich istotnych elementów, których nie można pominąć. Kwestia nazewnictwa jest w tym przypadku różna i zależy od upodobań samego piszącego. Niektórzy pracodawcy preferują wręcz polski tytuł, jakim jest właśnie życiorys zawodowy, a nie łacińskie określanie CV.

Jakie dane osobowe powinien zawierać życiorys?

Bez tego podpunktu nie mogłoby się obyć żadne CV, inaczej życiorys. Dane osobowe, adres zamieszkania, numer telefonu czy data urodzenia, to główne elementy życiorysu. Pracodawca musi mieć świadomość kim jest osoba, która zdecydowała się ubiegać o dane stanowisko i odpowiedziała na ogłoszenie opublikowane na jednym z portali ogłoszeniowych. Wszystkie te elementy powinny być aktualne, a szczególnie numer kontaktowy.

Kwestią sporną jest czy umieszczać w CV stan cywilny, czy też pozostawić to bez odpowiedzi. Pracodawca może się bowiem tym nadmiernie zasugerować i nawet odmówić zatrudnienia. Takie postępowanie nie jest oczywiście żadną regułą, ale czasem się zdarza. Stan cywilny jest poza tym pewną informacją prywatną i nie musimy jej nikomu zdradzać.

Życiorys zawodowy a wykształcenie

Ubiegając się o określone stanowisko musimy posiadać jakieś kierunkowe wykształcenie, kursy czy szkolenia w danej branży. Warto o tym wszystkim powiadomić naszego potencjalnego pracodawcę. Zaczynamy więc od ostatnio ukończonej szkoły. Jeśli są to studia, to koniecznie należy uwzględnić datę otrzymania dyplomu lub zakończenia studiów (np. 1990-1995 Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu). W przeciwnym wypadku rekruter odniesie wrażenie, że wciąż jeszcze podlegamy procesowi edukacji. Należy także uwzględnić wszystkie szkoły wyższe, podyplomowe, licencjackie, wieczorowe i zaoczne. Nie wspomina się w życiorysie o szkole podstawowej.

Jakie doświadczenie zawodowe warto wpisać w życiorys?

Sekcja: doświadczenie zawodowe nie powinna nam umknąć, ponieważ może zadecydować o naszym „być albo nie być” na danym stanowisku. Pracodawca musi mieć świadomość, jakie mamy doświadczenie zawodowe w danej branży. Należy więc prawdziwie określić swoją ścieżkę kariery. Lepiej niczego nie ukrywać, ponieważ każdy rodzaj podejmowanej przez nas aktywności daje  pracodawcy informacje o tym, kim jesteśmy.

Umiejętności

Bywa, że umiejętności są czasami bardziej istotne, aniżeli uzyskane dyplomy. Potencjalny pracodawca może bowiem szukać kogoś, kto niekoniecznie otrzymał konkretne kierunkowe wykształcenie. Być może spodobają mu się nasze cechy osobowości, ambicja, przedsiębiorczość oraz otwarte podejście do nauki. Niektóre umiejętności nabyte, jak np. posługiwanie się kilkoma językami w sposób biegły, aczkolwiek niepoparty żadnymi certyfikatami, jest czasem cenniejsze, aniżeli wiedza wyniesiona uczelni. Na przykład doświadczenie kilkuletniego przebywania za granicą jest przejawem odwagi i radzenia sobie w życiu.

Referencje

Za granicą, CV czy życiorys pozbawiony referencji oraz danych kontaktowych, dzięki którym można sprawdzić ich wiarygodność, pozbawiony jest swojego celu. Pracodawca na pewno nie zainteresuje się osobą, której po prostu nie może zweryfikować. Często bardziej liczy się opinia  byłych pracodawców, niż nasze wyobrażenia na temat własnych umiejętności, ambicji, przedsiębiorczości czy aktywności w pracy. To co mówią inni jest zawsze bardziej obiektywne.

Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 3,13 Liczba głosów: 8
Loading...
Przygotuj profesjonalne CV
w zaledwie 5 minut!
Bez opłat, bez zobowiązań