NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Jak napisać list motywacyjny? 4 praktyczne wskazówki

Podstawowym błędem podczas tworzenia listu motywacyjnego jest zlecenie napisania go osobie trzeciej. Kandydaci szukający pracy z reguły nie pofatygują się o stworzenie oryginalnego i godnego zainteresowania dokumentu, który pomógł by im otrzymać wymarzone stanowisko. Raczej decydują się na skorzystanie z gotowych wzorców zmieniając tylko adres firmy, nazwę pracodawcy, uzupełniając własnymi danymi osobowymi. Nie na tym jednak rzecz polega.

Jeśli szukasz pracy, to listem motywacyjnym możesz pokazać jak bardzo ci na niej zależy, jakim będziesz pracownikiem. To dokument stanowiący uzupełnienie CV. Zwykle dobrze jest wysłać zarówno CV, jak i list motywacyjny. Oba dokumenty mogą pomóc w znalezieniu pracy, ale może się także zdarzyć, że tylko jeden z nich zostanie otwarty i przeczytany. Wszystko zależy od poziomu, jaki tam przedstawisz.


1. Zadbaj o wygląd wizualny oraz estetykę dokumentów

CV jest dopełnieniem listu motywacyjnego i odwrotnie, oba dokumenty powinny więc wybrzmiewać podobnie, mieć zbliżoną estetykę i stylistykę. Starajmy się zatem pisać je na tym samym formularzu i szablonie lub wykorzystajmy tę samą paletę kolorystyczną. Można korzystać tutaj z infografiki, która obecnie budzi duże zainteresowanie. W łatwy i przystępny sposób używa przejrzystego układu treści, uwidacznia jej najważniejsze fragmenty.


2. Nie pisz szablonowo

Zrób wszystko, aby nie pisać w sposób szablonowy i oklepany. Staraj się stworzyć coś od siebie np. zrezygnuj z formuł typu: „W odpowiedzi na zgłoszenie chciałbym przedstawić swoją kandydaturę”. Raczej już w pierwszym zdaniu spróbuj zainteresować potencjalnego pracodawcę swoją oryginalnością, np. „Poniżej przedstawię trzy powody, dla których warto rozważyć moją kandydaturę” lub „Czy chcą Państwo wiedzieć, dlaczego warto mnie zatrudnić?”. Taki początek jest charakterystyczny i trudno nie zatrzymać na nim wzroku.


3. Nie pisz tego co w CV

W CV zawarłeś zarówno wykształcenie, jak i doświadczenie oraz swoje zainteresowania. Nie ujmuj tych samych informacji w liście motywacyjnych. Raczej staraj się zwrócić uwagę na swoje mocne strony, spróbuj się zareklamować, choć rób to umiejętnie i nienachalnie. Wczytaj się dokładnie w ofertę zamieszczoną przez pracodawcę i staraj się odpowiedzieć na jego oczekiwania analizując swoje cechy osobowości. Dbaj o to, aby wszystko brzmiało oryginalnie, choć nie przesadzaj ze zbytnią kwiecistości języka czy użyciem metafor.


4. Zwróć uwagę na siebie

Wskaż trzy powody, dla których warto ciebie zatrudnić. Pokaż pracodawcy co mógłby dzięki tobie zyskać, jak rozwinęłaby się jego firma, gdybyś to ty pracował na stanowisku, jakie  proponuje. Już tutaj możesz popisać się własną wyobraźnią oraz umysłem twórczym do kreowania nowych, rozwojowych wizji firmy. Niech to będzie twój pierwszy pomysł, jaki mógłbyś wnieść zaczynając pracę. Taki list motywacyjny będzie twórczy i może się okazać przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018