Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 34498        SUBSKRYBUJE: 7792
Tematy, które interesują czytelników:  Emerytura

Referencje - jak je zdobyć i wykorzystać w procesie rekrutacyjnym

Referencje - jak je zdobyć i wykorzystać w procesie rekrutacyjnym
Intensywnie poszukujesz zatrudnienia? Jeżeli posiadasz referencje, to znalezienie posady może być znacznie łatwiejsze. Jeżeli takich nie masz, to czas o nie wystąpić do byłych pracodawców i podpiąć do CV. Z niniejszego artykułu dowiesz się jak zdobyć referencje od pracodawcy oraz, jeśli jesteś pracodawcą, jak napisać referencje dla pracownika.

Wyobraź sobie, że jesteś pracodawcą, który szuka możliwie najlepszego kandydata do swojej firmy. Przed Tobą siedzą dwie osoby, które odpowiedziały na ogłoszenie o pracę. Każdy jest wykształcony, ma doświadczenie zawodowe i zna jeden język obcy w stopniu komunikatywnym. Jednak tylko jeden z nich posiada referencje od poprzednich pracodawców, w których stwierdzają oni, że aplikujący jest osobą pracowitą i odpowiedzialną. Którego kandydata zdecydujesz się przyjąć do zakładu pracy? Chyba znamy odpowiedź. Siła referencji jest znana nie od wczoraj. Mogą one pomóc w znalezieniu zatrudnienia, dlatego właśnie warto prosić o nie pracodawcę, z którym kończysz współpracę. Co jednak w sytuacji, gdy nie masz referencji i szukasz zatrudnienia?
 

Referencje od pracodawcy
 

Referencje to nic innego, jak rekomendacja pracodawcy dla pracownika (obecnego lub byłego), który w bliższej lub dalszej perspektywie planuje zmianę miejsca pracy. Tego rodzaju opinię wcale nie musi wystawić pracodawca – może to uczynić przełożony, który na co dzień miał do czynienia z kandydatem, czyli przykładowo kierownik działu. Ważne jednak, aby dokument zawierał podpis danej osoby oraz pieczątkę zakładu pracy. Zalecane jest też zawarcie numeru kontaktowego lub adresu e-mail, na wypadek, gdyby nowy pracodawca zechciał potwierdzić autentyczność referencji lub zadać dodatkowe pytania.

Referencje od pracodawcy, podobnie jak list motywacyjny oraz certyfikaty, stanowią uzupełnienie treści zawartych w CV.Z założenia, taka opinia jest bardziej obiektywna aniżeli  przedstawiona przez samego kandydata, w związku z czym pozwala potencjalnemu pracodawcy na szerszą percepcję sylwetki danego kandydata. Trzeba pamiętać, że referencje od pracodawcy nie są obowiązkowe, dlatego właśnie wielu z nich takowych nie wystawia. Warto więc, aby kandydat sam poprosił odpowiednią osobę, a następnie dopilnował i dokument taki otrzymał Nie ulega wątpliwościom, że referencje od pracodawcy bywają decydującym czynnikiem o tym, czy zatrudnić daną osobę czy inną.
 

Referencje dla pracownika
 

Pracownik może otrzymać referencje ustne lub pisemne. Te drugie zazwyczaj zostają załączone do CV i listu motywacyjnego. Pierwsze są o tyle kłopotliwe, że to sam przyszły pracodawca (lub rekruter) musi się po nie sam postarać. Kandydat zazwyczaj zamieszcza informację o nich w liście motywacyjnym, za sprawą umieszczenia numeru telefonu oraz danych osoby do kontaktu. Referencje dla pracownika w pisemnej formie są jednak znacznie częściej spotykane, przede wszystkim ze względu na komfort. Dzięki nim pracodawca lub osoba rekrutująca nie musi poświęcać czasu, aby dzwonić do byłego szefa wszystkich kandydatów, którzy aplikowali na dane stanowisko.

W referencjach dla pracownika najczęściej dochodzi do oceny jakości wykonanej przez niego pracy. Niemniej, to jaką przybiorą formę zależy od indywidualnej woli osoby je wystawiającej. Najczęściej jest to kilka zwięzłych zdań, które opisują jakość wykonywanych przez pracownika obowiązków. Warto więc, aby zostały wyszczególnione realizowane zadania, opisane projekty, które pracownik realizował oraz wskazane jego najcenniejsze cechy – m.in zaangażowanie w wykonywanie zadań, ambicje, wykazywanie inicjatywy, relacje ze współpracownikami itd.

Referencje dla pracownika najczęściej mają charakter pozytywny. Rzadko się zdarza, aby pracodawca napisał coś nieprzychylnego wobec pracownika – jeśli ma wątpliwości, częściej można napotkać odmowę niż pisemne wyrażenie niezadowolenia. Nawet jeśli pracownik otrzyma negatywne referencje, to mało prawdopodobne jest, że takie referencje przekaże przyszłemu pracodawcy. W przypadku nieco szorstkich relacji na linii pracownik – pracodawca, lepiej wytłumaczyć sytuację przyszłemu pracodawcy, niż podawać numer do osoby, która może wypowiedzieć się w niepochlebny sposób. Referencje od pracodawcy nie powinny być nader obszerne – niepełna strona formatu A4 w zupełności wystarczy.
 

Gdy nie masz opinii na piśmie
 

Referencje nie zawsze muszą być pisemne. Jeżeli twój pracodawca nie wystawił ci opinii na papierze, ale wciąż masz z nim kontakt, to rozwiązaniem może być zapytanie go o to, czy możesz podawać jego numer telefonu potencjalnym pracodawcom, by mogli oni zasięgnąć informacji o tym, jakim byłeś pracownikiem.

Powyższe rozwiązanie jest często spotykane. Zdarza się, że osoba przeprowadzająca rekrutację prosi poszczególnych kandydatów o to, by podali numery kontaktowe np. do 3 osób, które będą mogły powiedzieć coś na ich temat. Wskazując numery telefonów swoich poprzednich pracodawców, warto podać te firmowe. Jest to o tyle istotne, że część rekruterów weryfikuje, czy podany numer rzeczywiście należy do firmy, w której był zatrudniony pracownik.
 

Jak napisać referencje
 

Referencje od pracodawcy mają stanowić obiektywną opinię o danym pracowniku. Niemniej, zdarza się, że zamiast referencji w ręce rekrutującego wpadają listy pochwalne –zawierają wyłącznie wyliczone pozytywne cechy, które nie mają pokrycia w zakresie zadań i obowiązków pracownika, które ten realizował. Takie referencje najczęściej nie są uwzględniane przez przyszłego pracodawcę i nie wnoszą niczego interesującego do procesu rekrutacyjnego.

Dobrze napisane referencje powinny przypominać formalny list polecający. Ma to być swoiste świadectwo jakości wykonywanej przez kandydata pracy, które wskaże przyszłemu zatrudniającemu jego mocne strony i zachęci do zatrudnienia. Referencje dla pracownika wcale nie muszą posiadać z góry określonej formy, niemniej w najczęściej spotykanych dokumentach można dostrzec powtarzalność takich elementów jak: data i miejsce wystawienia referencji, dane osoby wystawiającej referencje, dane pracownika, jego awanse i osiągnięcia, informacje o przebiegu pracy, zachęta do zatrudnienia, opinia podsumowująca, podpis i pieczątka zakładu pracy.

Pisząc referencje dla pracownika, warto wziąć pod uwagę jego wszelkie osiągnięcia na przestrzeni lat. Dobrze jest dokonać oceny najważniejszych projektów, jakie realizował, uwzględnić zdobyte kwalifikacje i zaznaczyć, jak przebiegała współpraca. Wyszczególnianie kompetencji miękkich czy cech charakteru nie jest w przypadku referencji konieczne, gdyż nie wnosi niczego szczególnego. Istotniejsze jest dokonanie oceny jakości pracy, jaką świadczył zatrudniony na danym stanowisku.
 

Kiedy rozmawiać z pracodawcą o referencjach?
 

Moment, gdy uzgadniasz z przełożonym termin odejścia z zakładu pracy to najlepsza chwila, aby poprosić go o wystawienie referencji. Jeśli jednak zdarzyło się tak, że zapomniałeś dopilnować tej kwestii lub po prostu nie pomyślałeś o tym, by poprosić o wystawienie opinii, to powinieneś zwrócić się do zakładu pracy o referencje i to nawet, jeżeli od rozwiązania umowy minęło sporo czasu. Pracodawca, który cenił sobie twoją pracę nie powinien mieć nic przeciwko temu, aby wystawić Ci taki dokument. Referencje od pracodawcy wcale nie muszą być długie – wystarczy kilka zdań, które podsumują Waszą współpracę.

Opinie z poprzednich miejsc pracy powinieneś zbierać bardzo skrupulatnie. Referencje wystawione przez pracodawców mogą bowiem pomóc w zaprezentowaniu się kolejnemu szefowi w pozytywnym świetle. Niekiedy stanowią kartę przetargową w walce o dane stanowisko. Dostarczając referencje do przyszłego pracodawcy, ma on szansę, aby zapoznać się z Twoją kandydaturą szerzej –nie tylko na podstawie Twoich słów, ale też opinii osób, które w przeszłości z Tobą współpracowały.
 

Referencje – wysłać wraz z CV?
 

Gdy mowa o referencjach, to pojawia się pytanie, czy należy je wysyłać wraz z dokumentami aplikacyjnymi (czyli CV i listem motywacyjnym), czy może lepiej poczekać do rozmowy kwalifikacyjnej. Nie ma na to odgórnie panującej reguły – jedni uważają, że tak, bo w ten sposób pracodawca od razu może zapoznać się z opiniami o nas, drudzy podkreślają, że zbyt duża ilość załączników zniechęci rekrutera do zapoznania się z nimi. Z tego też względu drogi są dwie:

  • Dołączysz skany referencji do wysyłanego zestawu dokumentów aplikacyjnych – wówczas wystarczy, że poszczególne załączniki opiszesz w czytelny sposób, np.: „Referencje. Jan Kowalski”, „Referencje z firmy x. Anna Kowalska” itp.
  • Wspomnisz o posiadanych referencjach w dokumentach aplikacyjnych – najlepiej w CV. By to zrobić, możesz stworzyć dodatkową sekcję, np. „referencje”. Tam powinieneś umieścić informacje o tym, z których zakładów pracy otrzymałeś pisemne opinie bądź podać namiary do osób z poprzedniego zakładu pracy, które ustnie takich referencji udzielą.

Niezależnie od tego, na jakim etapie ścieżki zawodowej obecnie się znajdujesz, warto abyś już teraz zatroszczył się o referencje. Przydadzą się zarówno te ze staży i praktyk, jak i referencje od pracodawców. Wzbogacają one znacząco dokumenty aplikacyjne na stanowisko i pokazują, jakim pracownikiem w rzeczywistości jesteś. Doświadczenie pokazuje, że osoby z referencjami częściej otrzymują pożądane wakaty, aniżeli osoby bez referencji.

Oceń ten wpis
Referencje - jak je zdobyć i wykorzystać w procesie rekrutacyjnym
Ocena: 3.5, liczba głosów: 4

Zobacz inne porady

Opinie

Baśka
2019-04-17, 13:52
Jeżeli zmienia się pracę lub odchodzi w dobrej atmosferze to z pewnością nie będzie problemu z uzyskaniem od pracodawcy atrakcyjnych referencji jakie pomogą w przyszłości.
Prefer21
2019-04-16, 17:24
W każdej pracy referencje są przydatne im są lepsze tym więcej korzyści i atutów pod czas rozmowy kwalifikacyjnej i oczywiście więcej szans by otrzymać ciekawe zatrudnienie.
Aśka Ziemkiewicz
2019-04-05, 10:26
Wszystkie umiejętności, szkolenia, kursy i referencje powinny być dobrze zaznaczone w dokumentach rekrutacyjnych by były od razu widoczne dla rekrutera. To są przecież walory.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.