Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1041        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Urlop wypoczynkowy, Trzynastka, Jak zmienić pracę

A może zostaniesz nauczycielem?

A może zostaniesz nauczycielem?

Praca nauczyciela to przekazywanie wiedzy. By ta była efektywna, kandydat na nauczyciela musi posiadać konkretne predyspozycje. Sprawdź, czy powinieneś pomyśleć o pracy w szkole i czy naprawdę jest ona tak łatwa, jak się powszechnie wydaje.

O pracy nauczycieli krąży wiele mitów. Wolne święta, wakacje, ferie… Nauczycielom zazdrościmy przede wszystkim wielu dni wolnych i etatu wynoszącego ok. 20 godzin. Ale czy rzeczywiście praca nauczycieli jest taka łatwa? Niekoniecznie – wszystko zależy od wybranego przez nich kierunku studiów i szkoły, w której rozpoczną pracę.


Jak wygląda edukacja przyszłego nauczyciela?

By zostać nauczycielem, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego. W trakcie studiów przyszli nauczyciele muszą odbyć specjalizację nauczycielską lub ukończyć studium pedagogiczne uprawniające do prowadzenia zajęć z dziećmi i młodzieżą. W praktyce nauczycielem może zostać absolwent szkoły pedagogicznej, jak i absolwent politechniki czy uniwersytetu.

Wytyczne Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczące kursu pedagogicznego są bardzo precyzyjne. Osoby zainteresowane nauczaniem w szkole, muszą odbyć kurs pedagogiczny składający się z 270 godzin. W tym czasie przyszły nauczyciel zostaje zapoznany m.in. z podstawami psychologii czy metodyki nauczania. Praktyki w szkole są również elementem przygotowania wchodzącym w skład kursu pedagogicznego.


Czy nadajesz się na nauczyciela, czyli predyspozycje

Nie każdy sprawdzi się w pracy nauczyciela. Ponieważ jest to wymagający zawód, osoby zainteresowane jego wykonywaniem powinny sprawdzić, czy odnajdą się w tej roli. Jakie predyspozycje powinien mieć przyszły nauczyciel? Najważniejsza jest umiejętność nawiązywania kontaktu z dziećmi – bez tego czynnika trudno wyobrazić sobie, by nauczyciel mógł efektywnie przekazać wiedzę.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Ponieważ dzieci i młodzież spotykająca się w szkolnej klasie wywodzi się z różnych środowisk, istotne jest również to, by nauczyciel był otwarty na problemy innych. Znaczenie ma również empatia. Z punktu widzenia uczniów ważne jest również to, by nauczyciel posługiwał się prostym językiem i potrafił wytłumaczyć zawiłości danego problemu.


Najwięcej pracują… poloniści?

Nie można zapomnieć, że praca nauczyciela nie jest pracy nauczyciela równa. Dlaczego? Wystarczy zestawić choćby pracę nauczyciela języka polskiego z pracą nauczyciela plastyki, by zauważyć znaczące różnice. Ten pierwszy musi przynajmniej raz w miesiącu przeprowadzić sprawdzian polegający na napisaniu przez uczniów pracy pisemnej. Sprawdzenie takich prac zawiera więcej czasu niż sprawdzenie testu. Jeżeli nauczyciel jest zatrudniony w szkole średniej, to nie można zapomnieć, że uczniowie będą chcieli również przeczytać podsumowanie czy otrzymać wskazówki, jak pisać lepiej.

W odróżnieniu od nauczyciela języka polskiego, nauczyciel plastyki czy wychowania fizycznego ma znacznie mniej pracy. Najczęściej nie musi brać pracy do domu, nie sprawdza wypracowań. Tę różnicę podkreśla coraz więcej osób pracujących w zawodzie.
Jeżeli myślisz o pracy w zawodzie nauczyciela, to wiedz, że nie jest to łatwa praca – to misja. Mając podejście do dzieci i młodzieży możesz jednak mieć satysfakcję, że kształtujesz umysły kolejnych pokoleń.

Zobacz inne porady dla pracowników

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.