Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 31808        SUBSKRYBUJE: 7281
Tematy, które interesują czytelników:  Obowiązki pracownika, Dokumentacja pracownicza, Płaca minimalna, Handlowiec, Zainteresowania w CV, Praca na macierzyńskim, Działalność gospodarcza

Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?

Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?
Jeżeli zdecydowałeś się na przygotowanie listu motywacyjnego, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje koniecznie muszą się w nim znaleźć. Tych jest całkiem sporo, a od ciebie zależy, które wybierzesz.

List motywacyjny jest uważany przez niektórych specjalistów za rodzaj autoreklamy, sporządzanej przez osobę poszukującą zatrudnienia. Rzeczywiście, tworząc list motywacyjny, możesz lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy. Dokument ten możesz bowiem wypełnić dowolnymi informacjami dotyczącymi twojego wykształcenia, twoich sukcesów lub dotychczasowej ścieżki kariery zawodowej.

Jeżeli zdecydowałeś się na sporządzenie listu motywacyjnego, bo liczysz na to, że w ten sposób będziesz mógł lepiej zaprezentować się potencjalnemu pracodawcy, to powinieneś wiedzieć, jakie informacje powinieneś umieścić w tym dokumencie. Musisz przy tym pamiętać, że list motywacyjny, by był skuteczny nie może zawierać tych samych informacji, które znalazły się w CV.


Najpierw CV, potem list motywacyjny

By nie popełnić błędu powtarzania informacji, najlepiej w pierwszej kolejności przygotować CV, a potem napisać list motywacyjny. W ten sposób będziesz mógł stworzyć list, mając przed sobą gotowe CV.

Jak przygotować list motywacyjny? W CV powinieneś umieścić wszystkie najważniejsze informacje o wykształceniu czy doświadczeniu zawodowym. Teraz czas, by wybrać te kluczowe dla stanowiska, o które się ubiegasz. Załóżmy, że chcesz pracować w banku na stanowisku doradcy klienta indywidualnego. Jako potencjalny pracownik powinieneś zaprezentować się jako osoba swobodnie orientująca się w zagadnieniach związanych z bankowością, umiejąca nawiązać kontakt z klientem i przekonać go do podpisania umowy.


Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?

Skoro list motywacyjny ma przekonać pracodawcę, że idealnie nadajesz się do pracy na wybranym stanowisku, to najlepiej, byś skoncentrował się na:

  • Doświadczeniu zawodowym – możesz napisać o swoim dotychczasowym doświadczeniu, odniesionych sukcesach i projektach, przy których miałeś okazję pracować. Informacje podane w liście motywacyjnym powinny być rozwinięciem tych zawartych w CV;
     
  • Wykształceniu – dziś dla wielu pracodawców doświadczenie zawodowe jest znacznie ważniejsze niż wykształcenie. Jeżeli jednak możesz pochwalić się faktem ukończenia nie tylko studiów, lecz także np. kursów związanych z bankowością, produktami finansowymi czy obsługą klientów indywidualnych lub biznesowych, to z pewnością takie informacje powinieneś umieścić w liście motywacyjnym. Być może to właśnie one pozwolą ci rozpocząć karierę w banku;
     
  • Predyspozycjach – nie każdy nadaje się do tego, by pracować z klientami. Jeżeli rzeczywiście odnajdujesz się w takiej pracy, bo potrafisz nazwać potrzeby klienta i podsunąć mu odpowiednie produkty, to informacje o tych predyspozycjach również mogą być istotne dla twojego potencjalnego pracodawcy. Jeżeli osiągasz w sprzedaży bardzo dobre wyniki, to także powinieneś podkreślić ten fakt – dobry sprzedawca jest zawsze mile widziany w zespole;
     
  • Zainteresowaniach – możesz również wspomnieć o swoich zainteresowaniach, jeżeli te dotyczą bankowości. Z pewnością nie zaszkodzi pokazać potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą, która bacznie obserwuje zmiany na rynku.

Informacje, które zawrzesz w liście motywacyjnym powinny zostać pogrupowane tak, by każdy czytający mógł znaleźć szybko te, które są mu niezbędne. Dodatkowo w dokumencie powinieneś podać swoje dane osobowe (imię, nazwisko, adres zamieszkania i adres do korespondencji – wówczas, gdy jest inny niż adres zamieszkania) oraz np. numer telefonu.

Oceń ten wpis
Jakie informacje zawrzeć w liście motywacyjnym?
Ocena: 4.5, liczba głosów: 25

Zobacz inne porady

Opinie

Wars
2019-05-13, 14:44
Podczas pisania CV będziesz musiał dokonać wstępnej selekcji. Oznacza to, że nie możesz wypchać swojego CV wszystkimi stażami i pracami w niepełnym wymiarze godzin, które kiedykolwiek realizowałeś.
Ajacek
2019-05-04, 14:51
Napisz wszystkie powody, dla których nadajesz się do tej pracy i prześlij je swojemu pracodawcy. Absolwenci często obawiają się, że doświadczenie i osiągnięcia wymienione przez nich w liście motywacyjnym powtarzają swoje CV.
Milka
2019-04-17, 17:15
Pamiętajcie, że dobry list motywacyjny nie jest uproszczoną kopią CV. Ma bardziej osobisty charakter i daje możliwość ujawnienia tych niuansów, których nie można było pokazać w podsumowaniu.
szef
2019-04-16, 18:13
Spośród tych zabawnych, wciąż pamiętam list motywacyjny, w którym facet napisał, że chce dostać się do naszej firmy tak bardzo, że był gotowy dostarczyć ciasteczka do naszego biura za darmo, tylko po to, żeby je dostać :)
Erka
2019-04-05, 11:37
Przede wszystkim najważniejsze takie jak tu opisujecie. Pracodawcy nie lubią lania wody. Liczą się zawsze konkrety i o tym trzeba przede wszystkim dobrze pamiętać.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.