Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 29812        SUBSKRYBUJE: 7202
Tematy, które interesują czytelników:  Odpowiedzialność materialna pracowników, Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, Likwidacja stanowiska pracy, Zdjęcie do CV, Obsługa komputera, Pytania na rozmowie

List motywacyjny - spersonalizowany czy nie?

List motywacyjny - spersonalizowany czy nie?
Jako osoba poszukująca zatrudnienia z pewnością wiesz, że pierwszym krokiem jest przygotowanie zestawu dokumentów aplikacyjnych. I o ile zasady tworzenia CV są dość sztywne, o tyle w przypadku listu motywacyjnego masz możliwość wykazania się kreatywnością. Czy taki dokument warto spersonalizować?

List motywacyjny jest często określany mianem dokumentu pomocniczego w stosunku do CV. Wciąż niewielu pracodawców wymaga od potencjalnych pracowników, by przygotowywali taki list – najczęściej z jego napisaniem muszą zmierzyć się wysoko wykwalifikowani specjaliści, którzy mogą w nim bliżej przedstawić swoje osiągnięcia czy projekty, nad którymi mieli okazję pracować.

Ponieważ list motywacyjny nie jest tak popularny, jak CV, jeżeli musisz taki stworzyć, możesz zadawać sobie pytanie, czy należy go spersonalizować. Według specjalistów odpowiedź jest tylko jedna: tak. Dlaczego? Korzyści wynikających ze spersonalizowania listu jest sporo. O jakich konkretnie mowa?


Zainteresowałeś się firmą

Jeżeli spersonalizujesz przygotowany przez siebie list motywacyjny, to możesz w ten sposób pokazać, że zapoznałeś się ze swoim potencjalnym pracodawcą. W dużych firmach najczęściej istnieją odrębne działy, które zajmują się rekrutacją i motywacją pracowników. Jeżeli aplikujesz np. do korporacji, to właśnie taki dział powinieneś wskazać w nagłówku listu motywacyjnego.

W przypadku mniejszych firm również możesz zademonstrować, że zadałeś sobie trud i znalazłeś imię i nazwisko właściciela. By to zrobić, możesz wykorzystać ogólnodostępne zbiory informacji związanych z działalnością gospodarczą, np. CEIDG. By znaleźć przedsiębiorcę, wystarczy podać jedną z kilku danych, np. nazwę firmy, adres jej siedziby czy numer NIP.


Spersonalizowany list trudniej zignorować

Wyobraź sobie, że ty sam przeglądasz dokumenty, które spłynęły na firmową skrzynkę w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę. Czy łatwo będzie ci zignorować list motywacyjny zaadresowany bezpośrednio do ciebie? We wskazaniu imienia i nazwiska np. właściciela firmy czy osoby przeprowadzającej rekrutację specjaliści upatrują szansy, że zostanie on przeczytany – taki dokument po prostu trudniej zamknąć, bez przeczytania choćby kilku linijek.

To Cię powinno też zainteresować: List motywacyjny. Sprawdź, czy umiesz dobrze go napisać!

Skoro dzięki poprawnemu zaadresowaniu listu motywacyjnego zwiększa się szanse, że osoba decyzyjna zainteresuje się jego treścią, to z pewnością warto zdobyć się na taki krok. Jest to szczególnie istotne, jeżeli poszukujesz pracy w charakterze np. sekretarki. Na takie oferty pracy odpowiada sporo kandydatów, dlatego też z łatwością możesz zwiększyć prawdopodobieństwo otrzymania zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną w siedzibie firmy.


Wyróżnisz się wśród kandydatów

Osoby poszukujące pracy, a które przygotowują list motywacyjny (bo takiego dokumentu wymaga pracodawca) najczęściej nie czują się na siłach, by stworzyć oryginalny dokument – często sięgają zatem po gotowe wzory. Choć szablonów listów motywacyjnych jest w sieci sporo, to nie trudno o to, by dwaj kandydaci przysłali dokumenty różniące się tylko danymi.

Przygotowując spersonalizowany list motywacyjny masz zatem możliwość wyróżnienia się wśród pozostałych kandydatów aplikujących na to samo stanowisko. Aktualnie wielu pracodawców docenia inicjatywę osób poszukujących zatrudnienia. Jeżeli okaże się, że jesteś jednym z niewielu kandydatów, którzy poświęcili czas na znalezienie informacji o firmie, w której chcą pracować, to możesz być pewny, że twoje szanse na otrzymanie posady wzrosną.

Oceń ten wpis
List motywacyjny - spersonalizowany czy nie?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 15

Zobacz inne porady

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.