Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1050        SUBSKRYBUJE: 7273
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

Strażak. Jak nim zostać?

Strażak. Jak nim zostać?
O byciu strażakiem marzy wielu małych chłopców. Droga do wykonywania tego zawodu wcale nie jest łatw...

Od 5 grudnia bieżącego roku wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie rekrutacji osób zainteresowanych służbą w Państwowej Staży Pożarnej. Ci, którzy myślą o pracy w jednej z jednostek straży pożarnej, powinni zapoznać się z nowymi zasadami, by wiedzieć, jakie wymagania muszą spełnić. Warto również zapoznać się z obowiązkami zawodowymi strażaków, bo te nie ograniczają się wyłącznie do gaszenia pożarów i ratowania mienia.

Na czym polega codzienna praca strażaków? Państwowa Straż Pożarna jest odpowiedzialna m.in. za rozpoznawanie zagrożeń i czuwanie nad tym, by przepisy przeciwpożarowe były przestrzegane np. przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Strażacy są również odpowiedzialni za prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych i analizowanie zagrożeń pożarowych.


Kto może zostać strażakiem?

By zostać strażakiem, niezbędne jest przejście procedury kwalifikacyjnej. Od 5 grudnia osoba zainteresowana musi spełnić następujące wymogi:

 • być obywatelem Polski,
 • nie być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystać z pełni praw publicznych,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

Sprawdzenie umiejętności kandydata ma miejsce na etapie postępowania kwalifikacyjnego. To właśnie wówczas zostają ocenione jego kwalifikacje, kompetencje czy predyspozycje.


Jak przebiega postępowanie kwalifikacyjne?

Osoby przechodzące postępowanie kwalifikacyjne są zobowiązane do przystąpienia do testu sprawności fizycznej, muszą również – wraz z dokumentami – dołączyć zaświadczenie od lekarza stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań, by kandydat wykonywał ten zawód.

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z czterech etapów:

 • oceny złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym,
 • testu sprawności fizycznej,
 • rozmowy kwalifikacyjnej,
 • ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.
   

Cechy idealnego strażaka

Trudno nie zauważyć, że praca strażaka wiąże się z ryzykiem. Poza sprawnością fizyczną niezbędne jest, by osoby chcące wykonywać ten zawód potrafiły szybko podejmować decyzje. Ważna jest zatem spostrzegawczość i umiejętność dokonania szybkiej oceny ryzyka.
Ponieważ strażacy pracują najczęściej w grupie, przyda się umiejętność pracy zespołowej. Strażak powinien mieć świadomość, że podejmowane przez niego decyzje mogą zaważyć na losach wszystkich osób biorących udział w akcji ratowniczej. Znacznie ma również umiejętność podporządkowania się przełożonym i wykonywania ich poleceń.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?


Zarobki i możliwości rozwoju

Wynagrodzenie strażaków nie jest imponujące i na pewno nie jest adekwatne do zagrożeń, jakie niesie ze sobą wykonywanie tego zawodu. Wysokość pensji, którą otrzyma strażak, w głównej mierze zależy od jego umiejętności, doświadczenia i stanowiska, na którym wykonuje on pracę. Dodatkowo strażacy mogą liczyć na nagrody roczne i uznaniowe.

Strażacy mogą awansować. Szczegółowe informacje o tym, jak zdobywać kolejne stopnie, znajdują się we wspomnianej już ustawie. Kandydaci powinni jednak wiedzieć, że awans jest uzależniony od wielu czynników, a przy każdej promocji strażak musi przejść kolejne testy.

Strażak. Jak nim zostać?
5
29 głosów

Zobacz inne porady dla pracowników

Opinie

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.