Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 32826        SUBSKRYBUJE: 7428

Strażak. Jak nim zostać?

Strażak. Jak nim zostać?
O byciu strażakiem marzy wielu małych chłopców. Droga do wykonywania tego zawodu wcale nie jest łatwa i dlatego też wielu weryfikuje swoje plany w dorosłym życiu. Jak zostać strażakiem? Jakie cechy charakteru przydadzą się, by wykonywać ten zawód?

Strażak - praca nie dla każdego

Od 5 grudnia bieżącego roku wchodzą w życie nowe przepisy w zakresie rekrutacji osób zainteresowanych służbą w Państwowej Staży Pożarnej. Ci, którzy myślą o pracy w jednej z jednostek straży pożarnej, powinni zapoznać się z nowymi zasadami, by wiedzieć, jakie wymagania muszą spełnić. Warto również zapoznać się z obowiązkami zawodowymi strażaków, bo te nie ograniczają się wyłącznie do gaszenia pożarów i ratowania mienia.

Na czym polega codzienna praca strażaków? Państwowa Straż Pożarna jest odpowiedzialna m.in. za rozpoznawanie zagrożeń i czuwanie nad tym, by przepisy przeciwpożarowe były przestrzegane np. przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą. Strażacy są również odpowiedzialni za prowadzenie akcji ratowniczo-gaśniczych i analizowanie zagrożeń pożarowych.


Kto może zostać strażakiem?

By zostać strażakiem, niezbędne jest przejście procedury kwalifikacyjnej. Od 5 grudnia osoba zainteresowana musi spełnić następujące wymogi:

 • być obywatelem Polski,
 • nie być karana za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
 • korzystać z pełni praw publicznych,
 • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
 • posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia służby.

Sprawdzenie umiejętności kandydata ma miejsce na etapie postępowania kwalifikacyjnego. To właśnie wówczas zostają ocenione jego kwalifikacje, kompetencje czy predyspozycje.

Postępowanie kwalifikacyjne - test sprawności fizycznej to nie wszystko

Osoby przechodzące postępowanie kwalifikacyjne są zobowiązane do przystąpienia do testu sprawności fizycznej, muszą również – wraz z dokumentami – dołączyć zaświadczenie od lekarza stwierdzające, że nie ma przeciwwskazań, by kandydat wykonywał ten zawód.

To Cię powinno też zainteresować: Katalog zawodów - dlaczego dobrze do niego zajrzeć?

Postępowanie kwalifikacyjne składa się z czterech etapów:

 • oceny złożonych dokumentów związanych z postępowaniem kwalifikacyjnym,
 • testu sprawności fizycznej,
 • rozmowy kwalifikacyjnej,
 • ustalenia zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby w Państwowej Straży Pożarnej.
   

Cechy idealnego strażaka

Trudno nie zauważyć, że praca strażaka wiąże się z ryzykiem. Poza sprawnością fizyczną niezbędne jest, by osoby chcące wykonywać ten zawód potrafiły szybko podejmować decyzje. Ważna jest zatem spostrzegawczość i umiejętność dokonania szybkiej oceny ryzyka.
Ponieważ strażacy pracują najczęściej w grupie, przyda się umiejętność pracy zespołowej. Strażak powinien mieć świadomość, że podejmowane przez niego decyzje mogą zaważyć na losach wszystkich osób biorących udział w akcji ratowniczej. Znacznie ma również umiejętność podporządkowania się przełożonym i wykonywania ich poleceń.

Zarobki strażaka i możliwości rozwoju

Wynagrodzenie strażaków nie jest imponujące i na pewno nie jest adekwatne do zagrożeń, jakie niesie ze sobą wykonywanie tego zawodu. Wysokość pensji, którą otrzyma strażak, w głównej mierze zależy od jego umiejętności, doświadczenia i stanowiska, na którym wykonuje on pracę. Dodatkowo strażacy mogą liczyć na nagrody roczne i uznaniowe.

Strażacy mogą awansować. Szczegółowe informacje o tym, jak zdobywać kolejne stopnie, znajdują się we wspomnianej już ustawie. Kandydaci powinni jednak wiedzieć, że awans jest uzależniony od wielu czynników, a przy każdej promocji strażak musi przejść kolejne testy.

Jak wygląda praca w straży pożarnej?

W dzieciństwie wielu chłopców marzy o byciu strażakiem – niektórzy to marzenie realizują i dopiero wtedy tak naprawdę dowiadują się, co robi strażak. Otóż praca strażaka to zajęcie wyłącznie dla osób mają odpowiednie cechy charakteru oraz siłę fizyczną. W zakres obowiązków strażaka wchodzi o wiele więcej niż tylko gaszenie pożarów. Do jego zadań należy również organizowanie oraz prowadzenie szeroko zakrojonych czynności ratowniczych, których celem jest ochrona zagrożonego życia, zdrowia oraz mienia. Można wręcz stwierdzić, że zarobki strażaka wcale nie są adekwatne do jego obowiązków.

Interwencja straży pożarnej wymagana jest nie tylko podczas pożarów, ale również klęsk żywiołowych, katastrof budowlanych, chemicznych czy wypadków komunikacyjnych, np. samochodowych czy samolotowych. To właśnie strażacy odpowiadają za ewakuację zagrożonej ludności czy zabezpieczenie terenu. Praca dla strażaka to także niedopuszczanie do rozprzestrzenienia się zagrożenia. Ponadto pełni on funkcje prewencyjne, polegające na kontroli przestrzegania przepisów przeciwpożarowych, szkoleniu pracowników zakładów pracy, konserwacji instalacji przeciwpożarowej, usuwaniu usterek, lokalizacji oraz usuwaniu zagrożeń ekologicznych i chemicznych.

Podczas wykonywania swoich obowiązków strażacy prowadzą działania ratowniczo-gaśnicze. Mogą pracować zarówno na lądzie, jak i pod wodą, czy z powietrza. Prowadzą poszukiwania rannych w gruzach po wypadkach budowlanych, a także ewakuują ludzi z terenów zagrożonych powodziami. W likwidacji zagrożeń współpracują z innymi służbami, a zwłaszcza z pogotowiem, policją oraz wojskowymi służbami technicznymi. Jest to współpraca szczególnie ważna w przypadku klęsk żywiołowych, których skutki często są katastrofalne. Wszystkie obowiązki strażaka znajdują się w Ustawie o Państwowej Straży Pożarnej z 24 sierpnia 1991 roku. To właśnie tam określono szczegółowe funkcje straży pożarnej. Oprócz wymienionych obowiązków strażacy są też zobowiązani do kształcenia kadr na potrzeby Państwowej Straży Pożarnej, innych jednostek ochrony przeciwpożarowej i powszechnego systemu ochrony ludności.

Oceń ten wpis
Strażak. Jak nim zostać?
Ocena: 5.0, liczba głosów: 29
Tematy, które interesują czytelników:  Aneks do umowy, Zwolnienie lekarskie, CV dla ucznia

Zobacz inne porady

Opinie

maturzysta Bronisław
2019-05-19, 13:01
Nie ukrywam, że pragnę po zdaniu matury pracować jako strażak. Dzięki temu artykułowi wiem, kto może zostać strażakiem i inie tylko.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.