Urlop wypoczynkowy

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?

1 lutego 2024

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 25 głosów

25 głosów

9 komentarzy
Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi?
Dowiedz się ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje pracownikowi według kodeksu pracy. Oblicz wymiar urlopu, poznaj rodzaje urlopów.

Kiedy myślisz o zasłużonym odpoczynku, pewnie zastanawiasz się, ile dni urlopu przysługuje Ci w ciągu roku. To istotne pytanie dla każdego pracownika, gdyż dobre zrozumienie zasad urlopu pomaga w planowaniu zarówno krótkich, jak i dłuższych wyjazdów, a także zapewnia odpowiedni relaks i regenerację.

Rodzaje urlopów w Polsce to:

  • wypoczynkowy,
  • bezpłatny,
  • okolicznościowy,
  • z powodu siły wyższej,
  • na żądanie,
  • opieka nad dzieckiem,
  • opiekuńczy,
  • ojcowski,
  • macierzyński,
  • rodzicielski,
  • wychowawczy,
  • na poszukiwanie pracy,
  • szkoleniowy.

Urlop wypoczynkowy a kodeks pracy

Umowa o pracę gwarantuje pracownikowi prawo do urlopu. Zgodnie z art. 152 § 1 i 2 Kodeksu pracy zatrudnionemu przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, zwanego dalej urlopem. Podejmując pracę po raz pierwszy, zatrudniony w tym roku kalendarzowym uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy i to w wymiarze 1/12 urlopu, który przysługiwać będzie mu po przepracowaniu roku. 

Nabywanie prawa do urlopu wypoczynkowego

Prawo do urlopu wypoczynkowego nabywa się w trakcie pracy, a więc z każdym miesiącem zatrudnienia. Pracownik, który rozpoczyna pracę, już po przepracowaniu miesiąca ma prawo do skorzystania z urlopu. Przysługuje mu wtedy 1/12 wymiaru urlopu przewidzianego dla pełnego roku.

Pracownicy zatrudnieni krócej niż 10 lat mają prawo do 20 dni urlopu, a ci z dłuższym stażem pracy – do 26 dni.

Warto wiedzieć, że w okres 10 lat wliczają się poszczególny etapy edukacji. I tak wlicza się czas:

  • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – dolicza maksymalnie 3 lata,
  • średniej szkoły zawodowej dodaje czas trwania nauki zgodny z programem nauczania – dodaje nie więcej, niż 5 lat,
  • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  • średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  • szkoły policealnej - 6 lat,
  • szkoły wyższej - 8 lat.

Video

Szukasz pracy?

Konserwator maszyn i urządzeń

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Prace pomocnicze w magazynie

OTTO Work Force

  • Niepołomice
Dodana

Elektryk

OTTO Special Staffing

  • Holandia
Dodana

Kierownik Wydziału Produkcji

Paged Meble Sp. z o.o.

  • Jasienica
Dodana
Dodana

Urlop wypoczynkowy a niepełny wymiar czasu pracy

Dla pracowników zatrudnionych na niepełnym etacie urlop wypoczynkowy jest naliczany proporcjonalnie do wymiaru ich pracy.

Zgodnie z kodeksem pracy, podstawowe prawo do urlopu wypoczynkowego wynosi 20 dni roboczych, jeśli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat lub 26 dni roboczych, jeśli pracownik jest zatrudniony 10 lat lub dłużej. Aby obliczyć ilość dni urlopu dla pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie, należy zastosować poniższy schemat:

  1. Oblicz roczną liczbę godzin pracy dla pełnego etatu (np. przyjmując standardowe 40 godzin tygodniowo, rocznie wynosi to 40 godzin x 52 tygodnie = 2080 godzin).
  2. Oblicz roczną liczbę godzin pracy dla danego pracownika zatrudnionego na niepełnym etacie.
  3. Oblicz stosunek liczby godzin pracy pracownika na niepełnym etacie do liczby godzin pracy na pełnym etacie.
  4. Pomnóż podstawowe prawo do urlopu (20 lub 26 dni) przez wyliczony stosunek, aby uzyskać liczbę dni urlopu dla pracownika na niepełnym etacie.

Przykład: jeśli pracownik pracuje na 1/2 etatu, czyli 20 godzin tygodniowo, jego prawo do urlopu będzie wynosiło połowę standardowego urlopu, czyli 10 lub 13 dni roboczych, w zależności od stażu pracy.

Do kiedy pracodawca udziela urlopu?

W przepisach ustawodawca dokładnie wskazał, do kiedy można udzielić zatrudnionym urlopu wypoczynkowego. Pracownik musi wykorzystać przysługujący mu urlop za dany rok kalendarzowy do dnia 30 września kolejnego roku. Każdy zatrudniony może dochodzić udzielenia urlopu sądownie, w tym przypadku do czasu przedawnienia roszczenia z tego właśnie tytułu.

Sam zatrudniony nie może rozpocząć zaległego urlopu bez zgody podmiotu zatrudniającego, podobnie, jak sam nie może przesunąć terminu udzielonego już urlopu na później. W każdym takim przypadku musi posiadać stosowne zezwolenie od swojego pracodawcy. Roszczenie zatrudnionego o udzielenie urlopu wypoczynkowego, który to nie został wykorzystany, przedawnia się zawsze z upływem trzech lat – podobnie, jak wszystkie inne roszczenia pracownicze.

Odmowa urlopu przez pracodawcę

Warto wiedzieć, że pracodawca nie może odmówić udzielenia urlopu pracownikowi. Jednakże pracodawca może proponować terminy urlopów, zgodnie z potrzebami firmy. Ważne jest, aby pracodawca uwzględnił potrzeby pracownika oraz zapewnił mu korzystne warunki do wykorzystania urlopu.

Pracownik, który wystawia wniosek o urlop wypoczynkowy musi liczyć się z tym, że pracodawca może nie udzielić mu wolnych dni we wnioskowanym terminie.

Jakie jeszcze urlopy przysługują pracownikom?

Poza urlopem wypoczynkowym istnieje jeszcze wiele rodzajów urlopu przysługujących osobom zatrudnionym na umowie o pracę. Poniżej prezentujemy listę wraz z krótkim omówieniem – być może możesz skorzystać z któregoś z nich?

Urlopy w Polsce, poza wypoczynkowym, to:

  • Bezpłatny – jest udzielany na wniosek pracownika, nie przysługuje za niego wynagrodzenie, może trwać dowolną ilość czasu, nie wpływa na staż pracy. Jest to opcja dobrowolna i zależna od zgody pracodawcy.
  • Okolicznościowy – przeznaczony na ważne wydarzenia rodzinne, takie jak ślub pracownika, narodziny dziecka lub pogrzeb kogoś z jego najbliższej rodziny. Przysługuje w wymiarze 2 dni, jest płatny w 100%.
  • Z powodu siły wyższej – to nowy urlop, z którego możesz skorzystać w przypadku nagłych wydarzeń wymagających Twojej obecności. Przysługuje w wymiarze 16 godzin lub 2 dni w roku, jest płatny w wysokości 50%.
  • Na żądanie – jest wliczony w pulę urlopu wypoczynkowego. To 4 dni w roku, które możesz wykorzystać na dowolny cel bez wcześniejszego uzgodnienia (jednak musisz zgłosić go najpóźniej w dniu nieobecności),  jest płatny w 100%.
  • Urlop na opiekę nad dzieckiem oraz urlop opiekuńczy (do 60 dni) umożliwiają rodzicom poświęcenie czasu na opiekę nad dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny (w przypadku urlopu opiekuńczego). Te urlopy są współfinansowane przez państwo.
  • Ojcowski – 2 tygodnie dla ojców noworodków, płatny w 100%.
  • Macierzyński – do 20 tygodni dla matek po porodzie, płatny w wysokości 100% lub 81,5% podstawy zasiłku. Podstawę oblicza się na podstawie średniej wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy.
  • Rodzicielski – do 32 tygodni, kontynuacja macierzyńskiego, płatny w wysokości 80% lub 60% podstawy zasiłku.
  • Wychowawczy – do 3 lat na opiekę nad dzieckiem, niepłatny, umożliwia podjęcie dodatkowej pracy na część etatu.
  • Urlop na  poszukiwanie pracy – przysługuje w przypadku zwolnienia grupowego, jego długość jest zależna od stażu pracy.
  • Szkoleniowy – jest przydzielany na czas szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje, jego długość zależy od rodzaju szkolenia, jest płatny w 100%. O jego przyznaniu decyduje pracodawca.

Podsumowanie

Każdy z prezentowanych urlopów ma swoje specyficzne zastosowanie i warunki korzystania, które mogą znacząco wpłynąć na Twoje życie zawodowe i prywatne. Zachęcamy do dokładnego zapoznania się z kodeksem pracy, aby zrozumieć wszystkie przysługujące Ci prawa. To ważne, by w pełni korzystać z możliwości, jakie oferuje polskie prawo pracy i świadomie planować swój czas wolny.
​​

To może Cię również zainteresować

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Najczęściej zadawane pytania

Jak obliczyć wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wymiar urlopu zależy od stażu pracy. Pracując krócej niż 10 lat przysługuje ci 20 dni urlopu, a po co najmniej 10 latach – 26 dni.

Czy okres nauki wlicza się do wymiaru urlopu?

Tak, okresy nauki, zgodnie z Kodeksem pracy, wliczają się do wymiaru urlopu, a liczba lat nauki może wpłynąć na jego długość.

Czy osoby pracujące w niepełnym wymiarze mają prawo do urlopu?

Tak, osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy mają prawo do urlopu, a jego wymiar jest proporcjonalny do ich czasu pracy.

Jakie są zasady wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

Urlop musi być udzielony w dni pracy i odpowiadać dobowemu wymiarowi czasu pracy. W przypadku niepełnego wymiaru, dzień urlopu zaokrągla się w górę.

Do kiedy muszę wykorzystać przysługujący mi urlop?

Urlop za dany rok kalendarzowy musisz wykorzystać do 30 września kolejnego roku. Rozważ też odmowę urlopu, jeśli to konieczne.

Autor

Artykuł został opracowany i zmodyfikowany przez kilku autorów. Poniżej podajemy dane redaktora lub autora, który dokonał ostatniej modyfikacji.

Anna Różak

Copywriterka, autorka głównie dla branży HR. Piszę o rekrutacji, benefitach pracowniczych, jestem na bieżąco ze zmianami w prawie pracy.

Prywatnie mnóstwo czytam i opiekuję się najpiękniejszym kundelkiem po tej stronie Wisły.

9 komentarzy

Enna

Enna

Obliczenie dni wolnych od pracy przez święta zawsze jest ciekawe gdyż przy braniu dni wolnych ciekawie może wyglądać wypoczywanie.
Arek

Arek

26 dni to niby mało ale z weekendami i świętami można to ciekawie wykorzystać jeżeli nie koliduje to z firmą i jej obowiązkami oraz ma się pieniądze by gdzieś wyjechać.
Jan

Jan

Ile dni w tym roku będziesz wypoczywał? Ja 26. Artykuł ciekawy...
Patrycja

Patrycja

Chyba każdy pracownik wie, ile mu się należy w danym roku kalendarzowym dni na wykorzystanie urlopu wypoczynkowego. Mój syn nie wiedział ile się jemu należy urlopu, bo pracuje na umowie o pracę, ale w niepełnym wymiarze godzin. Dowiedziałam się o tej stronie i wszystko przekazałam synowi.
Włodek 1988

Włodek 1988

Urazy mogą być wszędzie, a niektóre często występują w okolicach świąt. Trzeba wiedzieć jak to by się zdarzyło na urlopie wypoczynkowym. U nas zawsze organizujemy wszystko wcześniej.
Desperadis

Desperadis

Ja zawsze wykorzystuje pełną pulę ponieważ jeszcze kombinuję dokładnie na świętach i innych opcjach by przedłużać weekendy. Dla chcącego przecież nie ma nic trudnego.
Poka

Poka

Ja mam 26 dni wolnego więc chcę je wykorzystać w lipcu, wcześniej wykupiona wycieczka. W sumie nie pamiętam czy w pierwszej pracy od razu mi naliczali 2 dni co miesiąc.
Manu

Manu

Ja mam pytanie. Skończyłem studia inżynierskie i jestem po liceum czyli mam przekroczone 10 lat? Nie pracowałem jeszcze więc stąd moje pytanie. Niby to logiczne a jednak nie wiadomo czy liczyć same studia czy też szkołę średnią.
Katarzyna

Katarzyna

Dzień dobry. Mam pytanie.. Czy jeżeli w czerwcu 2012 roku skończyłam studia licencjackie, ale w październiku rozpoczęłam kolejne studia tym razem magisterskie i podjęłam pracę na umowę o pracę do ich ukończenia czyli stycznia 2015 przysługuje mi tylko 8 lat do obliczenia urlopu wypoczynkowego, czy 8 lat (studia licencjackie) i 2 lata (pracy na umowę o pracę)? Z góry dziękuję specjalistom za odpowiedź.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.