Czym jest wypalenie zawodowe?

Czym jest wypalenie zawodowe?
Chwilowa niechęć do pracy może być związana z wieloma rzeczami i z całą pewnością nie jest zawodowym wypaleniem. To jest bowiem reakcją organizmu m.in. na stres, jakiego pracownik doświadcza w firmie. Jak walczyć z pierwszymi objawami zawodowego wypalenia?

W firmie nie zawsze panują warunki pozwalające na spokojne i bezstresowe wypełnianie zawodowych obowiązków. Gdy pracy jest za dużo, szef często mówi o zwolnieniach, zaś pracownicy traktują się jak wrogów, nie trudno o pierwsze syndromy zawodowego wypalenia. Warto wiedzieć, że specjaliści przez wypalenie zawodowe rozumieją wyczerpanie organizmu, do którego doszło w wyniku długotrwałego stresu. To nie sporadycznie pojawiające się sytuacje stresowe powodują wypalenie zawodowe, ale właśnie długotrwały stres.


Rozpoznać, by sobie pomóc

Jak rozpoznać pierwsze objawy wskazujące, że pracownik cierpi z powodu wypalenia zawodowego? Sygnałów wysyłanych przez organizm jest wiele, a to, które pojawią się u zatrudnionego zależy od wielu czynników. Zasadniczo symptomami mogą być: problemy z zasypianiem, ciągłe zmęczenie, zniechęcenie do pracy połączone ze stresem i zmuszaniem się do wypełniania zawodowych obowiązków czy częste bóle głowy.

Choć objawów zawodowego wypalenia organizm może wysyłać wiele, problemem jest to, by pracownik potrafił je dostrzec i w porę zareagować. Specjaliści wskazują, że zdecydowana większość zatrudnionych ignoruje pierwsze symptomy i dalej pogrąża się w pracy. Z tego właśnie względu tak duże znaczenie mają bliscy pracownika, którzy mogą zaobserwować zmiany w jego zachowaniu.


Dlaczego mnie to spotkało?

Powodów, dla których pracownika dotyka problem wypalenia zawodowego może być wiele. Problemy ze znalezieniem pracy, zbyt niskie wynagrodzenie, brak zrozumienia wśród pracowników czy konflikty z innymi zatrudnionymi to najczęstsze powody. Do innych należy np. zbyt niskie samopoczucie pracownika. W praktyce niezbędne jest przeanalizowanie sytuacji, w której znalazła się osoba dotknięta wypaleniem zawodowym, by możliwe było wskazanie przyczyn leżących u podstaw rozwoju wypalenia.

To Cię powinno też zainteresować: Wypalenie zawodowe - co musisz o nim wiedzieć

Co istotne, wypalenie zawodowe nie spotyka pracowników mających wyłącznie kontakt z innymi ludźmi. Współcześnie trudno mówić również o konkretnym przedziale wiekowym, bo do poradni i specjalistów zgłaszają się coraz młodsze osoby. Wskazuje to na pewną zależność między wymagającym rynkiem pracy i pracodawcami, a właśnie pojawianiem się objawów wypalenia zawodowego u pracowników.


Jak sobie z tym poradzić?

By pracownik mógł poradzić sobie z zawodowym wypaleniem, to w pierwszej kolejności musi ono zostać zdiagnozowane. Dopiero wówczas możliwe jest podjęcie kroków pozwlających zainteresowanemu na uzyskanie wewnętrznej równowagi. Nie bez znaczenia może być zmiana miejsca zatrudnienia. Jeżeli pracownik czuje się źle w firmie, w której pracuje, to najprawdopodobniej będzie zmuszony szukać innej posady.

W walce z zawodowym wypaleniem nieoceniona jest pomoc specjalistów. Oni na co dzień współpracują z osobami dotkniętymi wypaleniem i potrafią skutecznie pomoc, opracowując ścieżkę działania. Praca, która czeka pracownika jest mozolna, ale efekty są opłacalne – w ten sposób ponownie można odzyskać radość z pracy.

Oceń ten wpis
Czym jest wypalenie zawodowe?
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Paul
2019-12-11, 14:09
Różne są przyczyny takiego stanu rzeczy, może to być monotonia lub indywidualne podejście lub źle dobrana praca już wiele lat wcześniej - wiele może być takich sytuacji.
Stefan
2019-05-21, 15:26
Nie można dopuścić do wypalenie zawodowego. Ja coś takiego czułem, że zaczynam mieć. Brałem urlop na żądanie - po 3 dni w 3 miesiącach. I mi to przeszło, a już chciałem udać się do specjalisty...
Mikuś
2019-05-07, 18:35
Trzeba za wczas z tym walczyć by to jeszcze negatywnie się nie obróciło do utraty pracy, a także nie spowodowało jakichś konkretnych problemów ze zdrowiem.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.