Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 520        SUBSKRYBUJE: 6871

Dobry sprzedawca. Gdzie takiego szukać?

Dobry sprzedawca. Gdzie takiego szukać?

Wiele biznesów opiera się na sprzedaży dóbr lub usług. Takie firmy stawiają na inwestowanie w sprzedawców, czyli pracowników, którzy stoją za finansowym sukcesem firmy. Gdzie znaleźć dobrego sprzedawcę? Takiego, który potrafi sprzedać praktycznie wszystko?

Praca z klientem nie jest łatwa. Wie o tym każdy, kto choć raz próbował. Osoby pracujące w handlu nie tylko muszą wykazać się wysoko rozwiniętymi zdolnościami interpersonalnymi, lecz także skutecznością. Od ich pracy, a dokładniej zdolności negocjacyjnych i perswazji zależy finansowy sukces przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia pracodawcy znalezienie dobrego sprzedawcy, który będzie potrafił doradzić klientowi i przekonać go do zakupu, wcale nie jest łatwo.


Podstawą jest dobre ogłoszenie

By znaleźć dobrego sprzedawcę, niezbędne jest przygotowanie konkretnego, szczegółowego ogłoszenia o pracę. To najprostsza droga, którą może podążać każdy zainteresowany pracodawca. Dobre ogłoszenia wyróżnia się przede wszystkim sprecyzowanymi obowiązkami potencjalnego pracownika. Dobrze również wskazać, że wymagana jest skuteczność – dobry sprzedawca to osoba mająca na koncie sukcesy i doświadczenie w branży.

Pracodawcy, którzy nie są zainteresowani samodzielnym przeprowadzaniem rekrutacji, bo np. nie mają na to czasu, powinni zdecydować się na skorzystanie z pomocy agencji pracy. Zatrudniają one specjalistów, a ci doskonale wiedzą, jak rozmawiać z potencjalnymi pracownikami, by osiągnąć cel – przedstawić pracodawcy najlepsze kandydatury.


Jak przetestować kandydata?

Osoby aplikujące na stanowisko sprzedawcy powinny mieć świadomość, że zostaną przetestowane. Dobrze, by właściciel firmy (lub osoba działająca w jego imieniu) przeprowadził prosty test – kandydat powinien zaprezentować np. długopis i przekonać do jego zakupu osoby przeprowadzające rekrutację. To najlepszy sposób, by sprawdzić, czy sprzedawca da sobie radę z przekonaniem klientów, że powinni zdecydować się na zakup konkretnego produktu.

Z punktu widzenia pracodawcy ważne jest, by kandydat posługiwał się językiem korzyści, czyli wskazywał, jakie korzyści odniesienia osoba, która zdecyduje się na zakup. Jeżeli kandydat będzie potrafił w ciekawy sposób opowiadać o produkcie, to z pewnością jego praca wpłynie na statystyki dotyczące sprzedaży.


Wynagrodzenie sprzedawcy. Jak je ustalić?

Zdecydowana większość sprzedawców jest rozliczana z efektów swojej pracy, część może liczyć również na podstawę. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że zdecydowana większość osób zatrudnionych na tym stanowisku jest skuteczna. Dzięki umiejętności przekonywania klientów do nabycia konkretnych dóbr, może zarobić znacznie więcej. Procent od sprzedaży jest zatem dodatkową motywacją dla sprzedawców.

Choć wynagrodzenie oparte na procencie uzyskanym ze sprzedaży wydaje się najsensowniejszym rozwiązaniem, to pracownicy aplikujący na to stanowisko najczęściej ustalają zasady współpracy z przełożonym lub pracodawcą. W praktyce ich wynagrodzenie może być kształtowane w różny sposób – strony mają dowolność i mogą porozumieć się w tym zakresie.

Znalezienie dobrego sprzedawcy nie jest łatwe, nie jest też niemożliwe. Ponieważ to właśnie dobry sprzedawca stoi za sukcesem firmy, dobrze poświęcić czas na jego znalezienie. Takie rozwiązanie może przynieść konkretne korzyści.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.