!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Motywowanie pracowników

Motywuj pracowników, redukuj koszty

7 marca 2022

4 z 5

Ocena: 4 z 5 | 9 głosów

9 głosów

9 komentarzy

Motywuj pracowników, redukuj koszty
Od dawna wiadomo, że motywacja pracowników ma znaczenie dla sposobu działania firmy. Redukcja kosztów w przedsiębiorstwie może być ściśle związana z odpowiednim zmotywowaniem zatrudnionych do pracy. Dzięki temu mogą oni lepiej wykonywać powierzone im obowiązki.

Zmotywowany pracownik to wydajny pracownik. Tak można byłoby powiedzieć o tych, którzy doskonale wiedzą, po co pracują. Niestety, wiele firm nie docenia czynnika, jakim jest motywacja. Tymczasem to właśnie ona gwarantuje, że poszczególni zatrudnieni będą w stanie wykonywać swoje codzienne obowiązki w najpełniejszy sposób. Z tego też względu przedsiębiorstwa, które chcą mądrze oszczędzać powinny zastanowić się, co z motywacją zatrudnionych? Czy jest ona wystarczająca, by firma uzyskiwała coraz lepsze efekty? A może konieczne jest wdrożenie zmian w tym zakresie tak, by przedsiębiorstwo mogło jeszcze lepiej funkcjonować?


Wynagrodzenie – najważniejszy składnik motywacji?

Cięcie kosztów, gdy jest przewidziane w firmie, często dotyczy wynagrodzenia pracowników, jakie otrzymują oni za swoją pracę. Ale to właśnie pensja, jaką pracownik otrzymuje za poświęcony przedsiębiorstwu czas i wkład jest czynnikiem, który motywuje najlepiej. Z tego względu tak ważne jest, by przedsiębiorca zastanowił się, czy rzeczywiście redukcja kosztów na tej płaszczyźnie przyniesie mu wymierne korzyści.

W jaki sposób można motywować pracowników przez wynagrodzenie? Większość firm, które stosują właśnie tę metodę motywowania podwładnych, wprowadza m.in. premie czy dodatkowe wynagrodzenie za osiągnięte wyniki (ten sposób stosuje się w działach sprzedażowych). Inną możliwością jest wprowadzenie dla pracowników dodatkowych, pozapłacowych świadczeń, które pozwalają im oszczędzać ich własne pieniądze. Przykładem może być telefon służbowy, z którego pracownik może wykonywać również rozmowy prywatne.


Dodatkowe szkolenia i kursy

Pracowników można doceniać na wiele sposobów, a jednym z nich jest ich szkolenie i kierowanie na kursy. Takie rozwiązanie pozwala osobie zatrudnionej zyskać nowe umiejętności, które mogą być przydatne do wykonywania pracy. Dodatkowe kursy i szkolenia obejmują przy tym najróżniejsze dziedziny – często są to kursy językowe, choć nie brakuje też szkoleń z zakresu obsługi specjalistycznych programów. Pracodawca może zdecydować się również na dofinansowanie pracownikowi studiów.

Pracodawca, który zdecyduje się zainwestować w swoich podwładnych, może liczyć na pracowników nie tylko lepiej wykształconych, lecz także zmotywowanych do pracy. Sam fakt wysłania zatrudnionego na szkolenie lub kurs można uznać za chęć docenienia jego dotychczasowego wkładu w rozwój przedsiębiorstwa. Podnoszenie kwalifikacji pozwala również poszczególnym pracownikom wyróżnić się wśród innych. A to zwiększa szanse na rynku pracy.


Czy w firmie są menedżerowie?

Motywowaniem pracowników najczęściej nie zajmuje się bezpośrednio pracodawca, lecz menedżerowie. To osoby, które są odpowiednio przeszkolone do tego, by móc na co dzień wspomagać zatrudnionych w ich pracy. Zatrudnienie dobrego menedżera powinno pomóc – jego rola sprowadza się do rozmawiania z pracownikami i określania ich zawodowych celów. Te z biegiem czasu mogą się zmieniać – ważne jest zatem, by menedżer na bieżąco zapoznawał się z potrzebami osób zatrudnionych. Dzięki temu może im pomagać w wytyczeniu celu lub wskazać drogę, jaką powinni się poruszać.

Gdy mowa o menedżerach, trzeba podkreślić, że wyniki ich działania są najlepiej widoczne w dużych firmach, czyli tam, gdzie pracowników jest dużo. Poświęcając im czas, menadżerowie mogą sprawić, że zatrudnieni będą pracować sprawniej i wydajniej.

To może Cię również zainteresować

Motywowanie pracowników - dlaczego warto to robić?

Podziel się

9 komentarzy

irka

irka

Pracodawco spróbuj wygospodarować trochę czasu każdego dnia na rozmowę z pracownikami lub dołącz do nich podczas przerw na kawę zamiast siedzieć przy biurku.
Bella

Bella

Motywacja jak przynosi skutek to super jak jest np. bez kosztów. Każdy chce redukować w taki sposób koszty jednak nie zawsze w każdej firmie takie coś się udaje.
Spy Master

Spy Master

Chcesz zainspirować swój zespół, rezygnujesz z zakazów, ograniczeń, negatywnych fraz i zdań z „nie”. Zamiast zajmować się rosnącymi skargami klientów, spróbuj: „Chcemy ponownie uzyskać więcej zadowolonych klientów. W ten sposób to robimy ... „
cholo

cholo

Najłatwiejszym sposobem na zwiększenie motywacji pracowników jest pozytywna komunikacja w miejscu pracy. Nie poleganie wyłącznie na e-mailach, ale upewnianie się, że rozmawiają ze swoimi pracownikami osobiście.
Xmas

Xmas

Czasami wszyscy ludzie chcą uznania za dobrze wykonaną pracę. Jeśli pracownik poświęcił dużo czasu na pracę nad projektem lub starał się pomóc współpracownikowi, nie wahaj się ich chwalić.
Lorek Jan

Lorek Jan

Ważne jest nie tylko poprawne oszacowanie stosunku ilości pracy i wynagrodzeń, ale także regularny przegląd istniejącej proporcji w celu utrzymania poziomu wynagrodzeń w przyzwoitym, bez niedoceniania.
Alka

Alka

Sposoby motywowania pracowników są opracowywane w określonym celu: stymulowanie poprawy jakości pracy podwładnych. Istnieje wiele innowacyjnych metod poprawy wydajności.
Stefan

Stefan

Zgadzam się, w bonach pracodawca mniej płaci a to przecież realna pożyczka, tym bardziej w okresie świątecznym gdzie zostanie to wykorzystane przez zwykłe zakupy w sklepie.
Hermes

Hermes

Wiele firm daje na święta bony sodexo i inne. W ten sposób pracownik niby dostaje pieniądze a z tytułu kosztów firma zyskuje. Mozna tyakie bony wydać lub zamienić w rodzinie na realną kasę.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.