Twoje wsparcie w rekrutacji

Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy?

Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy?
Zmiany na rynku pracy, a dokładniej wydłużenie wieku emerytalnego, są koniecznością, bo żyjemy coraz dłużej – tak przynajmniej twierdzą specjaliści. A eksperci związani z rynkiem pracy dodają, że na rynek wkracza właśnie energiczne pokolenie Millennials, które może zrewolucjonizować sposób myślenia o pracy.

Pracodawca poszukujący pracownika najczęściej umieszcza ogłoszenie w prasie branżowej, lokalnej lub na portalach ogłoszeniowych. W anonsie często pojawiają się takie określenia jak: „zatrudnimy młodego” czy „zatrudnimy dynamicznego”. Choć takimi zwrotami pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji, z całą pewnością śmiało można powiedzieć, że większość właścicieli firm stawia właśnie na młodych pracowników. Pokazują to też liczby i życiowe doświadczenie pracowników po 50. roku życia, którzy często nie mogą znaleźć stabilnego zatrudnienia, mimo że są świetnie wykształceni i posiadają olbrzymie doświadczenie.

Aktualnie na rynku pracy spełnia się zawodowo tzw. pokolenie Millennials. To ludzie urodzeni w latach 1980-1995. Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy i badający zmiany na nim zachodzące podkreślają, że to pokolenia rewolucjonizuje sposób myślenia o pracy. Wszystko dlatego, że o zatrudnieniu nie myślą oni w taki sposób, jak ich rodzice czy dziadkowie.


Jaki jest pracownik z pokolenia Millennials?

Pracownika z pokolenia Millennials można określić wieloma przymiotnikami: niecierpliwy, nielojalny, pewny siebie, niezaangażowany. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w tym zakresie przez ekspertów. Czy jest tak rzeczywiście? Z całą pewnością jest to pokolenie wychowane w innych czasach, dla których wolność, brak granic i możliwość podróżowania bez konieczności zdobywania pozwoleń jest czymś naturalnym. Z tego też względu osoby te częściej podróżują i nie mają problemu z przystosowanie się do nowych miejsc.

Warto też pamiętać, że wszelkie oceny dotyczące tego pokolenia odbywają się przez zestawianie go z pokoleniami poprzednimi. I właśnie dlatego dochodzi do dysonansu. Wcześniejsze pokolenie, określane jako pokolenie X, jest przywiązane do swojego miejsca pracy i lojalne wobec pracodawcy. Większość z pracowników tego pokolenia nie zmienia pracy na bez szczegółowej analizy wszystkich argumentów za i przeciw oraz – co ważne – uważa, że do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą.


Pracownik, który zna swoją wartość

O ile pracownicy z pokolenia X są w stanie pogodzić się z pracą po godzinach czy brakiem awansu po kilku latach ciężkiej pracy, o tyle osoby zaliczane do pokolenia Millennials przeciwnie – często potrafią zmienić pracę, bo przestają im odpowiadać warunki zatrudnienia, dodatkowo znają swoją wartość i nie godzą się na pracę poniżej swoich oczekiwań finansowych. Czy to oznacza, że są oni rzeczywiście gorszymi pracownikami?

Z całą pewnością pracodawcy zatrudniający pracowników z tego pokolenia muszą być świadomi tego, że są to osoby, które odejdą z firmy, jeżeli nie będą spełniać się zawodowo. Warto pamiętać też o tym, że ci ludzie nie zakładają szybko rodzin, dzięki czemu mogą zmieniać pracę bez oglądania się na czynniki ekonomiczne czy sytuację na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też dostęp i możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, za pomocą których mogą oni szybko zorientować się, jakie szanse mają na znalezienie pracy w innym kraju czy na innym kontynencie.


Poszukiwani i chciani

Nie można powiedzieć, że pracodawcy nie doceniają pracowników z pokolenia Millennials. Dynamika, szybkość i umiejętność dostosowywania się do miejsc to zalety, na które uwagę zwracają pracodawcy stawiający na rozwój swoich przedsiębiorstw. Właśnie dlatego warto pamiętać, że – mimo swoich wad – pracownicy z pokolenia Millennials nie mają większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, choć to nie zawsze jest zgodne z ich oczekiwaniami.

Gdy mowa o całym rynku pracy, śmiało można powiedzieć, że to pokolenie będzie miało niebagatelny wpływ na kulturę pracy. Zmiany w tym zakresie są zresztą widoczne już dziś.

Oceń ten wpis
Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy?
Ocena: 3.5, liczba głosów: 16

Opinie

starzec
2019-12-11, 12:56
Tytuł artykułu dla mnie nie znany- czarna magia: Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy? Teraz wiem- pokolenie Y (ang. Generation Y), in. milenialsi (ang. Millennials) – pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku.Jaki jest pracownik z pokolenia Millennials? Fajnie to napisaliście w tym artykule.
Nina
2019-05-20, 11:17
Pokolenie Millennials to dla mnie nowe informacje. Pierwszy raz w życiu słyszę to pojęcie. W internecie pisze """"Pokolenie Y (ang. Generation Y), in. milenialsi (ang. Millennials) – pokolenie ludzi urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku"""". Więcej się wie, z tego artykułu...
Izka
2019-05-08, 12:12
Jeżeli pracodawca zna młodych pracowników to da się nawiązać ciekawe relacje. Oczywiście obie strony muszą być zaangażowane w działalność takiej firmy. Sukces ma znaczenie.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.