Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 995        SUBSKRYBUJE: 7259
Tematy, które interesują czytelników:  Zasiłek macierzyński, Wypowiedzenie umowy, Książeczka sanepidowska, Błędy w CV, Szkolenia pracowników

Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy?

Pokolenie Millennials. Wyzwanie dla pracodawcy?

Zmiany na rynku pracy, a dokładniej wydłużenie wieku emerytalnego, są koniecznością, bo żyjemy coraz dłużej – tak przynajmniej twierdzą specjaliści. A eksperci związani z rynkiem pracy dodają, że na rynek wkracza właśnie energiczne pokolenie Millennials, które może zrewolucjonizować sposób myślenia o pracy.

Pracodawca poszukujący pracownika najczęściej umieszcza ogłoszenie w prasie branżowej, lokalnej lub na portalach ogłoszeniowych. W anonsie często pojawiają się takie określenia jak: „zatrudnimy młodego” czy „zatrudnimy dynamicznego”. Choć takimi zwrotami pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji, z całą pewnością śmiało można powiedzieć, że większość właścicieli firm stawia właśnie na młodych pracowników. Pokazują to też liczby i życiowe doświadczenie pracowników po 50. roku życia, którzy często nie mogą znaleźć stabilnego zatrudnienia, mimo że są świetnie wykształceni i posiadają olbrzymie doświadczenie.

Aktualnie na rynku pracy spełnia się zawodowo tzw. pokolenie Millennials. To ludzie urodzeni w latach 1980-1995. Specjaliści zajmujący się rynkiem pracy i badający zmiany na nim zachodzące podkreślają, że to pokolenia rewolucjonizuje sposób myślenia o pracy. Wszystko dlatego, że o zatrudnieniu nie myślą oni w taki sposób, jak ich rodzice czy dziadkowie.


Jaki jest pracownik z pokolenia Millennials?

Pracownika z pokolenia Millennials można określić wieloma przymiotnikami: niecierpliwy, nielojalny, pewny siebie, niezaangażowany. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych w tym zakresie przez ekspertów. Czy jest tak rzeczywiście? Z całą pewnością jest to pokolenie wychowane w innych czasach, dla których wolność, brak granic i możliwość podróżowania bez konieczności zdobywania pozwoleń jest czymś naturalnym. Z tego też względu osoby te częściej podróżują i nie mają problemu z przystosowanie się do nowych miejsc.

Warto też pamiętać, że wszelkie oceny dotyczące tego pokolenia odbywają się przez zestawianie go z pokoleniami poprzednimi. I właśnie dlatego dochodzi do dysonansu. Wcześniejsze pokolenie, określane jako pokolenie X, jest przywiązane do swojego miejsca pracy i lojalne wobec pracodawcy. Większość z pracowników tego pokolenia nie zmienia pracy na bez szczegółowej analizy wszystkich argumentów za i przeciw oraz – co ważne – uważa, że do wszystkiego trzeba dojść ciężką pracą.


Pracownik, który zna swoją wartość

O ile pracownicy z pokolenia X są w stanie pogodzić się z pracą po godzinach czy brakiem awansu po kilku latach ciężkiej pracy, o tyle osoby zaliczane do pokolenia Millennials przeciwnie – często potrafią zmienić pracę, bo przestają im odpowiadać warunki zatrudnienia, dodatkowo znają swoją wartość i nie godzą się na pracę poniżej swoich oczekiwań finansowych. Czy to oznacza, że są oni rzeczywiście gorszymi pracownikami?

Z całą pewnością pracodawcy zatrudniający pracowników z tego pokolenia muszą być świadomi tego, że są to osoby, które odejdą z firmy, jeżeli nie będą spełniać się zawodowo. Warto pamiętać też o tym, że ci ludzie nie zakładają szybko rodzin, dzięki czemu mogą zmieniać pracę bez oglądania się na czynniki ekonomiczne czy sytuację na rynku pracy. Nie bez znaczenia jest też dostęp i możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych, za pomocą których mogą oni szybko zorientować się, jakie szanse mają na znalezienie pracy w innym kraju czy na innym kontynencie.


Poszukiwani i chciani

Nie można powiedzieć, że pracodawcy nie doceniają pracowników z pokolenia Millennials. Dynamika, szybkość i umiejętność dostosowywania się do miejsc to zalety, na które uwagę zwracają pracodawcy stawiający na rozwój swoich przedsiębiorstw. Właśnie dlatego warto pamiętać, że – mimo swoich wad – pracownicy z pokolenia Millennials nie mają większego problemu ze znalezieniem zatrudnienia, choć to nie zawsze jest zgodne z ich oczekiwaniami.

Gdy mowa o całym rynku pracy, śmiało można powiedzieć, że to pokolenie będzie miało niebagatelny wpływ na kulturę pracy. Zmiany w tym zakresie są zresztą widoczne już dziś.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.