Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1041        SUBSKRYBUJE: 7269
Tematy, które interesują czytelników:  Pół etatu, Urlop, Oferta pracy

Zatrudniasz przez agencję pracy? Możesz mieć kłopoty.

Zatrudniasz przez agencję pracy? Możesz mieć kłopoty.

W czasach, gdy marzeniem pracownika jest praca w oparciu o umowę o pracę, zaś pracodawca szuka sposobów na optymalizację kosztów zatrudnienia, agencje pracy mają się świetnie. Przybywa im klientów zarówno po stronie podmiotów zatrudniających, jak i poszukujących pracy. Jeżeli korzystasz z ich pomocy przy znalezieniu pracownika, to powinieneś pamiętać o kilku kwestiach.

Każdy podmiot zatrudniający, który decyduje się na skorzystanie z usług agencji pracy powinien ? w pierwszej kolejności ? sprawdzić, czy działa ona legalnie i posiada wszelkie niezbędne zezwolenia, jak również wysokie ubezpieczenie. Współcześnie na rynku działa wiele agencji pośrednictwa pracy, zaś część z nich ? aby zdobyć klientów ? próbuje nielegalnych sztuczek. W efekcie ucierpieć może dobre imię klienta, który zdecydował się zatrudnić pracowników właśnie za ich pośrednictwem. Aby nie obawiać się o negatywne konsekwencje, poza sprawdzeniem kontrahenta, warto również dodatkowo zabezpieczyć się w podpisywanej umowie. To właśnie w niej powinny znaleźć się zapisy, które chronić będą interesy firmy.

Formalności w pierwszej kolejności

Podstawową kwestią, o jakiej należy pamiętać, jest sprawdzenie agencji pracy. Każdy legalnie działający podmiot powinien posiadać certyfikat wydany przez organ administracyjny ? zgodnie z ustawą z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy agencje pracy muszą uzyskać wpis do rejestru, który prowadzony jest przez marszałków województwa.
Każdy przedsiębiorca doskonale wie, jakie dane gromadzi Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Warto sprawdzić, czy tam właśnie znajduje się informacja o agencji, z jakiej usług firma ma zamiar skorzystać. Jeżeli nie, z całą pewnością warto poszukać innego kontrahenta.

Kto kontaktuje się z klientami?

Większość agencji pracy, które chcą uchodzić za wiarygodne, przykłada wagę do wykształcenia pracowników i poziomu świadczonych usług. Ważne jest, aby pamiętać, że kontakt z agencją nie powinien być utrudniony oraz żeby firma otrzymała namiar na osobę, która będzie odpowiedzialna za przepływ informacji i ewentualne rekrutowanie pracowników. Dodatkowo warto też zorientować się, czy agencja posiada siedzibę (biuro) i czy jej ogłoszenia brzmią wiarygodnie ? to wszystko zapewni pracodawcy pewność, że nie ucierpi jego dobre imię, wówczas gdy agencja po prostu zniknie z pieniędzmi osób przyjętych do pracy.

Pamiętaj o umowie

Zawarcie współpracy z agencją pracy jest przypieczętowane umową. Zainteresowany pracodawca powinien zorientować się ? przed jej podpisaniem ? jakie warunki stawia przyszły kontrahent. Warto poświęcić czas również na skrupulatne omówienie warunków zatrudniania pracowników tymczasowych i zasady, według których będą oni kierowani do pracy. Wszystkie te kwestie są istotne, gdyż pracownika tymczasowego ? oficjalnie ? zatrudnia agencja tymczasowa i jest on oddelegowywany przez nią do pracy. Inaczej mówiąc, w tym przypadku umowa zawierana jest między trzema zainteresowanymi podmiotami. I choć pracodawca nie odpowiada za rozliczanie pracownika czy wypłacanie mu wynagrodzenia za wykonaną pracę, to warto tymi kwestiami się zainteresować tak, aby nie było nieporozumień.

To Cię powinno też zainteresować: Agencja pracy - czy warto skorzystać z jej usług?

Nie ten pracownik ? zabezpiecz się na przyszłość

Z punktu widzenia każdego pracodawcy ważne jest, aby do jego zakładu pracy kierowani byli wyłącznie pracownicy, którzy posiadają odpowiednie wykształcenie czy umiejętności. Aby nie doszło do konfliktowych sytuacji, warto zadbać o konkretne zapisy w umowie. Najłatwiej zawrzeć kary dla agencji w sytuacji, w której nieterminowo deleguje ona pracowników do pracy lub też nie spełniają oni kryteriów, które zostały określone w treści zlecenia. Ewentualnym naruszeniem może być choćby taka sytuacja, w której do zakładu pracy zgłasza się pracownik nieposiadający odpowiedniego wykształcenia czy uprawnień do wykonywania pracy określonego rodzaju. To właśnie agencja powinna ponosić odpowiedzialność za wszelkie przestoje, które spowodowane zostały niewłaściwym doborem pracowników. Aby tak jednak się stało, warto odpowiednio wcześniej zadbać o właściwe zapisy w umowie. 

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.