Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów podszywających się pod państwowy rejestr firm

Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów podszywających się pod państwowy rejestr firm
Aby założyć firmę, możesz wypełnić formularz na stronie CEIDG. Jeżeli zdecydujesz się zanieść wniosek np. do urzędu miasta, to i tak twoje dane znajdą się w wyszukiwarce na podanej wyżej stronie. Dlaczego? To ogólnopolski rejestr przedsiębiorców, który powstał po to, aby umożliwić wszystkim zainteresowanym sprawdzenie kontrahenta.

W ostatnim czasie bardzo głośno jest o firmach, które – tworząc łudząco podobne nazwy – rozsyłają nowym przedsiębiorcom wezwania do zapłaty. Co, gdy otrzymasz takie?


Urzędnicy ostrzegają

Zarówno pracownicy urzędów skarbowych, jak i inni urzędnicy, z którymi ma do czynienia przyszły przedsiębiorca, przestrzegają przed firmami rozsyłającymi wezwanie do zapłaty za wpis do baz mających nazwę łudząco podobną do CEIDG. Jako osoba zainteresowana założeniem firmy, musisz mieć świadomość, że za wpis do rejestru CEIDG nie musisz płacić – taki wpis jest darmowy i obejmuje wszystkich przedsiębiorców.

Mimo jednak ostrzeżeń, nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą, że nie muszą płacić. W Polsce każdego dnia jest rejestrowanych ponad 1000 firm. W praktyce podmioty, które wprowadzają świeżo upieczonych właścicieli firm w błąd, wciąż zarabiają na swoim procederze.


Czytaj uważnie

Jeżeli nie chcesz zapłacić za wpis do bazy, do której (prawie) nikt nie będzie zaglądał, to powinieneś pamiętać o powyższej zasadzie lub po prostu dokładnie zapoznawać się z treścią wezwań do zapłaty, które przyjdą na adres firmy. W przeciwnym razie już na starcie konto twojej firmy zostanie uszczuplone o sporą kwotę.

Abyś zrozumiał, jak pomysłowi są właściciele firm rozsyłających wezwania do zapłaty, musisz wiedzieć, że takie wychodzą od Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej i Firm. Jak widzisz, różnica w nazwie jest niewielka, ale to zupełnie inna instytucja.
Poza nazwą, która jest bardzo podobna i może wprowadzać w błąd, urzędnicy zwracają uwagę, że przedsiębiorcy otrzymują wezwania łudząco podobne do dokumentów rozsyłanych przez instytucje publiczne. To kolejny powód, dla którego – zanim wydasz dyspozycję przelewu – powinieneś uważnie zapoznać się z treścią otrzymanego wezwania.


Wysłałeś pieniądze? Zgłoś się do Ministerstwa Rozwoju

Jeżeli wysłałeś pieniądze, bo mylnie sądziłeś, że masz taki obowiązek, to powinieneś jak najszybciej zgłosić się do Ministerstwa Rozwoju lub prokuratury. Choć szanse na odzyskanie pieniędzy są niewielkie, to jednak im więcej poszkodowanych zgłosi się, tym większe szanse, że proceder ten już wkrótce będzie historią – żaden przedsiębiorca więcej nie zostanie oszukany.

Poza osobami, które zapłaciły, do wspominanego Ministerstwa Rozwoju i prokuratury mogą również zgłaszać się przedsiębiorcy, którzy otrzymali wezwanie do zapłaty. W Ministerstwie takie wezwania są szczegółowo analizowane, a informacje o próbach wyłudzenia pieniędzy od osób prowadzących firmy cyklicznie przekazywane odpowiednim organom.

Pamiętaj – jako przedsiębiorca będziesz otrzymywał wiele faktur i wezwań do zapłaty. Zanim jednak zapłacisz, powinieneś upewnić się, że płacisz za usługę, z której faktycznie skorzystałeś lub produkt, który otrzymałeś. Współpracujesz z biurem rachunkowym? Wszelkie wątpliwości warto konsultować z jego pracownikami – rozwieją oni twoje wątpliwości.

Oceń ten wpis
Zakładasz firmę? Uważaj na oszustów podszywających się pod państwowy rejestr firm
Ocena: 0, liczba głosów: 0

Opinie

Konrad Czaja
2019-12-12, 10:01
Wiele osób marzy o założeniu firmy, przynajmniej taka myśl może cię od czasu pojawiać. Żeby jednak wszystko miało ręce i nogi warto do tego podejść rozsądnie i matematycznie.
Nila
2019-05-17, 16:56
Artykuł bardzo pożyteczny. Zawsze należy uważać na oszustów.
pigułka
2019-05-07, 10:03
Dokładnie, jest wiele oszukańczych firm jakie wyłudzają i to zgodnie z prawem jak się okazuje niewiedze ludzi i nowość w zakresie firmy. Wysyła się im kasę za jakąś głupią bazę danych.
Andrzej
2019-04-15, 14:34
Jak pierwszym razem założyłem firmę to przychodziły wyglądające wizualnie listy by zapłacić za widoczność firmy 100 zł czy tam więcej na bycie w bazie ale wiedziałem, że to oszustwo.
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.