NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Jak przygotować się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak przygotować się do przeprowadzenia rozmowy kwalifikacyjnej?

Osoba udająca się na rozmowę kwalifikacyjną poświęca wiele czasu, aby się do niej przygotować. A czy ty, jako pracodawca, pamiętasz o tym szczególe?

Eksperci nie mają wątpliwości – zarówno nieprzygotowanie kandydata, jak i osoby rekrutującej jest widoczne w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. W efekcie nie zyskuje nikt –  osoba starająca się o pracę nie jest w stanie zaprezentować się na tyle dobrze, aby zdobyć pracę, zaś potencjalny pracodawca faktycznie nie dowiadują się niczego nowego o poszczególnych kandydatach. Marnowanie czasu? Owszem, a jeżeli chcesz tego uniknąć musisz – jako osoba, która będzie rozmawiać z potencjalnymi pracownikami – prawidłowo przygotować się do rozmowy. Poniżej znajdziesz kilka cennych wskazówek.


Po pierwsze: gruntownie zapoznaj się z CV

Rozmowa kwalifikacyjna to najczęściej drugi etap rekrutacji, co oznacza, że do firmy zapraszasz wyłącznie wybranych kandydatów spełniających twoje podstawowe wymagania. Teraz, gdy już wiesz, z którymi kandydatami chcesz się spotkać, konieczne jest ponowne zapoznanie się z przesłanymi przez nich dokumentami aplikacyjnymi.

Na co powinieneś zwrócić uwagę, przeglądać CV osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną? Oto przykłady:

  • Ciągłość zatrudnienia – może zdarzyć się, że między zakończeniem pracy w jednym miejscu i podjęciem w kolejnym minęło kilka miesięcy czy nawet lat. Warto wypytać, co pracownik w tym czasie robił;
     
  • Wykształcenie i doświadczenia zawodowe – czy wykształcenie pokrywa się z doświadczeniem zawodowym, które zdobył pracownik? Jeżeli nie, powinieneś poruszyć tę kwestię;
     
  • Zainteresowania – pracownik może mieć bardzo nietypowe zainteresowania. Jeżeli właśnie takie znalazły się w jego CV, to może warto o nie wypytać? Zapoznanie się z CV pozwoli ci sformułować co najmniej kilka pytań, które będziesz mógł zadać podczas spotkania.


Po drugie: zastanów się, jak będziesz formułował pytania

Pytania możesz zadawać na wiele sposobów. Możesz je sformułować tak, aby kandydat mógł odpowiedzieć jedynie „tak” lub „nie”, możesz też zadać je w taki sposób, aby musiał on powiedzieć co najmniej kilka zdań. Specjaliści uważają, że dobrym rozwiązaniem jest wykorzystać każdy z tych rodzajów pytań, bo w ten sposób można się dowiedzieć najwięcej o kandydacie i jego umiejętnościach. Stosowanie różnych pytań pozwala też sprawdzić prawdomówność kandydata.


Po trzecie: a może test lub zadanie praktyczne?

Rozmowy kwalifikacyjne, podczas których sprawdza się konkretne umiejętności kandydata, nie należą do rzadkości. Jeżeli szukasz specjalisty, powinieneś zastanowić się, czy takie rozwiązanie nie pozwoli ci uzyskać odpowiedzi na najważniejsze dla ciebie pytania. Załóżmy, że chcesz zatrudnić handlowca. Nie musi on mieć wiedzy o produkcie, który sprzedajesz, ale nic nie szkodzi, abyś o nim szczegółowo opowiedział, dał kandydatowi czas na przyswojenie informacji i sprawdził jego umiejętności handlowe. Innym rozwiązaniem jest wykorzystanie informacji zawartych w CV. Jeżeli osoba ubiegająca się o zatrudnienie poprzednio pracowała w hurtowni słodyczy, to niech cię przekona, że twoja firma powinna rozpocząć z nią współpracę.


Po czwarte: opowiedz o firmie

Rozmowa kwalifikacyjna to test dla kandydata, ale nie tylko. Jaką masz pewnością, że osoba, którą przyjmiesz do pracy nie odejdzie np. po miesiącu, bo uzna, że nie podoba jej się sposób organizacji pracy? Opowiedz zatem o swojej firmie – nikt poza tobą nie zna jej lepiej, nikt też lepiej niż ty nie wie, w jakim kierunku chcesz ją rozwijać. W ten sposób siedząca przed tobą osoba będzie mogła odpowiedzieć sobie na pytanie, czy widzi się w pracy dla ciebie.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.

POLECANY PRACODAWCA

Wszelkie prawa zastrzeżone. MediaBielsko.pl © 2007-2018