Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1134        SUBSKRYBUJE: 6813

Tych pytań nie możesz zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej

Tych pytań nie możesz zadawać na rozmowie kwalifikacyjnej

Jeżeli twoja firma świetnie się rozwija, a ty zdecydowałeś się powiększyć zespół o kolejną osobę, musisz przygotować ogłoszenie o pracę. Zamierzasz przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną z wybranymi kandydatami? Koniecznie dowiedz się, jakich pytań powinieneś unikać.

Firmy działające w Polsce najczęściej przeprowadzają rekrutację dwustopniową. Pierwszy etap polega na przesłaniu dokumentów aplikacyjnych przez kandydatów zainteresowanych pracą w odpowiedzi na zamieszczone np. w specjalistycznej prasie ogłoszenie. Drugi etap to osobiste spotkanie kandydata z pracodawcą. Właśnie wówczas – jako właściciel firmy poszukującej pracownika – masz możliwość zadać wybranym osobom pytania. Powinny one być tak sformułowane, aby udzielone przez kandydatów odpowiedzi pozwoliły ci wybrać najlepszego na utworzone stanowisko.

Jeżeli nie masz wielkiego doświadczenia w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych, musisz pamiętać, że nie wszystkie pytania są dozwolone. Abyś nie został posądzony o dyskryminację czy nawet pozwany, musisz zdawać sobie z tego sprawę. Sprawdź, jakich pytań nie będziesz mógł zadać podczas spotkania z zaproszonym kandydatem – poniżej znajdziesz cztery najpopularniejsze.


1) Życie prywatne, czyli czy i ile Pan/Pani ma dzieci?

Rozmowa kwalifikacyjna ma umożliwić ci wybranie najlepszego pracownika na stworzone stanowisko. Pytanie o życie osobiste kandydata nie jest zatem uzasadnione. Powstrzymaj swoją ciekawość – być może o życiu prywatnym osoba siedząca przed tobą sama zachce opowiedzieć, jeżeli zostanie zatrudniona przez ciebie.


2) Czy uprawia Pan/Pani sport? A jeżeli tak, to jaki?

W CV znajdziesz sekcję „zainteresowania”. Jeżeli znajduje się tam informacja o tym, że kandydat uprawia sport, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozwinąć ten temat. Nie powinieneś jednak pytać osoby zainteresowanej pracą, czy jest aktywna fizycznie. To nie ma znaczenia dla zawodowych obowiązków, które jej powierzysz.


3) Pytania związane z religią czy polityką

Religia wyznawana przez pracownika, którego masz zamiar zatrudnić, nie ma związku z pracą. Znaczenia nie mają również jego poglądy polityczne. Wystrzegaj się zatem takich pytań. Jeżeli rozpoczniesz rozmowę na te tematy, to pamiętaj, że kandydat ma prawo odmówić udzielenia odpowiedzi lub nawet przerwać rozmowę kwalifikacyjną.


4) Pytania dotyczące niekaralności

Poszukując pracownika do biura, nie powinieneś pytać, czy posiada on aktualne zaświadczenie o niekaralności. Część kandydatów dołącza do dokumentów aplikacyjnych taki dokument, wierząc, że pomoże im on w znalezieniu zatrudnienia. Z drugiej strony pamiętaj, że w uzasadnionych przypadkach będziesz mógł wymagać dostarczenia takiego dokumentu – mowa tu o choćby o sytuacji, gdy szukasz pracownika kantoru.

Jak widzisz, niedozwolonych pytań, które mogą – a nie powinny – pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej jest sporo. Jeżeli nie chcesz popełnić gafy, sformułuj pytania dotyczące wykształcenia i doświadczenia kandydata. W ten sposób dowiesz się, czy sprawdzi się on na stanowisku, o które się ubiega. Jeżeli w pracy niezbędne są konkretne umiejętności, nie wahaj się przeprowadzić np. praktycznych zadań czy zadać kilka pytań w języku obcym.

Zobacz inne porady dla pracodawców

Komentarze do wpisu

(brak komentarzy)
Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających słowa wulgarne.