!function(t,h,e,j,s,n){t.hj=t.hj||function(){(t.hj.q=t.hj.q||[]).push(arguments)},t._hjSettings={hjid:2313813,hjsv:6},s=h.getElementsByTagName("head")[0],(n=h.createElement("script")).async=1,n.src="https://static.hotjar.com/c/hotjar-"+t._hjSettings.hjid+".js?sv="+t._hjSettings.hjsv,s.appendChild(n)}(window,document);

Rodzaje umów o pracę i wymiar czasu

Umowa o pracę. Jakie masz prawa, jakie obowiązki?

7 marca 2022

5 z 5

Ocena: 5 z 5 | 5 głosów

5 głosów

3 komentarze

Umowa o pracę. Jakie masz prawa, jakie obowiązki?
Jedną z podstawowych umów podpisywanych między pracodawcą a kandydatem zainteresowanym pracą jest umowa o pracę. Jakie prawa i obowiązki ma osoba zatrudniająca?

Twoja firma dynamicznie się rozwija? Cieszą cię nowe zlecenia, ale coraz trudniej zrealizować ci je samodzielnie? W takim razie powinieneś pomyśleć o zatrudnieniu pary rąk do pomocy. Jeżeli przyjęty przez ciebie pracownik będzie wykonywał pracę pod twoim kierownictwem w miejscu i czasie przez ciebie wyznaczonym, to będziesz zobowiązany do wręczenie mu umowy o pracę.

Podpisanie przez strony umowy o pracę oznacza, że każda z nich ma swoje prawa i obowiązki. Jako pracodawca może zatem wymagać, ale musisz pamiętać o swoich zobowiązaniach. O jakich mowa? Co powinieneś wiedzieć, jako osoba tworząca kolejne miejsca pracy?


Obiektywna ocena pracy – od teraz to twoje zadanie

Jednym z zadań pracodawców jest ocenianie pracy podwładnych. Warto jednak pamiętać, że ocena ta musi być sprawiedliwa – konieczne jest stosowanie obiektywnych i sprawiedliwych kryteriów. To ważne, bo w innym przypadku może dojść do szeregu uchybień, dodatkowo pracownicy mogą odczuwać, że są niesłusznie krytykowani. To zaś może wpłynąć na ich lojalność wobec pracodawcy czy obniżyć chęci do pracy.


Mobbing? Dyskryminacja? Nie w twoim zakładzie pracy!

Kolejnym obowiązkiem pracodawcy jest to, że powinien wykorzystać wszystkie dostępne mu środki tak, by zapobiegać niepożądanym zjawiskom. Mowa tu głównie o mobbingu i dyskryminacji. Zapobieganie jest przy tym w interesie pracodawcy. Jeżeli firma zostanie pozwana choćby o mobbing, to trzeba pamiętać, że traci wizerunkowo. W zależności od tego, jak bardzo jest znana w branży, może stracić setki tysięcy złotych.


By twoi pracownicy byli coraz lepsi

Z informacji zawartych w Kodeksie pracy wynika również, że pracodawca jest zobowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych. Jeżeli chcesz się wywiązać z tego obowiązku, to powinieneś elastycznie podejść do kwestii dokształcenia się pracownika (i jeżeli zachodzi taka konieczność, umożliwiać mu wcześniejsze wyjście z zakładu pracy). Możesz również sam wyjść z inicjatywą i opłacić pracownikowi studia. Wówczas twojemu podwładnemu będą przysługiwały również inne uprawnienia, np. urlop szkoleniowy.


Praca musi być wykonana poprawnie

Jako pracodawca podpisujący z pracownikiem umowę o pracę, masz również prawo wymagać od niego, by powierzone mu zadania wykonywał najlepiej jak umie. Zasadniczo bowiem pracownik powinien wykazać się starannością – zadania, jakie mu zleciłeś nie mogą być tylko wykonane – powinny być wykonane dobrze. Nie zawsze pracownicy o tym pamiętają. Właśnie dlatego powinieneś poświęcić np. dzień, by samodzielnie wdrożyć w zawodowe obowiązki osobę, która dopiero została przyjęta do zakładu pracy.


Przestrzeganie godzin pracy, przerw i innych zapisów znajdujących się w regulaminie

Od swoich pracowników możesz wymagać również tego, by przestrzegali oni ustanowionych godzin pracy czy by nie wypoczywali dłużej niż jest to przewidziane. Jeżeli zdecydowałeś się wprowadzić do swojej firmy strój firmowy, to zatrudnieni również będą zobowiązani się do niego dostosować.

Powyższe obowiązki i prawa związane z podpisaniem umowy o pracę są oczywiście przykładowe. Szczegółowych informacji powinieneś szukać w Kodeksie pracy.

To może Cię również zainteresować

Rodzaje umów o pracę

Podziel się

3 komentarze

Tater2

Tater2

Pracodawca może ustalić okres próbny w umowie o pracę, który zależy od poziomu wykształcenia i realnego doświadczenia pracy. Zasady są indywidualne.
Maniek

Maniek

Z tego co wiem pracownik i pracodawca mogą, za obopólną zgodą, zmienić warunki umowy o pracę na piśmie. Prawa i obowiązki są w tym opisane i na tej podstawie trzeba działać. Często są braki jak np. zakres tych obowiązków.
Polon

Polon

Pracownicy zatrudnieni na czas określony w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy są na ogół uprawnieni do tych samych wynagrodzeń, kar i urlopów, co pracownicy zatrudnieni na stałe.

Dodaj komentarz

Wszystkie pola muszą być prawidłowo wypełnione

Komentarz został dodany

Redakcja Aplikuj.pl zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób lub zawierających wulgarne słowa, adresy www oraz adesy e-mail i numery telefonów.

Na tej stronie korzystamy z plików cookie, aby zadbać o jak najlepsze doświadczenia naszych użytkowników.
Kontynuując po wyświetleniu tej wiadomości, potwierdzasz, że wyrażasz na to zgodę.