Twoje wsparcie w rekrutacji

Business Developer

TÜV Rheinland is a leading global independent testing service provider with 145 years of experience and almost 20000 employees all around the world. The independent experts stand for the quality and safety of people, technology, and the environment in nearly every sphere of personal activity as well as train people in a broad range of fields and industries.

TÜV Rheinland Polska has been present on the Polish market for more than 20 years. In connection with development of services offered by our company, related to inspection and certification of exported products, we are also looking for a person to the position of:

Government Inspections and International Trade

Nr ref.: BD/36/2019

Work place: one of the offices

Zakres obowiązków:

  • Implementation of the development strategy, among others by establishing and maintaining positive and partner business relationships, market monitoring, tracking changes in trends and legal regulations
  • Implementation of sales plans for services in the field of inspection and certification of exported products
  • Participation in marketing and promotional projects, searching for new market opportunities
  • Maintaining contacts with public institutions, including chambers of commerce, etc.
  • Preparation of reports and replenishment of databases
  • Participation in international projects and meetings

Wymagania:

  • Min. 2 year experience in B2B sale and business development, preferred in sale of services like: inspections and certification of goods exported outside the EU,
  • Knowledge of formal requirements, certification process, inspections for products exported outside the EU,
  • Higher education,
  • Very good level of English (both verbal and written),
  • Ability to build long-term relationships with clients,
  • Proactive attitude and independence,
  • Openness to challenges, new solutions,
  • Positive attitude to people and tasks,
  • Good work organization,
  • Readiness for business trips throughout the country, as well as (sporadically) abroad.

Firma oferuje:

  • Work in a company with an established market position,
  • Mobile work,
  • Company car and other necessary work tools,
  • Cooperation in a group of specialists, including in an international environment,
  • Implementation training for the job,
  • package of benefits: private med care and co-financing to sport cards,
  • Flexible start hours of work (between 7:00 and 8:30).

Uwagi dotyczące aplikowania:

If you want to join our team and take part in the recruitment process, please apply and send you CV via button below. We are looking forward to working with you!

Klauzula informacyjna:

Na podstawie m.in. art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.4.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej: RODO), informujemy, że:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie 02-146 przy ulicy Komitetu Obrony Robotników 56, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, KRS: 0000081930, REGON: 010422615
  2. Inspektorem ochrony danych w TÜV Rheinland Polska Sp. z o.o. jest Adam Piątek, ul. Wolności 327, 41-800 Zabrze, e-mail: adam.piatek@tuv.pl
  3. Przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych odbywać się będzie na podstawie art. 6 ust 1 lit a RODO lub art. 6 ust 1 lit b RODO , w celu podjęcia działań rekrutacyjnych oraz w przypadku wyrażenia odrębnej zgody powyżej w celu uczestnictwa w innych procesach rekrutacyjnych Administratora danych.
  4. Odbiorcą Pani/Pana danych osobowych będą pracownicy Administratora danych oraz podmiotów należących do grupy TÜV Rheinland Group, zaangażowani w proces rekrutacji oraz realizacji zatrudnienia.
  5. Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy.
  6. Pani/Pana dane osobowe będą przechowywane przez okres niezbędny do realizacji procesu rekrutacji, a w przypadku wyrażenia przez Panią/Pana zgody na udział w przyszłych rekrutacjach, do czasu odwołania przez Panią/Pana tej zgody.
  7. W związku z przetwarzaniem Pani/Pana danych osobowych, przysługują Pani/Panu następujące prawa:
  8. prawo dostępu do treści swoich danych osobowych (art. 15 RODO),
  9. prawo do ich sprostowania/uzupełnienia (art. 16 RODO),
  10. prawo do ich usunięcia (art. 17 RODO),
  11. prawo do ograniczenia przetwarzania tych danych (art. 18 RODO)
  12. prawo do wniesienia sprzeciwu wobec ich przetwarzania (art. 21 RODO),
  13. prawo do przenoszenia danych (art. 20 RODO),
  14. prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, jeżeli przetwarzanie danych osobowych odbywa się na podstawie zgody udzielonej na zasadzie art. 6 ust. 1 lit. a) lub art. 9 ust. 2 lit. a) RODO,
  15. prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego, tj. Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
  16. Podanie przez Panią/Pana danych osobowych jest wymogiem, którego spełnienie jest niezbędne do przystąpienia do rekrutacji, a tym samym ich brak będzie skutkował brakiem Pana/Pani udziału.
  17. Pani/Pana dane osobowe nie będą przetwarzane w sposób zautomatyzowany i nie będą profilowane.
  18. W każdym czasie może Pani/Pan cofnąć zgodę na przetwarzanie danych osobowych kontaktując się z nami pod adresem mailowym: praca@pl.tuv.com.
Zawód:
Business Development Manager
Miejsce pracy:
Katowice
Forma zatrudnienia:
umowa o pracę
Oferta dodana w dniu:
2019-11-20
Oferta wygasa w dniu:
2019-12-20
Tak, chcę otrzymywać oferty pracy na e-maila!

(klauzula informacyjna)