Twoje wsparcie w rekrutacji

INŻYNIER konstruktor/obliczeniowiec

UWAGA!
Ogłoszenie straciło swoją ważność dnia: 2019-06-20

Zakład Avio Aero Polska w Bielsku-Białej koncentruje się na działalności produkcyjnej, projektowej, badawczo-rozwojowej i wdrożeniowej w ramach własnego centrum inżynieryjnego. Specjalizujemy się w zakresie elementów i podzespołów silników lotniczych. Nasza załoga projektuje i produkuje części do modułów turbin niskiego ciśnienia i przekładni napędu akcesoriów.

The Engineer in Professional Band position demonstrates leadership in management of the design and development of the hardware given for ownership. In this role you will utilize your experience or expertise to support product design, production and fleet services by solving problems, developing and executing objectives, and have the ability to effect short-term and some long-term business goals.

Zakres obowiązków:

  • Execute the design, analysis, or evaluation of assigned projects using sound engineering principles and adhering to business standards, practices, procedures, and product / program requirements,
  • Provide technical support to personnel across all the function supporting the assigned project,
  • Working with engineering, supply chain and other business functional teams to deliver complex results,
  • Document technical data generated by the assigned project consistent with engineering policies and procedures,
  • Provide timely communications on significant issues or developments,
  • Participate on teams assigned to address organizational initiatives and generic issues,
  • Participate as a presenter or reviewer in technical and program reviews,
  • Assure proper documentation of technical data generated for the assigned projects and/or tasks consistent with engineering policies and procedures,
  • Operating as a design team member providing definition of responsible module deliverables that meet customer, partner and program needs,
  • Providing ideas for simplifications and improvements,
  • Support Team in projects completion.

Wymagania:

  • Bachelor of Science in Engineering, Physics, Chemistry, Mathematics, or Computer Science (or equivalent in knowledge/experience),
  • Experience with FEM analysis (HYPERWORKS, ANSYS) and/or 3D modeling building & 2D drafting (NX) preferred.
  • Technical attitude, including applicable engineering tools and systems,
  • Solid oral and written communication skills,
  • Strong interpersonal skills,
  • PC proficiency.

Firma oferuje:

  • Opportunity to grow in multinational environment
  • Development in Aviation sector
  • Challenging projects
Zawód:
Konstruktor
Miejsce pracy:
Bielsko-Biała
Forma zatrudnienia:
praca stała
Oferta dodana w dniu:
2019-05-21
Oferta wygasła w dniu:
2019-06-20
Liczba odsłon ogłoszenia:
649
Tak, chcę otrzymywać oferty pracy na e-maila!

(klauzula informacyjna)

Lista podobnych ofert pracy

Tech-Projekt

Konstruktor maszyn

Zawód: konstruktor Rodzaj: umowa o pracę
2774-7000 zł
UoP brutto/m-c

POLECANA
2019-09-13 POLECANA
TI Poland Wapienica

INŻYNIER DS. WALIDACJI / VALIDATION ENGINEER

POLECANA