Visa

Oferta wygasła i nie można na nią aplikować.
Data wygaśnięcia 23.09.2022
NES Fircroft

EMEA A2R Team Leader

Team leader

Umowa o pracę

Pełny etat

Ekspert/lider

Rekrutacja zdalna

Praca od zaraz

NES Fircroft jest firmą rekrutacyjną specjalizującą się w stanowiskach technicznych. 500 doświadczonych rekruterów NES wspiera Kandydatów i firmy w 28 krajach, z 45 biur w branżach: Energetyka, Budownictwo i Nieruchomości, Nafta i Gaz, Farmacja, IT, Produkcja.

For our client in the medical device industry, we are recruiting for the position of EMEA A2R Team Leader. The person on this position will be leading a team of 8 specialists, responsible for EMEA Manufacturing entities (standard cost, manufacturing variances and related sub-processes).

EMEA A2R Team LeaderEMEA A2R Team Leader

Zakres obowiązków

  • Team building and management.
  • Cooperation with A2R manager in reporting and closing activities.
  • Reviewing manual journals (as needed with adequate supporting documentation), reserves such as E&O, NRV etc., and manufacturing variance analysis.

  • Reviewing and approving account reconciliations in Blackline.

  • Responding to queries from local country finance and providing audit support if needed.

  • Supporting on regional and global level with regards to monthly Balance Sheet & P&L Flux analysis, and monthly/quarterly/annual close processes.

  • Ensuring adherence of processes to company's policies and procedures, internal and external audit requirements and local rules and regulations.
  • Involvement in strengthening of financial processes and controls.

Wymagania

  • Bachelor’s degree in Finance/Accounting or part qualified ACCA/CIMA.
  • At least 6 years of relevant strong accounting experience (JDE, Blackline knowledge) preferably within international structures.
  • Team leading experience and competences.
  • Understanding complex accounting matters.
  • Strong analytical (MS Excel) and quick problem-solving skills.
  • US GAAP/ IFRS good knowledge.
  • Presenting fluent in both written and spoken English.

Oferujemy

  • Aannual bonus

  • Private medical care

  • Life insurance

  • Additional days off (conditional)

  • Multisport card

  • Administratorem danych osobowych jest NES Global Talent Sp. z o.o., ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa, NIP: 7010564357. Moje dane osobowe przetwarzane są w celu rekrutacji przez Administratora. Wiem, że przysługują mi następujące prawa: prawo żądania dostępu do swoich danych, prawo do ich sprostowania, prawo do usunięcia danych, prawo do ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu oraz prawo do przenoszenia danych. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych, znajduje się w Polityce Prywatności Administratora.
  • Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez NES Global Talent Sp. z o.o., ul. Grzybowska 5A, 00-132 Warszawa, NIP: 7010564357 zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby bieżącej rekrutacji. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana. Dodatkowo wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w załączonych dokumentach aplikacyjnych (w tym wizerunku), na potrzeby przyszłych rekrutacji przez okres 12 miesięcy. Zgoda jest dobrowolna i może być w każdym czasie wycofana.
Miejsce pracy
  • Warszawa
Opublikowana
Wygasła (3 dni)