Java Developer in Automotive

Visa

Oferta wygasła i nie można na nią aplikować.
Data wygaśnięcia 16.06.2022

Inżynier oprogramowania

Umowa o pracę

Pełny etat

Specjalista (mid/regular)

Praca zdalna

Rekrutacja zdalna

Praca od zaraz

Запрошуємо працівників з України

Agencja rekrutacyjna Human4Human Recruitment powstała w oparciu o fundamentalną wartość procesu rekrutacji – praca w służbie człowiekowi. Agencja rekrutacyjna Warszawa

  • Skutecznie wspieramy naszych Partnerów w pozyskiwaniu najlepszych talentów na rynku.

  • Służymy naszym doświadczeniem i rozległą wiedzą, reprezentując interesy pracodawców na rynku pracy.

  • Projektujemy i prowadzimy procesy rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i kierownicze, koncentrując się szczególnie na etycznym i profesjonalnym podejściu do pracy. Agencja rekrutacyjna Warszawa

  • Analizujemy otoczenie biznesowe organizacji oraz badamy wizerunek pracodawcy na lokalnym rynku.

  • Wspieramy Departamenty Zasobów Ludzkich w budowaniu pozytywnej marki firmy w oczach przyszłych pracowników.

  • Dostarczamy skuteczne rozwiązania w zakresie selekcji i rozwoju kapitału ludzkiego – jako outsourcing usług rekrutacji.

  • Headhunter - identyfikujemy menedżerów wysokiego szczebla lub szczególnie cenionych na rynku specjalistów, nawiązujemy z nimi kontakt w celu skłonienia ich do zmiany pracodawcy i przyjęcia oferty pracy swego klienta (tzw. poszukiwania bezpośrednie).

In collaboration with well-known German car manufacturer, we are looking for an experienced Candidate who will be working with software engineers from centre of excellence in the team working on in-vehicle Java based communication middleware (secure routing of messages between automotive back-end and services running inside a connected car) on the position:

(remote work or office in Lodz)

Zakres obowiązków

  • Understanding customer requirements and presented HLD (High-Level Design),
  • Creating LLD (low Level Design) corresponding to presented HLD,
  • Designing software components,
  • Implementing high-quality object-oriented code in Java embedded in vehicle's internal computing infrastructure,
  • Assuring quality of created software components by means of unit test coverage and fixing SCA issues.

Wymagania

  • Min. 3 years of experience in SW development including min. 1 year of experience in Java programming,
  • Able to work independently,
  • Skills to understand the HLD and LLD and implement the components independently with high quality modular testable code,
  • Good understanding of client server architecture and network protocols like HTTP, REST,
  • Ability to summarize and debug common technical topics,
  • Worked in SCRUM environment,
  • Strong analytic skills and willingness to develop in Java,
  • Familiarity with automotive standards like CAN and AutoSAR is a plus,
  • Familiarity with standards such as TCP/IP, Ethernet, SOCKS and MQTT is a plus,
  • Fluent communication in English is a must,
  • Communication in German is a plus.

Oferujemy

  • Attractive remuneration adequate to competences – salary range depends on your skills and is always above the regular market offers – try us!
  • Team members can work in stationary, hybrid or remote model,
  • Ambitious challenges resulting from the fast-growing international company,
  • Opportunity to work for top worldwide automotive company and cooperation with their management,
  • Challenging projects for the biggest automotive brands,
  • Possibility to create and implement your own business solutions in the field of team management and business development,
  • A career path based on a growth culture along with an organization,
  • Honest and open communication,
  • Non-corporate atmosphere and responsibilities that prevent you from falling into a routine.

Miejsce pracy
  • Łódź
  • Praca zdalna
Wynagrodzenie
  • 24 000 - 27 000 PLN / mies. brutto Umowa o pracę
Opublikowana
Wygasła (14 dni)