Twoje wsparcie w rekrutacji
Znajdź wymarzoną
ofertę pracy i APLIKUJ
OGŁOSZEŃ: 1015        SUBSKRYBUJE: 7116

Customer Service Contact

Niezależna grupa Valeo jest w pełni skupiona na projektowaniu, produkcji i sprzedaży komponentów, zintegrowanych systemów i modułów w branży samochodowej, jest jednym ze światowych liderów dostawców dla branży automotive. Na całym świecie, w 33 krajach zatrudnia ponad 111 000 Pracowników, którzy każdego dnia dzięki swojej energii i zaangażowaniu przyczyniają się do ciągłego rozwoju Valeo. Łącznie Valeo posiada blisko 190 zakładów produkcyjnych oraz 55 centra Badań i Rozwoju, co przyczynia się do realizowania jednej z głównych misji - tworzenie nowych, lepszych rozwiązań motoryzacyjnych.

Zakres obowiązków:

  • Recognize and manage all demands for products from customers by driving Sales and operation plan and Master production Schedules;
  • Upon receiving of the customer schedules (via EDI, webEDI or paper), ensure that the Customer requirements are integrated into the system and any integration errors are dealt with and resolved;
  • Identify & highlight large order variations between the schedules that were forecasted by the Customer & those that are firmed up by the Customer, ;
  • If necessary, release picking lists for the Customers’ deliveries;
  • Follow the complete Supply Chain (procurement, production, and shipping) and chase if necessary, ensure that targeted service levels to the Customer are reached;
  • Prepare the Customs documentation required for exporting if need be;
  • On a regular basis, communicate complete, precise & reliable information to the Customer contacts;
  • Make sure from the complete customer demand (date & quantity), that this demand will be met;
  • Measure the daily service rate for each Customer (using the Customers’ calculation and also the internal DPM calculation). Propose action plans to improve the service level;
  • Identify the blocking points and plan appropriate quick actions to solve them;
  • Alert sales in the event of a crisis (Customer or internal);
  • Make sure that there is a backup for each Customer & train the backup on the way to manage the Customers’ account.

Wymagania:

  • Higher education preferable in Logistics;
  • At least 3 years of experience in Logistics (preferable in automotive sector);
  • Fluent knowledge of English language; German and/or French will be an advantage;
  • Knowledge of MS Office, SAP will be an advantage;
  • International mindset, teamwork spirit, multitasking ability, result orientation.

Firma oferuje:

  • Employment in international production company with high quality standards of work, which is a leading high-tech automotive supplier;
  • Competitive salary;
  • Good working conditions, healthcare and other social benefits.

Jak aplikować - informacje:

All interested in this position are asked to send their CV to e-mail address poland.work.mailbox@valeo.com

Please include in your application protection clause:

"I hereby agree for processing my personal information included in my application for recruitment purposes realized by Valeo Autosystemy Sp. z o.o. and Valeo Electric and Electronic Systems Sp. z o.o. (accordance with the Regulation (EU) 2016/679 of the European Parliament and of the Council of 27 April 2016 on the protection of natural persons with regard to the processing of personal data and of the free movement of such data, and repealing Directive 95/46/EC (General Data Protection Regulation).”

If you wish to take part in other recruitment processes to our company, please add the following clause: “

I also agree for preserve and process my personal data included in my application in future recruitment processes by or for the date administrator."

We kindly inform that we will contact only with chosen candidates.

Kontakt:

Zainteresowane osoby prosimy o przesyłanie swojego CV  na adres email:

poland.work.mailbox@valeo.com

Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się tylko z wybranymi Kandydatami.

Prosimy o zawarcie w aplikacji następującej klauzuli:

“Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej aplikacji (w CV i/lub w liście motywacyjnym) dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji przez firmę Valeo Autosystemy Sp. z o.o. oraz Valeo Electric and Electronic Systems Sp. z o.o.(zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, RODO).”

 Chcąc wziąć udział w przyszłym procesach rekrutacyjnych prowadzonych do naszej firmy, prosimy o umieszczenie dodatkowo poniższej klauzuli:

“Wyrażam również zgodę na zachowanie i przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w mojej aplikacji w przyszłych procesach rekrutacyjnych prowadzonych przez lub na rzecz administratora danych.”