NEWSLETTER - PRACA NA E-MAIL
ZMIEŃ USTAWIENIA / WYPISZ SIĘ

Spanish Translator

Zawód: Tłumacz
Miejsce pracy: Bielsko-Biała
Forma zatrudnienia: praca stała

W Versum tworzymy oprogramowanie cenione przez tysiące salonów w branży hair & beauty w Polsce i na świecie. Jednocześnie przez nasz portal rezerwacyjny Moment.pl umawianych jest setki wizyt dziennie. Mamy ugruntowaną pozycję na rynku i błyskawicznie się rozwijamy. Rozbudowujemy aplikację, wprowadzamy kolejne produkty i wchodzimy na nowe rynki. Prowadzimy wiele kampanii e-marketingowych i stawiamy sobie ambitne cele.

Po więcej informacji na temat firmy zapraszamy na: www.versum.pl

Opis stanowiska:

Versum develops software loved by professionals in the hair&beauty industry. Our system streamlines daily tasks of more than 26,000 specialists and allows the owners of hair and beauty salons to successfully run and expand their businesses. We have a strong position on the market and constantly grow, improve our software, introduce new products and enter new markets.

Currently we’re looking for an experienced Spanish translator.

Your responsibilities will include:

  • English to Spanish software translation (localisation),

  • Software documentation translation,

  • Translation of educational articles on salon management, marketing, social media etc.,

  • Translation of company websites, blog posts and social media content,

  • Possible copywriting and content marketing tasks in the future,

  • Other ad hoc tasks as required.

Wymagania:

Required skills and experience:

  • Full professional / bilingual / native proficiency in written and spoken Spanish,

  • Very good knowledge of English,

  • Excellent writing skills,

  • Excellent communication skills,

  • Ability to work under pressure to meet tight deadlines.

Additional qualifications (beneficial, not required):

  • Experience in IT environment and software localisation,

  • Experience in marketing, copywriting, communications etc.,

  • Knowledge of CAT tools,

  • Interest in the beauty business,

  • Knowledge of Polish (not required).

Firma oferuje:

What we offer:

Job satisfaction and team spirit are tremendously important to us. This is why you can count on:

  • Attractive salary,

  • Contract (or other form of employment of your choice),

  • Workplace in Bielsko-Biała (or remote),

  • Flexible working hours - not more than 8h/day,

  • Good atmosphere at work: https://www.youtube.com/watch?v=8Uy6ghipNns,

  • Top-quality equipment,

  • Independence and ability to implement your own ideas.

Jak aplikować - informacje

Kontakt:

POLECANY PRACODAWCA