Zdjęcie do CV – czy warto je zamieścić?

Znalezienie ciekawego ogłoszenia na portalu, na którym ogłoszenia zamieszczają pracodawcy, jest momentem, w którym trzeba zacząć konstruować dokumenty aplikacyjne. Do tych należą CV i list motywacyjny. Podczas ich tworzenia, wielu osobom nasuwa się wątpliwość, czy w CV powinno znaleźć się zdjęcie. Wiele osób poszukujących zatrudnienia takowe zamieszcza, ale są też tacy, którzy są temu przeciwni. Czy rzeczywiście zdjęcie w CV jest konieczne?

Różne są stanowiska, gdy mowa o dodawaniu zdjęcia do CV. W sieci pojawiają się artykuły typu: „CV: pokaż mi swoje zdjęcie, a dam ci pracę” czy  „Czy warto dodawać zdjęcie do CV?”, po których panuje burza pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami. Wymieniają się oni argumentami, jednak trudno jednoznacznie wyłonić zwycięzców tej debaty. W praktyce decyzja należy do samego zainteresowanego – może on dodać zdjęcie, może również z niego zrezygnować. Sprawdźmy więc na który wariant w dzisiejszych czasach lepiej się zdecydować?

Czy w CV musi być zdjęcie?

Z prawnego punktu widzenia, pracodawca nie może odrzucić danej kandydatury tylko i wyłącznie ze względu na brak zdjęcia w CV. Nie ma więc powodów do obaw, że Twoja aplikacja nie zostanie rozpatrzona, bo nie masz w CV zdjęcia.. Musisz jednak pamiętać, że załączając zdjęcie do CV, ukazujesz się swojemu przyszłemu pracodawcy w pełniejszej wersji – obraz bowiem dopełnia to, co zawarte zostało w CV i liście motywacyjnym. Pozwala „wizualizować” sobie Twojemu potencjalnemu pracodawcy Ciebie, jako pracownika tej firmy. W związku z tym, że żyjemy w kulturze obrazu, a zdjęcia stanowią ważny element tego zjawiska, również do dokumentów formalnych coraz częściej załącza się właśnie fotografię.

Zatem odpowiadając na pytanie, czy w CV musi być zdjęcie, przyjmuje się obecnie stanowisko, że choć nie jest ono wymagane to jest pożądane przez wielu pracodawców. Trzeba jednak pamiętać o regułach, które głoszą jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze. Nie wszystko bowiem fotografie nadają się do dokumentów aplikacyjnych i mogą przekreślić Twoje szanse na owocny udział w rekrutacji.

Jakie zdjęcie do CV będzie najlepsze?

Decydując się za załączenie zdjęcia do CV, trzeba zadbać o to, aby było ono aktualne. Nie należy więc zamieszczać w nim zdjęcia do prawa jazdy sprzed 8 lat ani takiego, gdzie miało się bardzo odmienny wygląd. Zdjęcie też powinno być udane – nie możesz być na nim blady, zmęczony czy zły. Wybierz takie, gdzie wyglądasz ładnie, delikatnie się uśmiechasz i widać na nim Twoje pozytywne nastawienie.  Zdjęcie w CV daje bowiem możliwość zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na osobie, która przegląda dokumenty i prowadzi proces rekrutacji.

Do CV lepiej jest załączyć zdjęcie portretowe, aniżeli takie, gdzie widać całą sylwetkę. Może być zarówno kolorowe, jak i biało – czarne. Nie ma w tej kwestii odgórnych wytycznych. Najważniejsze, aby było to zdjęcie wysokiej jakości, wyraźne i odpowiednie do sytuacji. Nie zaleca się wrzucania zdjęć zabawnych, selfie czy z innymi osobami. Wybór zdjęcia do CV powinien też być dostosowany do stanowiska i kultury organizacyjnej firmy. Jeśli jest to urząd czy inne, poważne miejsce – lepiej postawić na klasyczne zdjęcie portretowe. Najbezpieczniejsze będzie takie, które zamieszcza się w dokumentach, np. dowodzie osobistym czy paszporcie. Jeśli natomiast jest to kreatywna agencja reklamowa – wówczas zdjęcie może być bardziej swobodne, na przykład w casualowej odzieży czy na ciekawym tle. Niezależnie jednak od branży, zdjęcie w żadnym wypadku nie powinno być wulgarne, mieć charakteru pornograficznego ani przesadnie frywolne. Poczucie humoru i bycie sobą jest w cenie, niemniej należy zachować zdrowy rozsądek.

Gdy decydujesz się na zdjęcie

potencjalnemu pracodawcy przedstawiasz się w sposób pełniejszy. Każdy z nas lubi wiedzieć, z kim rozmawia i zasada ta odnosi się również do rekrutacji na konkretne stanowisko. Dodając fotografię do CV,  możesz po prostu lepiej się zaprezentować.

Decydując się na zdjęcie powinieneś chwilę poświęcić na dobór właściwego. Jest kilka podstawowych zasad, o których trzeba pamiętać. Zdjęcie zamieszczone w dokumentach aplikacyjnych musi być przede wszystkim profesjonalne – nie możesz sobie pozwolić na fotografię np. z wakacji. Niekoniecznie też musi być to zdjęcie takie, jak do dowodu osobistego, dobrze jednak, byś na zdjęciu nie miał na sobie np. koszulki w kwiatki.

Jeżeli chcesz zainwestować w swoje CV, to możesz zdecydować się na profesjonalne zdjęcie. Gdy takie wykona fotograf, możesz mieć pewność, że będziesz się prezentować wyjątkowo dobrze.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, czy zdjęcie ma być w kolorze, czy lepiej, by było czarno-białe. I tu nie ma zasady – decydujesz Ty. Jeżeli uważasz, że lepiej prezentujesz się na zdjęciach czarno-białych, to dołącz takie. Pamiętaj przy tym, że w większości firm nie ma kolorowych drukarek – nawet, gdy rekruter zdecyduje się wydrukować twoje CV czy list motywacyjny, to zdjęcie będzie czarno-białe.

Gdy rezygnujesz ze zdjęcia

wcale nie musisz pozbawiać się szansy na zdobycie zatrudnienia. Wielu pracodawców nie zwraca uwagi na wygląd zewnętrzny swoich pracowników – tak zresztą powinno być. Twoja aparycja nie ma znaczenia, jeżeli masz pracować np. w callcenter i nie będziesz miał bezpośredniego kontaktu z klientami.

CV bez zdjęcia są mniej popularne, ale nie oznacza to, że pracodawcy takich nie otrzymują. Gdy rezygnujesz z dodania fotografii, to powinieneś pamiętać o tym, by postawić na graficzne wyróżnienie przygotowanych dokumentów. Dlaczego? CV bez zdjęcia to kartka zadrukowana literami – dla pracodawcy niczym się ona nie wyróżnia. Tymczasem doskonale wiadomo, że to sposób zaprezentowania wiadomości i odbiór dokumentu przez rekrutera ma znaczenie dla tego, czy zapozna się on z jego treścią. Graficzne wyróżnienia czy zastosowanie kolorów pozwoli ci przełamać czarno-białą monotonię dokumentu.

Niezależnie od tego, czy zdecydowałeś się dodać do CV czy listu motywacyjnego zdjęcie, pamiętaj, aby Twoje dokumenty prezentowały się schludnie i były napisane poprawną polszczyzną. Załączenie zdjęcia to kwestia drugorzędna w tym wypadku. Dla jednych pracodawców istotna, dla drugich mniej – decyzja należy do Ciebie.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 1
Loading...