Selfie w CV? Czy to dobry pomysł?

Czy wiesz, że pierwszy autoportret został wykonany już w 1839 r. przez Roberta Corneliusa? Wiele lat jednak musiało upłynąć, zanim pojawiło się selfie. Dziś wykonuje się je najczęściej za pomocą telefonu komórkowego. Nie bez powodu też takie autoportrety wiąże się z mediami społecznościowymi – to właśnie tam są one najczęściej publikowane.

Obok selfie, na którym pojawia się wyłącznie jedna osoba, nie można zapomnieć o grupowych selfie, czyli zdjęciach, na których jest co najmniej kilka osób. Niezależnie od tego, czy zrobisz takie zdjęcia i publikujesz je w mediach społecznościowych, czy też pozostawiasz je wyłącznie dla siebie, musisz wiedzieć, że selfie w CV nie prezentuje się profesjonalnie.

Selfie w CV? Chyba, że nie chcesz otrzymać pracy

Trudno zrobić profesjonalne selfie. Co więcej, takie zdjęcia jednoznacznie kojarzą się z mediami społecznościowymi. Z tego też względu nie powinieneś liczyć, że zamieszczając taką fotografię w oficjalnych dokumentach przesyłanych do firmy poszukującej pracownika, zostaniesz potraktowany poważnie. Mówiąc wprost – to kiepskie rozwiązanie, aby umieścić selfie w CV.

Choć trudno w to uwierzyć, niektóre osoby poszukujące zatrudnienia stawiają nie na selfie, ale… selfie grupowe. Jak łatwo się domyśleć, takie dokumenty również szybko lądują w niszczarce, o ile są w ogóle drukowane.

Co zamiast selfie, czyli jak zrobić dobre zdjęcie do CV?

Nie ma wymogu, aby w CV zamieszczać zdjęcie. Musisz jednak wiedzieć, że przyjęło się, że dokumenty właśnie ze zdjęciem są przesyłane na wskazany przez pracodawcę adres mailowy. Jeżeli zatem nie chcesz odstawać, to zamieszczenie fotografii w przygotowanych dokumentach aplikacyjnych to dobry pomysł – wyjaśnia specjalista portalu praca-katowice.info.

Co zamiast selfie? Najlepiej, abyś zainwestował w profesjonalne zdjęcie, jak np. do dowodu. Możesz również zdać się na specjalistę – fotografa, który wykona fotografię biznesową. Taką z powodzeniem będziesz mógł dołączyć do CV. Takie zdjęcie może być zarówno w kolorze, może być również czarno-białe.

Zdjęcie do CV? Tylko twarzy, nie całej sylwetki

Przygotowując CV czy list motywacyjny (do tego również możesz dołączyć swoje zdjęcie), musisz pamiętać, aby fotografia była stosunkowo niewielka. Właśnie z tego względu przyjęło się, że zamiast fotografii całej sylwetki, z powodzeniem wystarczy zdjęcie twarzy. Mimo że zdjęcie nie przedstawia całej twojej sylwetki, to wybierając się do fotografa, nie powinieneś zapomnieć o eleganckim ubiorze. Najlepiej, abyś ubrał koszulę lub nawet pokusił się o krawat. W ten sposób będziesz prezentować się elegancko i poważnie. Kobiety powinny zadbać nie tylko o strój, lecz także makijaż. Zbyt wyrazisty nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo nie warto wpadać w przesadę, jeżeli chodzi o ilość biżuterii. Delikatne, małe kolczyki? Owszem, ale wówczas już zrezygnuj z pozostałych ozdób.

Jak widzisz, jest alternatywa dla selfie – profesjonalne zdjęcie, które wzbudzi zaufanie potencjalnego pracodawcy. I właśnie na takie powinieneś postawić. Jeśli jednak chcesz zaryzykować, przeczytaj krótki poradnik: Jak zrobić idealne selfie?

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 1
Loading...