List motywacyjny. Sprawdź, czy umiesz dobrze go napisać!

Poszukując pracy zapewne rozpoczynasz od przeglądania stron z ofertami oraz przygotowania swojego portfolio. Obowiązkowy punkt stanowi CV, będące swego rodzaju wizytówką – opowiada o Twoich doświadczeniach i osiągnięciach. Obok niego powinien znaleźć się list motywacyjny, który poniekąd jest uzupełnieniem CV, ale także służy wypromowaniu Ciebie i utwierdzeniu rekrutera w przekonaniu, że to właśnie Ciebie powinien zaprosić na spotkanie.

List motywacyjny jest uzupełnieniem CV, lecz nie jego powieleniem. Informacje zawarte w liście powinny pokazać, że możliwie najlepiej spełniasz wymagania pracodawcy, podane w ogłoszeniu, i w związku z tym warto poświęcić czas na przyjrzenie się szerzej Twojej kandydaturze, np. podczas rozmowy rekrutacyjnej. Podążaj za wskazówkami poniżej, a Twoja wymarzona posada będzie krok bliżej! Z niniejszego artykułu dowiesz się jak powinien wyglądać dobrze skonstruowany list motywacyjny i jak powinno wyglądać jego zakończenie.

Dobry list motywacyjny

Zastanawiasz się jak napisać list motywacyjny? Szukasz przykładów dobrego listu motywacyjnego? Niestety, musisz zapomnieć o uniwersalnym wzorze listu motywacyjnego, wprost z wyszukiwarki internetowej. Takich oklepanych dokumentów potencjalni pracodawcy mają na pęczki. Warto poświęcić tej kwestii nieco czasu i napisać list motywacyjny własnymi siłami, tak aby odpowiadał na oczekiwania pracodawcy.

Rozpocznij od dokładnego prześledzenia ogłoszenia o pracę, na które planujesz odpowiedzieć. Jest ono kluczem do zainteresowania osoby, która prowadzi proces rekrutacyjny. Dobry list motywacyjny to list rzeczowy, bez zbędnego „lania wody” i powtarzania treści krążących po Internecie. Z ogłoszenia pracodawcy dowiesz się podstawowych kwestii: wymagań, zakresu obowiązków, wykazania się poszczególnymi kompetencjami miękkimi, ale także najczęściej poznasz nazwę firmy bądź chociaż branżę. Te wszystkie informacje pozwolą Ci na skonstruowanie listu motywacyjnego, który będzie interesujący dla rekrutera i wyróżni Cię na tle innych kandydatów.

Tworząc taki dokument pamiętaj, że nadrzędnym celem jest przekonanie potencjalnego pracodawcy, że jesteś osobą, której poszukują. Musisz więc w liście odpowiednio sprzedać swoją kandydaturę. Opowiedz o swoich osiągnięciach, wspomnij o największych zaletach, wskaż w jaki sposób przydasz się firmie, w której chcesz dostać wakat. Pamiętaj jednak, aby nadmiernie sobie nie słodzić, ani też nie obiecywać rzeczy, których nie możesz zrealizować. Zakończenie listu motywacyjnego powinno być takie, aby wskazywało na to, co możesz wnieść do firmy i zaznaczało, że masz nadzieję na udział w dalszych etapach rekrutacji.

Dobry list motywacyjny ma estetyczny i spójny wygląd. Nie mogą w nim pojawiać się błędy, a szata graficzna powinna nawiązywać do tej z CV. Tworząc swoje dokumenty aplikacyjne możesz więc skorzystać z kreatora listu motywacyjnego albo dowolnego programu graficznego. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że Twoje dokumenty ze sobą współgrają. Narzędzie kreatora listu motywacyjnego ma też tę zaletę, że porządkuje odpowiednio informacje o Tobie, a zatem jest niemal pewne, że nie zapomnisz w dokumencie wspomnieć o najistotniejszych faktach, a ponadto dowiesz się jak powinno wyglądać rozpoczęcie oraz zakończenie listu motywacyjnego.

List motywacyjny – przykłady, które warto zmodyfikować

Niestety – nie znajdziesz tutaj kolejnego gotowego szablonu. Dowiesz się jednak, jak skroić wzór na swoją miarę, a później dopasowywać go do potrzeb poszczególnych firm. Nie jest bowiem możliwe, a przynajmniej nie jest wskazane, aby przesyłać do różnych firm jeden, niespersonalizowany list motywacyjny. Nie oznacza to jednak, że musisz do każdej wysyłanej aplikacji tworzyć odrębny list. Wystarczy, że w dokumencie zmienisz adresata, a w treści dopasujesz akapity do profilu firmy oraz uwzględnisz tam swoje doświadczenia i umiejętności, zgodnie z zapotrzebowaniem pracodawcy. W tym celu możesz też skorzystać z kreatora listu motywacyjnego. Co to oznacza w praktyce?

Prezentujemy przykłady:

• Dane ogłoszenie zawiera informacje: od kandydata oczekujemy doświadczenia na stanowisku managera, znajomości języka angielskiego i niemieckiego oraz pełnej dyspozycyjności.

Co napisać w liście motywacyjnym? Warto zaznaczyć fakt zatrudnienia na stanowisku managera np. w hotelu X i sprecyzować zakres obowiązków oraz umiejętności, jakie nabyłeś (np. znajomość programu komputerowego, obsługa social media, odbyte szkolenia). Swoją znajomość języków możesz podeprzeć informacją o certyfikatach, odbytych stażach zagranicznych albo poinformować, że jesteś silnie zmotywowany do kontynuacji nauki i chcesz się w tej kwestii rozwijać. Poinformuj koniecznie o swojej dyspozycyjności – np. o tym, że Twój obecny stosunek pracy wygasa za miesiąc i od tej pory pozostajesz bez zobowiązań, a dodatkowo posiadasz prawo jazdy i pojazd, dzięki którym Twoja dyspozycyjność i mobilność są niemal nieograniczone. Ważne, aby napisać prawdę!

• Dane ogłoszenie zawiera informacje: kandydat powinien posiadać doświadczenie w obsłudze klienta, rozwinięte zdolności komunikacyjne i umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Wykształcenie o profilu handlowym mile widziane.

Co napisać w liście motywacyjnym? Jeśli posiadasz wykształcenie handlowe, napisz o tym – pamiętaj jednak, by nie było to powielenie CV. Warto więc napisać, czego nauczyłeś się w szkole i co wyróżnia Cię spośród pozostałych kandydatów (którzy uczyli się w innych szkołach albo nie mają takiego wykształcenia). Wskaż swoje mocne strony w zakresie kompetencji miękkich, predyspozycje do pracy z klientami, a także powiedz potencjalnemu pracodawcy co zyska, zatrudniając Ciebie – np. pracownika, który potrafi zaangażować i zmotywować zespół do działania, który punktualnie przybywa do pracy i nie boi się nowych wyzwań. Powiedz także o swoich ambicjach i oczekiwaniach – np. że pracując w danej firmie, masz nadzieję na rozwój i nabranie doświadczenia w branży, dzięki pracy w firmie o tak bogatym doświadczeniu na rynku Wspomnij również o umiejętności obsługi kasy fiskalnej, bądź chęci nauki, gdyż szybko chłoniesz wiedzę. Postaw na szczerość i otwartość, a pracodawca z pewnością to doceni.

Zakończenie listu motywacyjnego

Tutaj również nie podamy gotowego zakończenia. Wskażemy Ci natomiast, co możesz napisać, by zwiększyć swoje szanse na kontynuację procesu rekrutacji. Skuteczne zakończenie list motywacyjnego nie tylko Cię wyróżni, ale również pokaże pracodawcy Twoje umiejętności – kreatywnego, a zarazem profesjonalnego podejścia do aplikacji na dane stanowisko. Twoje zaangażowanie i poświęcony czas z pewnością zostaną dostrzeżone. Dobry list motywacyjny powinien mieć dobre zakończenie.

Istnieją różne możliwości napisania zakończenia listu motywacyjnego. Jedną z nich jest zachęta pracodawcy, aby do Ciebie zadzwonił. Jak to zrobić? Na przykład, mówiąc o tym, że podczas rozmowy przedstawisz swoje portfolio (np. zrealizowane zlecenia, teksty czy kampanie reklamowe – w zależności od branży) albo opowiesz o posiadanych kwalifikacjach. Kolejny sposób na zakończenie listu motywacyjnego to swego rodzaju obietnica tego, co zamierzasz dokonać, gdy dostaniesz daną posadę – np. będziesz gotów na podjęcie dodatkowych kursów. Możesz również zakończyć list podkreśleniem swoich umiejętności. Pozostawisz wówczas wrażenie, że jesteś świadomym własnych zalet i pewnym siebie kandydatem.

Jednym z najbardziej intrygujących rozwiązań jest przekazanie pracodawcy rozwiązania problemu – np. jeśli firma na swojej stronie internetowej prezentuje nie najciekawszą szatę graficzną, a Ty aplikujesz na stanowisko grafika, możesz zaznaczyć tam swoje sugestie odnośnie nowej identyfikacji wizualnej albo wysłać próbkę swoich projektów. Pamiętaj – kreatywność jest w cenie.

Podsumowując – niezależnie od tego, na jakie stanowisko wysyłasz swoją aplikację, warto poświęcić trochę czasu na przygotowanie dokumentów niezbędnych do procesu rekrutacji. CV i list motywacyjny powinny tworzyć spójną całość – dobrze, abyś przygotował dla nich taką samą oprawę – czcionkę, styl i szatę graficzną. Wspólny szablon nie tylko będzie się ładnie prezentował, ale pokaże również przyszłemu pracodawcy, że przyłożyłeś się do przygotowania aplikacji, jesteś osobą sumienną i zorganizowaną. Możesz być pewien – list motywacyjny to nie jest zwykła kartka papieru, mówi on o Tobie więcej, niż mogłoby Ci się wydawać!

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 4,33 Liczba głosów: 3
Loading...