List motywacyjny – jak go napisać, żeby dostać zaproszenie na rozmowę?

List motywacyjny to sposób na przedstawienie się pracodawcy i uwypuklenie swoich mocnych stron. Jeżeli poszukujesz pracy i chcesz ją znaleźć szybko, to powinieneś pomyśleć o stworzeniu właśnie takiego dokumentu. Jak go napisać, by zainteresować potencjalnego szefa swoją osobą?

Pisanie listów motywacyjnych nie należy do zadań najłatwiejszych. W sieci bez większego wysiłku można znaleźć wzory takich dokumentów, wystarczy w pasek wyszukiwarki wpisać np. „przykłady listów motywacyjnych”. Pojawiły się nawet specjalne programy, które każdemu zainteresowanemu pozwolą na szybkie stworzenie CV i listu motywacyjnego. Skorzystanie z tych rozwiązań nie zawsze jest jednak najlepszym rozwiązaniem. Jeżeli chcesz zaskoczyć osobę przeprowadzającą rekrutację, to powinieneś wyłamać się z szablonów i pomyśleć nad zaprezentowaniem swojej osoby w sposób oryginalny.

Informacje muszą być czytelne

Podstawową i najważniejszą kwestią jest to, by informacje, które znajdą się w liście motywacyjnym były zaprezentowane w sposób czytelny. Choć nie ma co do tego zasad, dobrze, byś skoncentrował się np. na swojej ścieżce zawodowej lub wykształceniu. Wówczas przedstawienie informacji nie powinno sprawiać problemów. Pamiętaj przy tym, że pisząc list motywacyjny powinieneś przede wszystkim uzupełnić dane przedstawione w CV – nie powinieneś ich powtarzać, ale właśnie rozwinąć. Przykład? Jeżeli w CV wpisałeś, że w firmie X pracowałeś na stanowisku przedstawiciela handlowego i wymieniłeś swoje obowiązki, to w liście motywacyjnym możesz dookreślić, co dokładnie sprzedawałeś czy zaprezentować wyniki swojej sprzedaży. Gdy mowa o wynikach, nie musisz prezentować konkretnych liczb – wystarczy, że napiszesz np. że udało ci się zrealizować plany rozpisane przez przełożonych na poszczególne miesiące.

Ale mogą być ułożone w dowolny sposób

List motywacyjny kojarzy się ze ścianą tekstu. Nie zawsze jednak musi tak być. Wyobraź sobie, że to ty jesteś osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie rekrutacji. Czy rzeczywiście chciałbyś zapoznawać się z treścią kolejnego arkusza A4 zapełnionego po brzegi treścią? Odpowiedź jest oczywista – właśnie dlatego warto wykorzystać fakt, że list motywacyjny można urozmaicić. Jak przedstawić informacje w sposób przystępny dla czytelnika? Oto kilka przykładów:

  • Wypunktowanie najważniejszych danych – jeżeli możesz pochwalić się wynikami sprzedaży czy liczbą zdobytych klientów, to takie przedstawienie informacji będzie alternatywą dla prezentowania danych w postaci zdań. Z punktu widzenia odbiorcy, czyli osoby czytającej list, dane te będą widoczne w pierwszej kolejności, dzięki czemu zainteresuje się ona dokumentem;
  • Podział listu na dwie lub trzy kolumny – możesz również pokusić się o podzielenie kartki A4 na dwie lub trzy kolumny. Wówczas w pierwszej kolumnie możesz umieścić swoje dane osobowe, w drugiej nazwy firm/stanowisk, które zajmowałeś, a w trzeciej przedstawić informacje związane ze stanowiskiem, na jakie aplikujesz. Również taki list motywacyjny powinien przyciągnąć wzrok osoby odpowiedzialnej za rekrutację, bo taki sposób konstruowania dokumentu wciąż jest rzadko spotykany;
  • Pobaw się kolorami – dziś listu motywacyjnego nie musisz drukować i rozsyłać lub dostarczać osobiście do wybranych firm. Jeżeli chcesz, by potencjalny pracodawca zainteresował się twoją aplikacją, wykorzystaj nieco koloru. Można nim świetnie zaakcentować najważniejsze informacje w tekście. Takie rozwiązanie to również alternatywa dla podkreślenia wybranych danych.

To tylko przykłady tego, jak może wyglądać twój list motywacyjny. Jeżeli jesteś osobą kreatywną, to z pewnością możesz wymyślić jeszcze kilka sposobów, by przygotowany przez ciebie dokument wyróżniał się wśród innych, które trafiły na skrzynkę elektroniczną firmy poszukującej pracownika.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
List motywacyjny – jak go napisać, żeby dostać zaproszenie na rozmowę?
5 (100%) Liczba głosów:1