List motywacyjny bez ogłoszenia o pracę – czy warto go wysłać?

CV i list motywacyjny to podstawowe dokumenty, które przygotowujemy chcąc otrzymać lub zmienić pracę. O ile CV to po prostu spisanie, najczęściej w porządku chronologicznym, podstawowych informacji o sobie i swoim doświadczeniu zawodowym, o tyle list motywacyjny to dokument, w którym „sprzedajemy” siebie. Wiele osób twierdzi, że to forma reklamy. Jeżeli będzie udana, to rekruter zainteresuje się kandydatem i będzie chciał go lepiej poznać. Czy zawsze warto wysyłać list motywacyjny?

Dla wielu osób list motywacyjny wydaje się być zbędnym elementem dokumentów aplikacyjnych. To duży błąd. Choć nie zawsze pracodawcy go wymagają, to jednak jest to pismo, które może pomóc w staraniach o pracę. Zdarza się, że osoby nie wiedząc jak pisać list motywacyjny, sięgają po gotowe wzory, zamieszczone w sieci. Nie jest to najlepszy pomysł. Taki list motywacyjny nie będzie dostatecznie spersonalizowany. W dokumencie tym masz przecież wypromować siebie, jako przykładnego pracownika, a nie przedstawić znajomość zwrotów, które niczego nie wnoszą.

Oczywiście listy motywacyjne mają drugorzędne znaczenie w ubieganiu się o pracę – najważniejsze są bowiem Twoje doświadczenia zawodowe, wykształcenie oraz umiejętności, jakie posiadasz, a o tym pracodawca może już dowiedzieć się z CV. Niemniej, list motywacyjny jest doskonałym uzupełnieniem tegoż właśnie dokumentu, dlatego dobrze jest wiedzieć, jak pisać list motywacyjny, aby nie popełnić częstych błędów, które przytrafiają się kandydatom.

Dobry list motywacyjny – co powinien zawierać?

Jeżeli zamierzasz zmienić pracę i doskonale wiesz, dla której firmy chciałbyś pracować, to powinieneś przygotować komplet dokumentów aplikacyjnych. CV jest zupełną podstawą, zaś list motywacyjny powinieneś potraktować jako możliwość udzielenia odpowiedzi na pytanie, dlaczego chcesz pracować dla danej firmy. Nie ma wzoru dobrego listu motywacyjnego. Co prawda, w sieci można znaleźć wiele przykładów, ale niekoniecznie muszą być one dobre. Starając się o pracę w firmie, która aktualnie nie ma wolnych etatów, powinieneś wykazać się nie tylko kreatywnością, lecz przede wszystkim udowodnić, że jesteś osobą, która może przyczynić się do jej dalszego rozwoju.

Tworząc list motywacyjny powinieneś skupić się na zaprezentowaniu swoich osiągnięć zawodowych i wskazać, co możesz zrobić dla firmy. Twoje zadanie jest o tyle łatwiejsze, że prawdopodobnie znasz przedsiębiorstwo, na pracy w którym Ci zależy. Pamiętaj, że taki list motywacyjny powinien być spersonalizowany. Zaznacz więc, do kogo kierujesz list. Może to być dyrektor firmy, kierownik działu w którym chcesz pracować albo dział HR, jeśli firma go posiada. W liście najczęściej zaznacza się, gdzie znalazło się ogłoszenie – jeśli więc odpowiadasz na ofertę z gazety, napisz o tym, jeśli natomiast aplikujesz mimo braku ogłoszenia, z tego względu, że pragniesz w tej firmie pracować – opisz swoje powody.

List motywacyjny o pracę powinien wyjaśniać osobie przeglądającej Twoją aplikację, dlaczego właśnie u nich chcesz pracować i czy aby na pewno nie pomyliłeś się wysyłając aplikację. Nie wchodzi więc w grę stworzenie jednego, uniwersalnego listu motywacyjnego! Warto tutaj nieco wychwalić firmę – na przykład, że należy do liderów branży, jest rozpoznawalna, że się z identyfikujesz z jej misją, że jest atrakcyjnym pracodawcą itp. W tym miejscu przedstaw swoją kandydaturę – opowiedz o swoich osiągnięciach, uzupełni informacje z CV (ale ich nie powielaj!) i wspomnij, co chciałby osiągnąć dzięki pracy w tej firmie. Powinieneś wykorzystać takie argumenty, dzięki którym czytający list uzna, że warto Cię zatrudnić, ponieważ firma wiele zyska. Na końcu wyraź swoją nadzieję na możliwość rozmowy z potencjalnym pracodawcą. Nie powielaj gotowców, wykaż się kreatywnością!

Czy list motywacyjny można wysłać tylko w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę?

List motywacyjny nie zawsze należy przygotować wyłącznie w odpowiedzi na interesujące ogłoszenie o pracę. Zdarza się, że ten dokument przygotowują osoby zainteresowane pracą dla danej firmy i to wówczas, gdy nie organizuje ona rekrutacji. Taki krok może być owocny zwłaszcza, gdy kandydat doskonale wie, co może zaoferować firmie i jest świadom swoich umiejętności. Musisz więc wiedzieć, dlaczego chcesz pracować właśnie w tej firmie i co możesz do niej wnieść, gdy zostaniesz zatrudniony. Skoro pracodawca nie organizuje rekrutacji, nie stworzył nowego stanowiska pracy, to takie pytanie z pewnością pojawi się w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Dobrze, aby odpowiedź znalazła się również w przygotowanym przez Ciebie liście motywacyjnym.

Jak pisać list motywacyjny, gdy nie jest on odpowiedzią na ogłoszenie? W takiej sytuacji trudno, aby w jego treści odnieść się do informacji zawartych w ogłoszeniu. W związku z tym musisz wykazać się wiedzą o przedsiębiorstwie, jego potrzebach oraz odpowiednio zaprezentować swoją kandydaturę. Nie sprawdzą się tutaj uniwersalne formułki czy wymienianie cech charakteru – trzeba mieć solidne argumenty. Jeśli więc uważasz, że jesteś osobą, która umie brać ciężar na swoje barki i przewodzić grupie – wspomnij o zrealizowanych projektach, za które odpowiadałeś. Jeśli jesteś osobą pomocną i społecznie zaangażowaną, wskaż organizacje w których się angażujesz. Jeśli jesteś najlepszym programistą w regionie – poinformuj o swoich osiągnięciach, certyfikatach czy zrealizowanych zleceniach. W przypadku listu motywacyjnego bez ogłoszenia o pracę, Twoją kartą przetargową są Twoje umiejętności i doświadczenia. Wykorzystaj je, aby zaciekawić potencjalnego pracodawcę i przekonać, że jesteś osobą, której potrzebuje w swojej firmie – nawet jeśli myślał, że ma już skompletowaną załogę.

Wysłać pocztą czy zanieść?

Jeżeli nie odpowiadasz na ogłoszenie o pracę, to najlepiej, abyś samodzielnie zaniósł swoje dokumenty aplikacyjne. W ten sposób możesz od razu spotkać się z właścicielem firmy. Z pewnością wzbudzisz zaciekawienie, bo wciąż do rzadkości należą sytuację, gdy do zakładu pracy dokumenty aplikacyjne składa osoba, która nie odpowiada na ogłoszenie o pracę. Nie musisz się niczego obawiać. Nie wchodzisz przecież do paszczy lwa, lecz do firmy, do której możesz wnieść swój cenny kapitał! Wykazując się pewnością siebie, otwartością i determinacją możesz wiele zyskać.

Gdy nie masz możliwości samodzielnego dostarczenia przygotowanych dokumentów, to możesz je wysłać pocztą – elektroniczną lub tradycyjną. W drugim przypadku powinieneś pamiętać o konieczności wydrukowania CV i listu motywacyjnego na dobrej jakości papierze i zawrzeć w nich odręczny podpis.

To może się opłacać

Wyjście z inicjatywą i dostarczenie swoich dokumentów aplikacyjnych do firmy, która nie ogłosiła rekrutacji może być bardzo opłacalnym rozwiązaniem. Zdarza się, że przedsiębiorca myśli o zatrudnieniu kolejnego pracownika, ale nie zdążył jeszcze przygotować stanowiska pracy. W takiej sytuacji otrzymanie przez niego dokumentów osoby zainteresowanej podjęciem zatrudnienia może zaowocować przyśpieszeniem działań. Jeżeli kandydat zaprezentuje się dobrze podczas spotkania, to pracodawca może nawet zrezygnować z organizowania rekrutacji.

Warto też wziąć pod uwagę obecną sytuację na rynku pracy. Brakuje specjalistów w wielu sektorach zatrudnienia. Pracodawcy poszukują kandydatów, ale ich rekrutacje często kończą się fiaskiem. Jeśli wydaje Ci się więc, że jesteś osobą, która sprosta oczekiwaniom w danej firmie – wyjście naprzeciw potrzebom danego pracodawcy może okazać się niezwykle skuteczne. Tym samym, możliwe jest skonstruowanie i dostarczenie listu motywacyjnego bez ogłoszenia – trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach i umiejętnie taki dokument przygotować.

Znalezienie wymarzonej pracy wcale nie musi być takie trudne. Wystarczy przygotować dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny, a także być dostatecznie zdeterminowanym podczas poszukiwań. Praca o jakiej marzysz, może być na wyciągnięcie ręki – musisz jednak się o nią odpowiednio postarać! W tym celu skutecznym sposobem może być również wysłanie listu motywacyjnego bez ogłoszenia, albo dostarczenie go osobiście do siedziby firmy wraz z CV.

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
1 Gwiazdka2 Gwiazdek3 Gwiazdek4 Gwiazdek5 Gwiazdek
Ocena: 5,00 Liczba głosów: 1
Loading...