Bezpłatny wzór CV – darmowe narzędzia do tworzenia CV

Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, ile trzeba poświęcić czasu na napisanie dobrego oraz skutecznego CV? Mowa tu o Twoim życiorysie, który ma zachwycić rekrutera – a przecież osoba pracująca w dziale rekrutacji codziennie dostaje na swoją skrzynkę mailową setki wiadomości, których załącznikiem jest właśnie czyjeś CV. Już sama ta wizja powinna dać Ci do myślenia – Twoje Curriculum Vitae powinno być inne, oryginalne i wyróżniające Cię na tle innych kandydatów. Jak tego dokonać? Jak napisać skuteczne, chwytliwe, a zarazem profesjonalne CV? Oczywiście, że możesz je stworzyć samodzielnie, ale uwierz, że czas jaki poświęcisz na choćby wykonanie szaty graficznej, będzie bardzo długi. Nie zapomnij, że poza wyglądem, Twój życiorys musi posiadać interesującą treść, która winna zostać uporządkowana w logicznej kolejności. A przecież nie wspomnieliśmy nawet o obecnych trendach, które warto znać, aby stworzyć naprawdę ciekawe i profesjonalne CV. Dużo tego, prawda? Zdajemy sobie z tego sprawę, ale na szczęście istnieje jeszcze coś takiego, jak darmowy wzór CV, który ułatwi Ci stworzenie tego dokumentu. W Internecie znajdziesz wiele takich wzorów, ale zapewne zastanawiasz się, czy warto z nich korzystać. Warto! Poniżej znajdziesz powody, dzięki którym po przeczytaniu tego artykułu sam/a sięgniesz po jeden z nich.

CV wzór

Wzory CV, jakie znajdziesz w naszym kreatorze, zostały przygotowane w taki sposób, aby każdy kandydat, chcący wykonać swoje CV, znalazł tu coś dla siebie. Wiemy, że na rynku istnieje wiele firm i każda z nich codziennie rekrutuje osoby na różne stanowiska. To właśnie dlatego dajemy Ci szeroki wybór szablonów, abyś sam mógł/mogła dopasować ich szatę graficzną do danej oferty pracy, na którą odpowiadasz.

Przejrzystość

Curriculum Vitae napisane w sposób prosty, przejrzysty, konkretny, ale nadal oryginalny, to dokument, którym zachwyci się każdy rekruter. Przejrzystość dokumentu to właśnie to, co oferują Ci nasze wzory CV. Idealnie uporządkowana logicznie treść sprawi, że Twój pracodawca będzie wiedział, że ma do czynienia z osobą poważną oraz profesjonalną.

Indywidualność

Szukając pracy i chcąc sprawić wrażenie osoby przygotowanej, powinieneś/powinnaś każde swoje CV stworzyć indywidualnie pod ofertę pracy, na jaką aplikujesz. W każdej znajdziesz bowiem inne wymagania oraz oczekiwania, które stawia przed Tobą potencjalny szef. CV wzory pozwolą Ci w szybkim tempie wykonać kilka życiorysów, a przy pomocy dużego wyboru szablonów ich szata graficzna za każdym razem może wyglądać zupełnie inaczej. Działając w taki sposób, podejdziesz do sprawy profesjonalnie, czyli tak jak wymaga tego od Ciebie każdy rekruter.

Oszczędność czasu

Wiesz, że przed Tobą szukanie pracy. Chcesz zacząć rozsyłać swoje CV jak najszybciej, aby móc poszerzać swoje doświadczenie zawodowe w nowym miejscu oraz… zarabiać. Nie dysponujesz zbyt dużą ilością czasu, a perspektywa tworzenia całkowicie od zera całego Twojego życiorysu nie napawa Cię zbytnim optymizmem. CV wzór, który znajdziesz w naszym kreatorze, pozwoli Ci ten czas bardzo mocno zaoszczędzić. Twoja aktywność w temacie tworzenia swojego Curriculum Vitae sprowadza się zaledwie do kilku czynności. Musisz wybrać odpowiedni wzór CV, wypełnić go informacjami, o które będziemy Cię prosić, kliknąć przycisk „wygeneruj CV” i cieszyć się z posiadania skutecznego dokumentu, dzięki któremu otrzymasz wiele zaproszeń na rozmowę o pracę. Czy może być coś prostszego?

Prosta obsługa

Jeżeli jesteśmy już przy temacie prostoty, to taki właśnie jest nasz kreator, w którym oferujemy Ci wiele wzorów CV. Narzędzie ma na celu zagwarantować Ci stworzenie w szybkim czasie i przyjaznych warunkach profesjonalnego życiorysu.

Wzór CV doc czy pdf?

Zapewne tworząc już kiedyś swoje CV zastanawiałeś/aś się niejednokrotnie, czy lepiej wysłać  CV w formacie .doc, czy może .pdf? Widzisz, wielu pracodawców lubi dostawać takie dokumenty w obydwu formach. Dlaczego? Plik .pdf zdecydowanie lepiej się drukuje, a z kolei .doc pozwala na bezproblemowe skopiowanie danych lub ich edycję. Wzory CV, jakie przygotowaliśmy dla Ciebie, na etapie końcowym możesz zapisać w obu formatach.

Darmowy wzór CV

Metody oraz sposoby rekrutacji zmieniają się nieustannie. Człowiek, który spędził kilka lat w jednej firmie na jednym stanowisku, nagle zmuszony szukać pracy, może poczuć się nieco niedoinformowany i poza obiegiem. Każdy CV wzór, który wybierzesz spośród wielu czekających na Ciebie w naszym kreatorze, pozwoli Ci na wykonanie swojego CV zgodnie z obecnie panującymi trendami na rynku pracy.

Jeżeli przed rozpoczęciem tworzenia swojego CV miałeś/aś wiele wątpliwości, czy warto skorzystać ze wzorów CV dostępnych w Internecie, to mamy nadzieję, że treść tego tekstu przekonała Cię, że jednak warto. Jak widzisz, szablony posiadają wiele zalet. Darmowy wzór CV wcale nie musi być gorszy od tego, za który należy zapłacić. Tu liczy się przede wszystkim pomysł, logiczne uporządkowanie treści, przejrzystość oraz to, co Ty masz do przekazania rekruterowi!

Profesjonalne CV

CV jest skróconym zapisem słów Curriculum vitae. Ta łacińska fraza oznacza „przebieg życia” i została zaczerpnięta z mowy konsularnej Cycerona „W obronie Rabiriusza” (63 p.n.e.). CV jest formalnym zapisem życiorysu, który znacząco różni się od wersji biograficznej – przede wszystkim pod względem struktury i formy. Popularna „cefałka” nie jest więc wymysłem polskich pracodawców. Dokument ten jest wymagany w niemal w każdym zawodzie, w każdym kraju i na każde stanowisko. W niniejszym artykule podpowiemy, jak powinno wyglądać CV, jakich zwrotów używać oraz czego w nim nie zamieszczać. Zastanowimy się także, czy dobrym pomysłem jest wyszukiwanie przykładowych CV albo wzorów CV do pobrania.

Czasy, kiedy CV pisane było „na kolanie”, nie miało zdjęcia, a jego struktura pozostawiała wiele do życzenia odeszły w niepamięć. Teraz CV stanowi wizytówkę każdego potencjalnego pracownika. Wymaga od niego nieco wysiłku, a także zastosowania się do obowiązujących zasad. Dane, które zamieszczamy w życiorysie powinny mieścić się na 1 stronie formatu A4, jednak nie powinien być on krótszy niż 2/3 strony. Jeśli przekroczysz optymalny rozmiar CV, nie ma powodu do obaw – pamiętaj wtedy, żeby nie kontynuować na odwrocie, a na kolejnej stronie. Informacje zamieszczone w CV należy przedstawiać w wyraźnie oddzielonych od siebie blokach tematycznych i pamiętać o zastosowaniu prostego języka, bez parafrazowania i odbiegania od tematu.

Jakie cechy ma profesjonalne CV?

Zwięzłość. Nie da się stworzyć uniwersalnego CV, właściwego dla kilku firm i stanowisk. Nie ma więc sensu korzystanie z gotowych wzorów CV. Dlaczego? Ponieważ wtedy, miałoby ono nie 1-2 strony a 4-5 i więcej. Zwięzłość jest ważnym kryterium, ponieważ pokazuje potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą konkretną, znasz swoje najmocniejsze strony oraz uważnie przeczytałeś ogłoszenie, na które odpowiadasz. Niestety, większość rekruterów nie czyta zbyt obszernych CV, zatem skup się na najważniejszych informacjach i przedstaw je w zwięzły i atrakcyjny sposób.

Rzeczowość. W ogłoszeniu o pracy mieszczą się niezwykle istotne wskazówki, które pomogą Ci przygotować profesjonalne CV. To tam znajdziesz oczekiwania pracodawcy, a także pożądaną przez niego sylwetkę kandydata. Skrupulatne prześledzenie oferty umożliwi Ci stworzenie interesującego, a co za tym idzie rzeczowego dokumentu. To znacznie bardziej przydatne, aniżeli korzystanie z wzorów CV do pobrania, które są skonstruowane z ogólników, a nie rzeczowych informacji. Zatem jeśli aplikujesz na stanowisko księgowego, nie musisz uwzględniać swoich wszystkich dotychczasowych stanowisk – np., że byłeś kelnerem podczas wakacji kilka lat temu albo w liceum dorywczo roznosiłeś ulotki. Skup się na najistotniejszych stanowiskach czy wykształceniu, a o swoich dodatkowych pracach możesz wspomnieć podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub w liście motywacyjnym, jeśli uważasz, że znacząco wpłynęły na to, kim jesteś.

Precyzja. Podając informacje odnośnie wykształcenia, kursów czy zajmowanych stanowisk, pamiętaj o poprawnym zapisie nazw placówek, kierunków, stanowisk, a także datach rozpoczęcia i zakończenia danej aktywności. W całej formule CV unikaj błędów ortograficznych i interpunkcyjnych. Przeczytaj swój dokument kilkukrotnie, aby wyeliminować ewentualne błędy językowe i stylistyczne. Możesz też poprosić bliskich o lekturę Twojego dzieła i ewentualną korektę. Twój indywidualny wzór CV powinien być więc pozbawionych wszelkich błędów – również literówek!

Uczciwość. Nie warto kłamać, fantazjować, czy wyolbrzymiać. Informacje w CV powinny być jak najbardziej prawdziwe, ponieważ po otrzymaniu zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną, a nawet już po otrzymaniu pracy, mogą zostać zweryfikowane. Okłamanie pracodawcy już na starcie może przekreślić Twoje szanse na wymarzone stanowisko, a także na status osoby wiarygodnej i lojalnej. Ponadto może mieć poważne konsekwencje, np. jeśli napiszesz, że posiadasz dane kwalifikacje, a nie będzie to prawdą – szef może zwolnić Cię dyscyplinarnie. Nawet „drobne kłamstewka” w rubryce hobby mogą się nie opłacić. Postaw na szczerość, a to z pewnością zostanie docenione! Nie czerp więc wybujałych informacji z przykładowych CV czy z dokumentu znajomego, który dostał pracę. Opisz siebie i swoje osiągnięcia.

Przejrzystość i czytelność. Dobre CV to estetyczne CV. Powinno zawierać właściwy dla CV układ, a także właściwie dobrany krój pisma, wyodrębnienia akapitów i nagłówków. W tym wypadku możesz przejrzeć gotowe wzory CV do pobrania, gdzie zobaczysz jak wizualnie taki dokument powinien wyglądać. Musisz bowiem pamiętać o marginesach i odstępach. Optymalnym rozmiarem czcionki jest „12”, która umożliwi rekruterowi swobodną lekturę Twojego dokumentu. Jeśli chcesz zwrócić uwagę na pewne informacje, możesz użyć podkreślenia lub pogrubienia. Unikaj jednak używania wielu kolorów, a także nieczytelnych fontów oraz tła, na którym litery będą niezbyt wyraźne.

Narzędzia do tworzenia CV

Wraz z rozwojem Internetu i zmianą potrzeb na rynku pracy, powstały narzędzia, które umożliwiają szybkie i poprawne utworzenie CV. I o ile gotowe wzory CV do pobrania nie są najlepszym pomysłem, ponieważ wykorzystują sztampowe i oklepane zwroty, które znane są już niemal każdemu rekruterowi, tak narzędzia do tworzenia CV są przydatnym rozwiązaniem.

Pierwszym z narzędzi jest odpowiedni program do obróbki tekstu i grafiki, w którym samodzielnie (bądź na bazie szablonu CV) możesz stworzyć swój osobisty dokument. Dzięki temu będzie on wyjątkowy i bardzo spersonalizowany. Możesz tam dobrać właściwą szatę graficzną, obrobić swoje zdjęcie oraz dobrać czytelne kroje pisma. Aby takowy znaleźć wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową pożądane hasło, a Twoim oczom ukaże się szereg programów i propozycji narzędzi do stworzenia indywidualnego i ciekawego CV, bez konieczności sięgania po wzór CV, który powiela wielu kandydatów. To rozwiązanie zdecydowanie bardziej pożądane przez pracodawców.

Drugim narzędziem jest kreator CV. Dzięki niemu w kilku prostych krokach stworzysz skuteczne i profesjonalne CV. Zazwyczaj takie kreatory opierają się na kilku wersjach płatnych i bezpłatnych szablonów CV, opracowanych przez specjalistów z branży HR. Gotowy dokument możesz pobrać w formacie .PDF, a następnie szybko i wygodnie wydrukować i dostarczyć pracodawcy bądź wysłać aplikację przez Internet.

Szablon CV – jaki wybrać?

Jeśli postanowisz stworzyć swoje CV w programie graficznym lub kreatorze CV, możesz wybrać gotowy szablon CV. Wybierając właściwy, warto zdać się na te najbardziej klasyczne. CV powinno mieć bowiem przejrzystą strukturę i być odpowiednie do sytuacji, a zatem trzeba pamiętać, że jest to dokument formalny. Zalecane jest trzymanie się stonowanej kolorystyki, standardowych krojów pisma oraz niestosowanie grafik. W dobrym guście uznaje się jednak, że jest dostosowanie tła do aplikowanego stanowiska. Nie powinno jednak wysuwać się ono na pierwszy plan, a być uzupełnieniem CV. Tak indywidualnie stworzony szablon CV z pewnością zostanie zapamiętany przez rekrutera i być może będzie przepustką do rozmowy kwalifikacyjnej. Firmy poszukujące pracowników, otrzymują setki podobnych do siebie dokumentów aplikacyjnych, dlatego warto włożyć choć minimum wysiłku i wykorzystać wzór CV, który się wyróżni spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń.

Podsumowując – kiedy wybierasz szablon CV, zwróć uwagę na to aby nie był on zbyt ozdobny. Nie może przypominać książki dla dzieci, ale formalny dokument. Zastosuj w nim stonowaną kolorystykę, czytelne kroje pisma i odpowiednią wielkość czcionki. Zwróć uwagę, aby dokument miał odpowiednią ilość światła, a tło najlepiej było białe. Poza estetyczną szatą graficzną koniecznie postaraj się o spójną, bezbłędną i rzeczową treść. Stworzony przez siebie wzór CV możesz uzupełnić fotografią. Gotowe? W takim razie powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej!

To, jak powinno wyglądać CV zależy wyłącznie od Ciebie oraz od tego, jakie informacje chcesz w nim umieścić. Jeśli będzie ono skonstruowane w oparciu o powyższe wskazówki, to zyskasz wiele w oczach rekrutera oraz potencjalnego pracodawcy. Nie warto zdawać się na gotowe wzory CV – w dzisiejszych czasach kreatywność jest w cenie!

Pozostaw komentarz

Musisz być zalogowany aby komentować.
Ocena wpisu
Ocena:
Bezpłatny wzór CV – darmowe narzędzia do tworzenia CV
5 (100%) Liczba głosów:1